Uteniškio liaudies menininko sukurtas akmuo įamžino vieną svarbiausių Lietuvos istorijoje datų

Utena
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

1410-ieji kiekvienam lietuviui tarsi į kraują įaugę. Ir naktį prikelti galėtų pasakyti, kas tais metais nutiko ir kodėl jie tokie svarbūs Lietuvai.

Kad jie svarbūs, liudija ir gegužės 28-osios neeilinis įvykis Utenos rajone, Sirutėnuose. Tądien, galima sakyti, buvo pradėtos minėti pergalės tais tolimaisiais 1410-aisiais vykusio Žalgirio mūšio 610-osios metinės.

Šia proga Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga, Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovė bei Lietuvos kariuomenės rezervo karių asociacija prieš keletą metų iškėlė iniciatyvą sukurti paminklinį pergalės įamžinimo akmenį su lietuvišku Vyčiu ir pastatyti jį Griunvaldo lauke, Lenkijoje. Paminklinį akmenį su užrašu „Nuo lietuvių tautos už bendrą pergalę“ sukūrė liaudies menininkas, uteniškis Valentinas Šimonėlis. Akmuo, sveriantis 14 tonų, atkeliavo iš Kupiškio rajono Adomynės laukų, jo dovanotojas – Alfredas Aidukas.

Sirutėnuose, akmens kūrėjo brolio Jono Šimonėlio skulptūrų parke, paminklinis akmuo buvo užkeltas ant Lietuvos kariuomenės vilkiko ir palydėtas į Griunvaldą. Į iškilmingas palydėtuves atvyko Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, Lenkijos ambasados pirmasis patarėjas, Lenkijos instituto Vilniuje direktorius Paweł Krupka, Lietuvos Respublikos ambasadorius Lenkijos Respublikoje Eduardas Borisovas, buvęs Lietuvos Respublikos ambasadorius Lenkijoje Šarūnas Adomavičius, Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas, Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas bei kiti svečiai.

Susirinkusius pasveikino ir iniciatyvą įamžinti Žalgirio mūšio pergalę pristatė Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos vadas Perlis Vaisieta, vienas iš Žalgirio paminklo projekto iniciatorių ir organizatorių. Mintimis apie pergalės Žalgirio mūšyje svarbą ir reikšmę pasidalino Lietuvos kariuomenės patarėjas, karo istorikas Valdas Rakutis, už Žalgirio karžygius, Lietuvos kariuomenę ir Lietuvos valstybę palaiminimą suteikė Lietuvos kariuomenės vyr. kapelionas plk. ltn. Rimas Venckus. Kalbas, sveikinimus ir padėkojimus paįvairino folkloro ansamblio „JORĖ“ vyrų grupės atliekamos daudyčių sutartinės, istorinės karo dainos bei operos solistas Jonas Sakalauskas.

Kalbos kalbomis, bet tos dienos akcentas – akmens kelionė į Lenkiją. Paminklinis akmuo ir jį vežę kariai nebuvo vieniši: juos nuo Utenos iki Kauno lydėjo Utenos baikerių klubo „Fire wheel (Ugnies ratas)“ baikeriai ir Lietuvos kelių policija. Netoli Kauno vilkiko lydėjimą iš uteniškių baikerių perėmė Lietuvos kariuomenės baikerių klubo „Perkūnas“. Pastarieji išgabenamą į Griunvaldą paminklinį akmenį palydėjo jau iki Lietuvos–Lenkijos sienos.

Griunvaldą akmuo pasiekė ir buvo pastatytas gegužės 28-osios vakare.