PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Gruodžio 13 d. 09:08

Upynos miestelyje tvarkomos koplylėlės ir koplytstulpiai

Šilalė

Koplytėlė ant Vytogalos kapinyno, vadinamo Milžinkapiu. KPD (Birutės Urbutytės-Jokubauskienės) nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: KPD


286306

Mažosios architektūros statiniai – medinės koplytėlės ir koplytstulpiai – vis dar neatsiejama mūsų kraštovaizdžio dalis. Deja, bėgant metams nelieka žmonių, kurie juos statė ar jais rūpinosi, ir vis dažniau šie objektai lieka apleisti, o norint išsaugoti šią tradiciją būtina nuolatinė priežiūra. Šilalės rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialisto Ryčio Aušros ir Upynos seniūnijos seniūno Kęstučio Ačo iniciatyva per 2022–2023 m. atliekant priežiūros darbus buvo sutvarkytos trys koplytėlės ir koplytstulpis. Planuojama darbų nenutraukti ir sekančiais metais toliau vykdyti Upynos apylinkės mažosios architektūros priežiūros darbus.

2022 m. sutvarkyta koplytėlė su ornamentuotu kryželiu, stovinti Šilalės rajono Upynos miestelio kapinėse (unikalus kodas kultūros vertybių registre 13936). Pašalinti per ilgą laiką atsiradę defektai, sutvarkyti ir sutvirtinti koplytėlės pamatai, sienos, langai bei stogas. Remiantis istoriniais duomenimis, koplytėle pastatyta 1938 m., jos viduje buvo J. Stankaus iš Gegužių kaimo, išdrožtos Pietos, Šv. Roko ir Marijos Sopulingosios skulptūros, kurios dingo XX a. pb. Vietinių koplytėlė vadinta „Kaulinyčia“, nes joje buvo saugomi per metus duobkasių kapinėse rasti kaulai, kurie Vėlinių metu buvo perlaidojami.

2023 m. sutvarkyti net trys Šilalės rajone, Upynos seniūnijoje. Vytogalos kaime esantys mažosios architektūros statiniai. Vienas iš jų – Koplytstulpis su ornamentuotu kryželiu (u. k. 13937), kuriam sutvirtintos konstrukcijos, pašalintos šalia augančių medžių šakos. Koplytstulpis pastatytas 1900 m., jo autorius – Betingis iš Tauragės rajono Lomių kaimo. Viduje buvusios Nukryžiuotojo ir dviejų angelų skulptūros dingo XX a. II pusėje. Kitas sutvarkytas objektas, tai Koplytėlė su ornamentuotu kryželiu (u. k. 13938), kuriai sutvirtintos sienos, langai bei stogas. Tai galimai seniausias Vytogalos kaimo objektas, statytas XIX a. viduryje.

Remiantis istorine informacija, tai koplytėlės trečioji vieta, anksčiau ji stovėjo Vytogalos centre, pastačius naują koplyčią, ši perkelta prie S. Girėno gimtinės, o apie 1928 m. nuspręsta ją pastatyti ant Vytogalos kapinyno, vadinamo Milžinkapiu, Maro kapeliais (u. k. 16268). Taip pat sutvarkyta ir į Nekilnojamojo kultūros paveldo inventorių įtraukta koplytėlė, esanti kaimelio centre. Statiniui sutvirtintos konstrukcijos, sutvarkyti pamatai. Koplytėlė pastatyta 1898 m., joje buvo patalpinta vietinių stebuklinga laikyta Marijos su kūdikiu skulptūra, kuri, deja, 1978 m. dingo.

Pabveldosaugininkai pastebi, kad kultūros paveldo objektų – skulptūrėlių – vagysčių mastai ir dabartiniais laikais nemažėja, vidutiniškai per metus pagrobiama apie 5 vertybes ir dėl to Lietuvos kultūros paveldas patiria neatlyginamą žalą. Šiuos nusikaltimus padarančių asmenų paieška sudėtinga ir bylos dėl nusikalstamos veikos dažnais atvejais nutraukiamos dėl įkalčių ir kitos tyrimui reikalingos medžiagos trūkumo. Siekiant išsaugoti vertingas skulptūras, jos perkeliamos į muziejus, o jų vietoje, išlaikant tradiciją, patalpinamos kopijos.

Upynos miestelio kraštotyrininko Klemenso Lovčiko rūpesčiu XX a. pb. buvo registruojamos bei aprašomos apylinkėse esamos bei buvusios koplytėlės, koplytstulpiai bei kryžiai. 1972 m. viso užregistruota 140 mažosios architektūros statinių bei 110 jau sunykusių, tik vietos gyventojų prisimenamų objektų. 2004 m. fiksuota, kad iš 140 liko tik 53. Rengiant ekspedicijas, dalis anuomet jau pasmerktų objektų buvo išsaugoti ir davė pradžią šiuo metu veikiančiam Upynos liaudies amatų muziejui.