Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Rugsėjo–lapkričio mėn. vykęs projektas – kamerinių renginių ciklas „TRIO: dailė+muzika+poezija“ – dar kartą įrodė, kad Trakai garsūs ne tik savo istorine praeitimi. Čia gausu įdomių kultūrinių renginių, kurie atskleidžia Trakus kaip kultūros ir meno centrą. Šio projekto metu vietos gyventojai galėjo susipažinti su Lietuvos profesionalaus meno kūrėjais. Buvo surengtos 4 kamerinių renginių ciklo „TRIO: dailė+muzika+poezija“ meno degustacijos, kurių metu žiūrovai susipažino su Lietuvos dailininkų, kūrėjų darbais (tapyba, akvarele, grafika, fotografija), profesionaliais muzikos atlikėjais, lietuvių autorių poezija.
Meno degustacijos leido pajusti trijų meno sričių sintezę, praturtinti žiūrovus savo unikalumu. Per trumpą laiką projekto metu buvo pristatyti net 40-ies lietuvių kūrėjų tapybos, grafikos, akvarelės bei fotografijos darbai, iš viso 180 darbų. Jų tarpe – žinomi menininkai ir jauni kūrėjai. Muzikinį akiratį praplėtė ir žinomų bei jaunų atlikėjų džiazo, dainuojamosios poezijos bei klasikinės muzikos kūriniai. Džiugu, kad jų tarpe ir kraštiečiai – aktorius Giedrius Arbačiauskas ir džiazo trimitininkas Valerijus Ramoška. Šių menų sintezę sustiprino ir lietuvių poetų eilės. Šis projektas skatino gyventojų kultūrinį aktyvumą ir kūrybingumą bei profesionalaus meno prieinamumą, stiprino kultūrinį bendradarbiavimą, prisidėjo prie miesto tapatybės įvaizdžio kūrimo, kultūros ir meno plėtros. Papildė kultūrinį gyvenimą kūrybinių raiškų įvairove, sustiprino vietos kultūrinį identitetą. Projektas sulaukė didelio susidomėjimo ne tik žiūrovų, bet ir projekto dalyvių tarpe. Šis projektas turi tęstinumo perspektyvą, dar įvairiapusiškiau supažindinti visuomenę su meno tendencijomis bei tradicijomis.
Projekto metu buvo surengtos 4 kamerinių renginių ciklo „TRIO: dailė+muzika+poezija“ meno degustacijos. Meno degustacijų metu susijungė trys meno sritys: dailė, muzika ir poezija. Renginių metu žiūrovai susipažino su Lietuvos dailininkų, kūrėjų darbais (tapyba, akvarele, grafika, fotografija), profesionaliais muzikos atlikėjais, lietuvių autorių poezija, kuriuos pristatė „AP galerijos“ kuratorė Vilma Jankienė. Kiekviename renginyje buvo pristatomi vis kiti menininkai ir darbai, kurie nesikartojo. Darbai buvo eksponuojami ant molbertų po du, juos keičiant ir trumpai pakomentuojant. Stebėdami iš arti meno kūrinius, žiūrovai galėjo įvertinti ir pamatyti menininkų potėpius, tapymo ypatybes bei išskirtinumą. Dalyviai buvo kviečiami prieiti, iš arti apžiūrėti potėpio dinamiką, nufotografuoti patikusį kūrinį, klausti ir diskutuoti. Menas nuo senų senovės savo prigimtimi ir vaizdavimo būdais turi poetiškumo bruožų, tad meno degustacijų metu skambėjo poezijos posmai, kurie vienaip ar kitaip atspindėjo, papildė dailininkų darbus. Meno degustacijų metu skambėjo muzikiniai kūriniai, kuriuos atliko profesionalūs, žinomi atlikėjai.
Kaip ir buvo numatyta projekte, meno degustacijos vyko įvairiose Trakų miesto vietose.
Pirmasis renginys / meno degustacija vyko Trakų viešojoje bibliotekoje. Jos metu buvo pristatyti 10-ies menininkų darbai: R. Jatkevičiūtės-Kasparavičienės, R. Čeponio, V. Paukštelio, M. Meškėlos tapyba (Vilnius), E. Kuckaitės, N. Žukauskaitės grafika (Vilnius), M. Jonaitienės grafika (Palanga), M. Kosinskaitės tapyba (Kaunas), T. Dromanto tapyba (Klaipėda), A. Stausko fotografija (Dusetos). Pristatymo metu skambėjo aktoriaus Giedriaus Arbačiausko atliekamos dainos bei poetų H. Radausko ir T. Venclovos eilės.
Antrasis renginys / meno degustacija vyko Trakų kultūros rūmų meno galerijoje „Fojė“. Buvo pristatyti dar 10-ies menininkų darbai: G. Purlytės, V. Ajausko, M. Juodžio, A. Stasiulevičiaus, D. Kirkutienės tapyba (Klaipėda), A. Bugailiškytės, S. Dastiko tapyba (Vilnius), I. Balakauskaitės ir N. Šaltenytės grafika bei J. Stauskaitės piešiniai (Vilnius). Skambėjo džiazo kūriniai, kuriuos atliko Lietuvos džiazo trimitininkas, vienas veikliausių džiazo muzikantų, dalyvaujantis daugelyje džiazo projektų tiek Lietuvoje, tiek ir tarptautiniuose festivaliuose užsienyje – Valerijus Ramoška ir Egidijus Buožis – džiazo pianistas, kompozitorius. Lietuvių poetų eiles skaitė Trakų Karališkojo teatro aktoriai.
Trečiasis renginys / meno degustacija vyko Trakų kavinėje „Skaisčio baras“. Vakaro metu buvo pristatyti tapybos, fotografijos ir grafikos darbai iš Vilniaus ir Ukmergės. Žiūrovai galėjo susipažinti su originaliomis Antano Sutkaus nuotraukomis, Arvydo Pakalkos tapybos darbais. Įspūdį paliko ir Editos Suchockytės grafikos miniatiūros. Žiūrovai galėjo pasiklausyti jaunų atlikėjų Luko Pivoriūno (suzofonas) ir Karolio Levarausko (saksofonas) atliekamų muzikinių kompozicijų. Šie jauni atlikėjai stebino ne tik savo atliekamų kūrinių originalumu, bet ir sukūrė muzikinę kompoziciją „Galvė“, būtent trečiajam ciklo „TRIO: dailė+muzika+poezija“ renginiui. Muzikines kompozicijas lydėjo poezijos posmai. Skambėjo Kęstučio Navako poezija, kurią skaitė Lukas Pivoriūnas.
Ketvirtasis renginys / meno degustacija vyko Trakų šokolado restorane „Šokolado sostinė“. Šį kartą „Šokolado sostinėje“ susirinkę dalyviai apžiūrėjo net 43 lietuvių dailininkų kūrinius. Susipažinome su V. Paukštelio, A. Pakalkos, A. Lopo, V. Tamošiūno, E. Leipaitės, J. Kuliešaitės, E. Suchockytės, S. Gutausko, D. Rusio ir N. Janekinos kūryba. Renginys iš prieš tai buvusiųjų išsiskyrė tuo, kad žiūrovai turėjo galimybę gyvai susipažinti su vienu iš kūrinių autorių – Viktoru Paukšteliu. Renginio metu ne tik grožėjomės dailininko tapybos darbais, bet ir klausėmės jo atliekamos klasikinės fortepijono muzikos garsų. Džiugino ir Živilės Jankutės skaitomos D. Saukaitytės eilės.
Projektas sulaukė didelio susidomėjimo atlikėjų ir dalyvių tarpe bei pageidavimų jį pratęsti ateinančiais metais. Dėkojame visiems padėjusiems įgyvendinti šį projektą ir visiems dalyvavusiems.
Irena Jocienė, Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė