Ukrainos pareigūnas: Maskva oficialiai nesikreipė į Kyjivą dėl taikos derybų

Ukrainos pareigūnas: Maskva oficialiai nesikreipė į Kyjivą dėl taikos derybų
Pasaulis
BNS/Fotobanko nuotr.
Rūta Androšiūnaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Maskva oficialiai nesikreipė į Kyjivą dėl taikos derybų, tačiau bet kokiu atveju Rusija turėtų visiškai išvesti savo pajėgas iš Ukrainos, kad derybos įvyktų, šeštadienį pareiškė vienas aukšto rango ukrainiečių pareigūnas.

„Iš Rusijos pusės neturime jokio oficialaus prašymo dėl... derybų“, – sakė Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrijus Jermakas Halifakso tarptautiniame saugumo forume.

Pasak jo, bet kokios derybos, nesiremiančios Ukrainos suverenitetu ir teritoriniu vientisumu jos tarptautiniu mastu pripažintų sienų ribose, yra „nepriimtinos“.

„Pirmieji žingsniai, kuriuos būtina žengti iš Rusijos pusės, yra išvesti visus Rusijos karius iš Ukrainos teritorijos“, – pridūrė A. Jermakas.

Šios jo pastabos nuskambėjo kitą dieną po to, kai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atmetė „trumpalaikių paliaubų“ su Rusija idėją, sakydamas, kad tai tik pablogintų padėtį.

„Rusija dabar nori trumpų paliaubų, atokvėpio, kad atgautų jėgas. Kažkas tai gali pavadinti karo pabaiga, bet toks atokvėpis situaciją tik pablogins“, – teigė V. Zelenskis, kreipdamasis į Halifakso tarptautinio saugumo forumo dalyvius. 

„Tikra tiesa, tik ilgalaikė ir sąžininga taika gali būti visiškas Rusijos agresijos sugriovimo rezultatas“, – pridūrė Ukrainos lyderis. 

Vašingtonas anksčiau pareiškė, kad tik V. Zelenskis gali nuspręsti, kada pradėti taikos derybas su Rusija. Baltieji rūmai taip pat atmetė mintį, kad esą jie spaudžia Kyjivą derėtis dėl jau beveik devynis mėnesius trunkančio karo pabaigos. 

JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Markas Milley (Markas Milis) pastarosiomis savaitėmis vis užsimena, kad Ukraina, pasiekusi reikšmingų laimėjimų karo lauke prieš Maskvos ginkluotąsias pajėgas, galėtų pasinaudoti šių pergalių kontekstu ir pradėti derybas su Kremliumi dėl konflikto užbaigimo. 

M. Milley trečiadienį sakė, kad nors Ukraina pasiekė svarbių laimėjimų, Maskva vis tiek vis dar kontroliuoja apie 20 proc. šalies teritorijos, ir mažai tikėtina, kad ukrainiečių ginkluotosios pajėgos greitu metu privers Rusijos karius pasitraukti iš šalies.