PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Rugsėjo 12 d. 11:28

URM kanclerės I. Černiuk atsakas kritikos ministerijai pažėrusiai A. Skaisgirytei: akmens amžius baigėsi

Lietuva

Inga Černiuk, Asta Skaisgirytė. Josvydo Elinsko (ELTA) nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


318162

Akmens amžius Užsienio reikalų ministerijoje (URM) baigėsi, sako institucijos kanclerė Inga Černiuk, atmesdama iš Prezidentūros rūmų pasigirstančias abejones dėl diplomatinių konkursų skaidrumo. Šalies vadovo vyriausiajai patarėjai Astai Skaisgirytei teigiant, kad situacija dėl ministro Gabrieliaus Landsbergio komandos nariams suteiktų atašė laipsnių kelia klausimų, I. Černiuk leidžia suprasti, kad patarėja vadovaujasi atgyvenusiomis ir skaidrumu nepasižymėjusiomis ankstesnėmis diplomatinėmis praktikomis.

„Kai vyko visas su ambasadorių paskyrimu susijęs ažiotažas, iš gerbiamos patarėjos nuskambėjo – čia juk kadrų politika. Reikia pajusti tą skirtumą – kad ne kadrų politika ir ne tai, kad aš pažįstu šitą, jis yra žiauriai fainas, gal jis ten galėtų išvažiuoti rotuotis. Baigėsi šitie laikai. Akmens amžius baigėsi ne todėl, kad akmenys baigėsi, o laikmetis pasikeitė. Vadybiškai ministerija yra tikrai, palyginus, iš to akmens amžiaus išėjusi“, – interviu laidoje „ELTA kampas“ sakė I. Černiuk, reaguodama į pastarąją kritiką iš A. Skaisgirytės.

Kiek anksčiau vertindama dėmesio centre atsidūrusią istoriją dėl G. Landsbergio kabineto nariams suteiktų rangų, A. Skaisgirytė „Žinių radijui“ teigė, jog apie diplomatinės tarnybos skaidrumo svarbą kalbėjusio G. Landsbergio veiksmai ir retorika išsiskiria.

Reaguodama į šias remarkas, I. Černiuk akcentavo, jog pradėjusi dirbti URM kanclere nustebo, kiek daug tvarkų remiasi „paprotine teise“ ir nerašytomis taisyklėmis. Tai, anot jos, reikėjo pakeisti ir išskaidrinti.

„Grįžtant prie gerbiamos patarėjos, ji savo karjeroje yra buvusi mūsų Personalo padalinio vadovė. Tai kodėl tada nebuvo galima sutvarkyti dalykų taip, kad jie veiktų? Kad įsitraukimas šioje organizacijoje būtų, kad žmonės suprastų? Atlygio politikos, vertinimo politikos nebuvo – praktiškai nulis, nežinia, už ką žmonėms ką kelti“, – kalbėjo kanclerė.

„Tai aš suprantu, kad toje terpėje priiminėti individualius ir kažkokius sprendimus „man patinka, man nepatinka“, tas galios demonstravimas – jis gali būti labai viliojantis takas. Bet jis yra labai slidus, ypač atsižvelgiant į tai, kad tikrai mes gyvename visai kitame laikmetyje“, – tęsė ji.

I. Černiuk neslėpė, jog, jos manymu, A. Skaisgirytė vis dar vadovaujasi senosiomis ir atgyvenusiomis URM praktikomis, kai diplomatiniai konkursai pasižymėjo ydingomis praktikomis, o ministrai turėjo galią suteikti diplomatinius rangus savo nuožiūra. Tačiau, pabrėžia kanclerė – situacija ministerijoje ir laikmetis reikalauja kitų vadybos sprendimų.

„Neslėpsiu – taip“, – atsakė kanclerė, klausiama, ar, jos nuomone, A. Skaisgirytė žvelgia į situaciją dėl diplomatinių konkursų per senųjų URM praktikų perspektyvą.

„Iš tikrųjų diplomatinėje tarnyboje mes turime įvairovę žmonių – kurie ką tik atėjo į darbo rinką ir kurie ambasadoriais tapo dar prieš trisdešimt metų, savo karjerą padarė toms sąlygomis. Jiems patiktų tomis sąlygomis gyventi. Bet taip gyventi jau tiesiog nebegalime, nes mes matome, kad organizacija vystosi ir ji gyvens tik tada, kai joje bus skaidrūs procesai, atsakyti klausimai ir žmonės bei darbuotojai apie tai žinos“, – pažymėjo ji.

„Jais reikia rūpintis, jiems reikia kurti komfortą, jiems reikia psichologiškai padėti, jiems reikia žinoti aiškias žaidimo sąlygas. Ir nebegalime tiesiog funkcionuoti taip, kaip mes funkcionavome prieš trisdešimt metų“, – apibendrino I. Černiuk.

ELTA primena, kad buvusiai užsienio reikalų ministro sekretorei ir padėjėjui buvo patikėtos atašė pareigos. Apie tai pirmasis pranešė naujienų portalas delfi.lt. Pasiteiravus ministerijos, ar nėra sutapimas tai, kad diplomatinis rangas buvo suteiktas dviem su ministru susijusiems asmenims, URM pažymėjo, kad į minėtas pareigas jie buvo paskirti laimėjus konkursus.

Pats ministras G. Landsbergis taip pat tikino, kad jo komandos nariai šį laipsnį įgijo objektyvaus konkurso būdu. Anot politiko, URM nebeliko anksčiau gyvavusios vadinamosios įdiplomatinimo praktikos, kai ministras galėdavo suteikti atitinkamą rangą savo nuožiūra.

Tiesa, kiek vėliau paaiškėjo, jog atašė rangą įgijusi buvusi G. Landsbergio sekretorė išvyksta dirbti į atstovybę JAV. Dėl to opozicinės socialdemokratų ir demokratų „Vardan Lietuvos“ frakcijos nusprendė konservatorių lyderį pakviesti pasiaiškinti. Demokratų sąjunga dėl ministro komandos narių paskyrimų kreipėsi ir į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK).

Kaip pažymi opozicijos atstovai, jei konservatorių lyderis ir toliau nepriims kvietimo apsilankyti frakcijų posėdžiuose, pasiaiškinti bus prašoma iš Seimo tribūnos.