Ultragarsas parodė, kaip vyro pilve juda gyvi parazitai

Pasaulis
Stop kadras
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Health.com

Kai pasireiškia tokie simptomai kaip pilvo skausmas, viduriavimas ir vėmimas, dažniausiai manome, kad suvalgėme kažko netinkamo ir apsinuodijome. Tačiau vienam vyrui tai buvo požymiai, kad jis turėjo savo žarnyne parazitų.

Šokiruojanti 20-mečio vyro istorija žurnale The New England Journal of Medicine pasakoja, kaip žmogus nuvyko į greitosios medicinos pagalbos punktą Naujajame Delyje, Indijoje, po to, kai jam prasidėjo sunkūs virškinamojo trakto simptomai. 

Anksčiau sveikata nesiskundusio vyro kraujo tyrimas parodė, kad jis turi didelį baltųjų kraujo kūnelių kiekį (baltieji kraujo kūneliai padeda kovoti su infekcijomis ir kitomis ligomis, didelis jų kiekis gali rodyti infekciją), taip pat buvo didesnis nei įprastas kraujo baltymo hemoglobino kiekis, kuris taip pat yra signalas, kad žmogus serga.

Taigi gydytojai nusprendė ištirti šio vyro sveikatą nuodugniau. Jie atliko ultragarsą, kad ištirtų jo pilvą ir atrastų skausmo priežastį. Tyrimas šokiravo gydytojus – ultragarso aparatas rodė, kad vyro pilve rangosi ilgi, slieko formos dariniai. Ištyrus vyro išmatas, paaiškėjo, kad tai – žarnyno parazitas Ascaris lumbricoides.

Ascaris lumbricoides, dar vadinamas tiesiog Ascaris, yra parazitinis kirminas, kuris gali užaugti net iki 35 centimetrų ilgio. Šiais parazitais galima užsikrėsti nuo žemių, gerai nenusiplovus rankų, valgant nenuplautas daržoves ir vaisius, neapdorotą mėsą.

Žvelgiant į Ascaris infekcijos atvejus pasauliniu mastu, tai gana dažnas atvejis – nuo 800 iki 1,2 milijardo žmonių žarnyno trakte turi šių kirminų.

Tačiau dažniausiai jis aptinkamas vietose, kur nėra galimybės laikytis asmeninės higienos ir tinkamų sanitarinių sąlygų, taip pat ten, kur žmonių išmatos naudojamos kaip trąšos.

Labai dažnai žmonės, užsikrėtę parazitais, jokių simptomų nejaučia, tačiau kartais tai gali būti ūmaus apsinuodijimo požymiai kaip pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas.

Kai kuriais atvejais žmogui gali prasidėti kosulys dėl kirminų, migruojančių po kūną, o sunkesniais atvejais šie parazitai gali užkimšti žarnyną ir sulėtinti vaikų augimą.