PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugsėjo 24 d. 16:18

Utena – pažįstama, nepažįstama ir paslaptinga

Utena

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


53625

Rugsėjo 21 d. Utenos rajono savivaldybė pakvietė uteniškius į pažintinę šimtmečio ekskursiją „Utenos miesto šimtmečio istorijos". Ji skirta Europos paveldo dienoms paminėti, kurių renginiai šiais metais visoje Lietuvoje vyksta rugsėjo 21–23 dienomis.

Idėja pradėti rengti paveldo dienas (EPD) gimė Prancūzijoje dar 1984 metais, jos iniciatorius buvo Prancūzijos kultūros ministras Jack Lang. Per keletą metų šis renginys išplito po daugelį vakarų Europos šalių ir pasidarė toks populiarus, jog nuo 1991 metų Europos Tarybai inicijavus ir parėmus Europos Sąjungai, visoje Europoje imta rengti Europos paveldo dienas. Renginiai yra skirti visuomenei, siekiant ją supažindinti su kultūros paveldu, parodyti tai, kas paprastai yra visuomenei neprieinama, aktualizuojant vienokią ar kitokią kultūros paveldo sritį.

Į Europos paveldo dienoms skirtą ekskursiją Utenoje susirinko 16 žmonių. Ją Utenio aikštėje pradėjo Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus specialistas Arvydas Mitalas. Apie Uteną, jos kultūros paveldo objektus, istorinius detektyvus pasakojo Utenos kraštotyros muziejaus vyr. fondų saugotoja, istorikė Bronislava Juknevičienė. Pasakojo labai įdomiai, įtaigiai, atskleisdama visai netikėtų faktų apie Uteną.

Apie kokią Uteną tarpukariu svajojo uteniškiai ir kokia ji buvo?

Ką galėtų papasakoti Šaulių namai, tarpukariu vadinti Tautos namais?

Ar tikrai prezidentas Antanas Smetona prie Šaulių namų sodino ąžuoliuką?

Kiek plytų sudėta į Utenos Kristaus į dangų žengimo bažnyčios sienas?

Kuris pastatas buvo pirmasis Utenos savivaldos pastatas?

Kas yra savivaldos Utenoje kūrėjas?

Kas vaikščiojo ilgiausia Utenos gatve, trakto Sankt Peterburgas–Varšuva dalimi, net neįtardamas, kad netrukus ji bus pavadinta jo vardu ir jo garbei pastatytas paminklas?

Ekskursantai turėjo atsakyti į šiuos ir kitus klausimus. Bet ne į visus buvo žinomi atsakymai. Tad Bronislavos Juknevičienės pasakojimo visi klausėsi labai susidomėję.

Ekskursijos metu jos dalyviai pabuvojo Vytauto aikštėje, Utenio aikštėje, susipažino su Kristaus į dangų žengimo bažnyčios, šalia jos esančio Nepriklausomybės paminklo, tik šiais metais atstatyto Pavasarininkų kryžius istorijomis, aplankė senąjį Utenos banką, kuriame dabar įsikūręs „Luminor" bankas, Šaulių namus, prie paminklo atidavė pagarbą Tautos patriarchui Jonui Basanavičiui.