REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Rugsėjo 11 d. 09:19

Utenoje dvelkia sovietiniais metodais: moksleivių socialinės veiklos valandos užpildomos mero kalbomis?

Utena

A. Šapokos gimnazijos nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


98430

Utenos rajono savivaldybė socialiniame tinkle „Facebook“ veikia tikrai aktyviai. Oficiali Savivaldybės paskyra atnaujinama kasdien: dalijamasi mieste įvykusių renginių nuotraukomis ir vaizdo įrašais, naudinga informacija, operatyviai atsakoma į gyventojų klausimus. Tačiau pirmadienį vienos uteniškės Savivaldybei pateiktas klausimas sukėlė šiokią tokią audrą socialiniame tinkle.

Utenos rajono savivaldybei pirmadienį paskelbus įrašą apie savaitgalį nugriaudėjusią miesto šventę, komentaruose buvo galima pamatyti ir uteniškės Ingos užklausą, adresuotą miesto valdžiai.

„Man įdomu, kada bus atsisakyta priverstinio mokinių vedimo klausyti mero kalbų? Primena tarybinius laikus su paradais. Ar bijot, kad meras kalbės tuščiai aikštei? Ir geriausia tai, kad už tokį pažygiavimą ir mero išklausymą mokiniams užskaitomos socialinės valandos. Ar čia tikrai socialinė veikla?“, – klausia moteris, netrukus sulaukusi atsakymo iš oficialios Savivaldybės paskyros.

„Dėl priverstinio mokinių vedimo į miesto šventę jūs labai klystate. Kaip pastebėjote, nebuvo organizuojama eisena iš Utenio aikštės iki Kultūros centro. Be to, savivaldybė ugdymo įstaigoms nėra davusi nė vieno nurodymo vesti mokinius į šventę. Jei pačios mokyklos susiorganizavo ėjimą į šventę pasiklausyti mero, užsienio ir kitų svečių sveikinimų miestelėnams, tai jie darė savarankiškai. Ir dėl to jie yra šaunuoliai“, – tokį atsakymą gavo uteniškė. Tačiau juo patenkinta neliko.

„Taip taip, o vaikai labai myli merą, todėl su džiaugsmu, be jokių paskatinimų, eina klausyti kalbų ir taip dideliu draugišku būriu. Pradinėse ir penktose klasėse vaikams buvo privaloma eiti, o dabar eina, nes užskaito socialines valandas ir kai paklausi kaip sekėsi ir ar patiko, juokiasi. Bet negi jūs pripažinsit, kad bijot tuščios pievos be klausytojų. Tai beviltiška diskusija, kol kvepia sovietmečio metodais“, – kritikos negailėjo gyventoja.

69650431-2333263113553154-3939473827867656192-n.jpg

Tėvai sutrikę: mokytojams buvo siūlomas dvigubas atlyginimas?

Naujienų portalas Etaplius.lt susisiekė su dviejų vaikų mama Inga. Uteniškė papasakojo, kad jos vaikams šiuo metu yra dvylika ir penkiolika metų. Pasak jos, kai vaikai dar buvo maži, klasėms būdavo privalomas dalyvavimas miesto šventės eisenose. Pastaruosius pora metų eisenos nebeorganizuojamos, tačiau atsirado kitas reikalavimas – visiems kartu eiti klausytis mero kalbos.

Pasak jos, mero Alvydo Katino kalbos pasiklausyti šiemet ėjo jos vyresnėlis: „Kai grįžo paklausiau, ar patiko. „Na kas ten gali patikti, meras pašnekėjo“, juokėsi vaikas.“

Moteris teigia suprantanti, kad moksleiviams reikia užpildyti socialinės veiklos valandas. Pagal apibrėžimą, tokia veikla tikrai gali būti laikomas dalyvavimas Savivaldybės renginiuose. Vis dėlto, pašnekovė stebisi – nejaugi negalima tų valandų užpildyti kitokiomis veiklomis, kurios būtų įdomesnės jaunimui – pavyzdžiui, sporto renginiais. „Žinau, kad vyko bėgimas, tai ar nebuvo galima, pavyzdžiui, ten vaikus nuvesti, o ne sustatyti visus klausytis mero?“, – pečiais gūžčioja ji.

Uteniškės mamos teigimu, vaikai rinkosi prie mokyklos, o nuo jos visi kartu ėjo į miesto aikštę. „A. Šapokos gimnazija rinko vaikus, bet žinau, kad dalyvavo ir mokiniai iš kitų mokyklų“, – teigia ji.

Naujienų portalui pradėjus domėtis šia istorija, paaiškėjo, kad tokių Utenos ugdymo įstaigų metodais nusivylusių tėvelių – ne vienas. Žurnalistams pavyko susisiekti ir su kitu tėčiu, kuris pasidalijo dar pikantiškesnėmis tokio priverstinio moksleivių vedimo klausytis mero kalbų detalėmis.

„Dukra mokosi Dauniškio gimnazijoje. Atėjo auklėtojas ir pasakė, kad dalyvavimas renginyje (su jūreivyste ten kažkas… programoj yra tikslus renginio pavadinimas) privalomas. Dukra man paskambino, mes pasitarėm ir ji pati nusprendė neiti. Ir dukra, ir aš nusprendėme, kad tai absurdas. Dėl mero kalbos tai mokytojams buvo pažadėta, kad jeigu ateis kuruojama klasė kalbos paklausyt, mokytojas už tą dieną gaus dvigubą apmokėjimą! Aš nenustoju stebėtis valdžios išradingumu“, – pasakoja uteniškis. Jis taip pat patvirtino, jog jo dukrai už tokį atėjimą būtų įskaitę pilietines valandas.

Jo teigimu, iš dukros klasės beveik niekas nėjo į renginį, o už tai mokytoja, per kurios pamoką mokiniai turėjo eiti, esą „gavo pylos“.

„Utenos miesto šventės renginiai visada buvo privalomi, taipogi ir eisenos. Jei būtų tik siūlomi renginiai – būtų nieko blogo“, – sako tėvas.

befunky-collage-5.jpg

Dauniškio gimnazijos direktorė: „Apie tai, kad reikia eiti paklausyti mero kalbos, nei su mokytojais, nei su mokiniais nebuvo kalbama“

Etaplius.lt susisiekus su Dauniškio gimnazijos direktore Asta Skeiriene, ji patvirtino, kad mokiniams buvo pasiūlyta dalyvauti viename iš Utenos miesto šventės renginių – susitikime su karinių jūrų pajėgų laivo „Sėlis“ įgula.

„Mes, gimnazija, tai traktuojame kaip ugdymą kitose erdvėse. Kiekvienas mokytojas savo dalyko ugdymo plane numato dalį laiko tokioms pamokoms, kuriose integruojami kiti dalykai, ugdymas priartinamas prie gyvenimo, mokiniai mokomi suprasti įvairiausius dalykus, kurių vien tik dalyko pamokose neišmokstama, – dėstė gimnazijos direktorė. – Tokių pamokų per mokslo metus vyksta ne viena ir dalykinis mokymas dėl to tikrai nenukenčia. Taigi tokia pamoka kitoje erdvėje, Utenos kultūros centre (kuris yra gimnazijos socialinis partneris), buvo pasiūlyta ir keleto klasių mokiniams rugsėjo 6 dieną 7 pamokos metu.“

Tačiau A. Skeirienė paneigė, kad mokiniams būtų buvę liepta eiti klausytis mero kalbos ar kad mokytojams už tai būtų siūlomi papildomi pinigai: „Apie tai, kad reikia eiti paklausyti Utenos savivaldybės mero kalbos, nei su mokytojais, nei su mokiniais nebuvo kalbama. Mokytojams nežadėtas dvigubas apmokėjimas. Mokiniams nežadėtos pilietinės valandos. Kiek mūsų gimnazijos mokinių ir mokytojų dalyvavo miesto šventės renginiuose ir klausė mero kalbos, pasakyti negaliu.“

Direktorė patikslino, jog moksleiviams yra privalomos tik socialinės valandos, kurios sudaro ne mažiau kaip 10 valandų per visus mokslo metus.

„Mūsų gimnazistai patys pasirenka (prieš tai su jais pakalbėjus, kas yra socialinė veikla) kaip, kokiu būdu jie atliks socialinę veiklą (tai gali būti veikla mūsų gimnazijos bendruomenėje arba už jos ribų). 2 kartus per mokslo metus mokiniai atsiskaito už atliktas veiklas. Atliktos socialinės veiklos valandos įrašomos į pagrindinio ugdymo pasiekimų pažymėjimą“, – pasakojo ugdymo įstaigos vadovė.

Etaplius.lt nesulaukė atsakymų iš A. Šapokos gimnazijos ir Utenos rajono savivaldybės švietimo skyriaus atstovų. Tačiau A. Šapokos gimnazijos internetiniame puslapyje antradienį pasirodė nuotraukų galerija, pavadinta „Gimnazistai Utenos miesto šventėje“, kurioje – vorele į šventę vedami moksleiviai ir mokytojai.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA