#UNIKALU. J. Rimkutė: „Ėmiau semtis įkvėpimo iš gamtos“

Panevėžys
Reporteris Elena Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Naujausiame naujienų platformos Etaplius.lt tinklalaidės „UNIKALU su Asta Lesauskiene“ epizode kalbėsimės su mados dizainere Jolanta Rimkute ir sužinosime, kaip visada turėti ką apsirengti, kodėl ji išsikraustė iš didmiesčio ir nusipirko šimtametę trobą ir kokie būtų paskutiniai jos žodžiai.

Jolanta Rimkutė kuria su Lietuva susijusius, tautiškumą skatinančius rūbus ir aksesuarus. Vienas tokių – tautinis kostiumas. Moteris pasakoja į tautinį kostiumą pažiūrėjusi kitaip. „Kai supranti, kad XIX a. žmogus nemokėjo skaityti ir rašyti, tada dar kiti kodai atsiranda. Tai reiškia, tautinis kostiumas buvo jo kalba. Nebuvo žurnalų, nuo ko nusirašyti, pavartyti, kas dabar madinga. Tai yra tik tai audėjai būdingos spalvos, jos gražumas, tekstas. Aišku, meistrystė visur reikalinga“, – kalba dizainerė.

Moteris daug dėmesio skiria simboliams, kurie, jos teigimu, dažnai priklauso nuo asmeninių kiekvieno žmogaus patirčių. „ Man tie raštai ir simboliai – ne proto, o širdies. Man atrodo, kad XX a. yra proto, o XIX a., ypač jei kalbi etno tema, – širdies, darnos su gamta, jos stebėjimo. Dauguma motyvų ir yra žmogaus ir gamtos sąjungos“, – dalijasi pašnekovė.

Vienas šiuo metu populiariausių lietuviškų simbolių – vytis. Jolanta pastebi, kad ne visi žinome vieną su juo susijusią aplinkybę: „Sutikime, kad vytis nėra tik mūsų. Mes jį dabar savinamės, bet reikia suvokti, kad tai yra bendros istorijos dalis. Tas bendrumas dabar mums labai reikalingas. Šių dienų įvykių kontekste vytis naujai, dar kitaip suskamba – ant žirgo, pakeltu kalaviju.“

Rusijos karas prieš Ukrainą – dažniausia šių dienų tema, palietusi kiekvieną, taip pat ir Jolantą. „Pirmosios karo dienos frazė mane stipriai paveikė, su ja vaikščiojau kelias dienas. Galvoju, kad jeigu tai būtų paskutinė mano frazė, tai aš lygiai tą patį pasakyčiau – su pilnu keiksmažodžiu. Tai jau istorija ir mano emocija“, – prisipažįsta Jolanta. – „Jeigu reikia, tai yra pirma rusų kalbos pamokėlė.“

Tai ir dar daugiau galite pamatyti naujausiame tinklalaidės „UNIKALU su Asta Lesauskiene“ epizode „YouTube“ platformoje.