Unikalaus spektaklio autoriai: buities daiktai šokyje kuria magišką prasmę

Unikalaus spektaklio autoriai: buities daiktai šokyje kuria magišką prasmę
Šiauliai
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Jau kitą savaitę, rugpjūčio 24 d. Šiaulių dramos teatre – vienas išskirtinių „Šiaulių naktų“ akcentų, ukrainiečių šiuolaikinio šokio grupės „Ethno contemporary balete“ spektaklis „Say it quieter if you can“ („Jei gali, sakyk tyliau“). Pirmą kartą Lietuvoje šoksiantys menininkai atvyksta iš Charkivo, prieš tai su šiuo šokiu lankęsi Suomijoje bei Čekijoje.

Įprasti daiktai tampa ritualo įrankiais

Grupės vadovė Nina Bulgakova, pristatydama tai, ką ketina parodyti šiauliečiams, sako, kad kuriant spektaklį panaudoti įprasti buities rakandai ir įrankiai – šluotos, dubenys ir kiti akcentai, kuriuos stereotipiškai visuomenė dažniau sieja su moterimis.

Tačiau tai, ką mes naudojame, imame ne tam, kad demonstruotume akivaizdžius dalykus, pavyzdžiui, kaip kepama duona. Mes labai įprastus daiktus paverčiame ritualiniais įrankiais, mistiškos atmosferos detalėmis, kuriant moters apsivalymo ar išsilaisvinimo ritualą“,- pasakoja Nina.

Jos teigimu, spektakliu stengiamasi parodyti, kad moteris yra ne trapi ar bejėgė, o stipri asmenybė, moteris – kūrėja, moteris, kaip stipri visuma. Suteikianti gyvybę, kaip žemė, kaip neatskiriama gamtos dalis.

Kiekvienas atranda savo prasmę

Šokis kurtas prieš trejus metus, su juo apvažiuota Ukraina, taip pat šokta festivaliuose Čekijoje bei Suomijoje. „Labai įsimintinu tapo festivalis Suomijoje, jame buvo daug žiūrovų iš viso pasaulio. Ir nors mūsų spektaklyje skamba ne tik ukrainietiška muzika, bet ir žodžiai, tai žmonėms, kalbantiems daugybe kalbų, netrukdė suprasti, ką norime pasakyti, sulaukėme išskirtinio palaikymo ir emocingų reakcijų“,- prisimena. Nina.

Šokis – kalba universali, pasak N. Bulgakovos, todėl stebint spektaklį žmonės jo siunčiamas žinutes supranta ir be žodžių, tai perduodama kitaip.

Pašnekovė pripažįsta, kad pastaruoju metu dėmesys Ukrainos menui labai padidėjęs. „Mes tai labai jaučiame ir nors mūsų spektakliui jau beveik treji metai, šiandienos kontekste jis atskleidžia dar papildomų prasmių apie moters stiprybes“,- sako šokio grupės vadovė.

Atvirumas skatina gerumą

Šiauliečiams, su kuriais susitiks jau netrukus, Nina sakė norinti priminti, kad nepaisant, kokioje šalyje gyvename ir kokia kalba kalbame, jeigu būsime atviri priimti kiek daugiau nei tik žodžius, vizualūs menai mums atveria naujas erdves ir emocijas. Ypač, kai į vieną visumą susipina muzika, dainos ir šokis.

Būdami atviri naujovėms mes tikrai būsime geresni“,- įsitikinusi Nina, savo grupės kūrybą Šiauliams pristatysianti jau kitą trečiadienį Šiaulių dramos teatre, spektaklio pradžia 21 val., bilietus galima įsigyti čia - www.ticketmarket.lt/lt/e/renginys/ukrainos-nepriklausomybes-minejimas-siauliu-dramos-teatras-20220824