Ukraina teigia, kad per sunkų puolimą atkovoti septyni kaimai

Pasaulis
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo nuotr.
Urtė Leškutė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Ukraina pirmadienį pranešė, kad per sunkų kontrpuolimą prieš Rusijos pajėgas, kuris, pasak Prancūzijos, gali trukti kelis mėnesius, atkovojo septynis kaimus ir pasiekė nedidelių laimėjimų.

„Kova sunki, bet mes judame į priekį, tai labai svarbu“, – sakė V. Zelenskis kasdieniniame vakaro kreipimesi. 

„Dėkoju mūsų vaikinams už kiekvieną Ukrainos vėliavą, kuri dabar grįžta į savo teisėtą vietą kaimuose naujai deokupuotoje teritorijoje“, – pridūrė jis.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) sakė, kad ilgai laukta kampanija, kuriai ginklus tiekė Vakarų sąjungininkai, vyks kelias savaites, jei ne mėnesius.

„Norime, kad ji būtų kuo sėkmingesnė ir galėtume pradėti derybų etapą geromis sąlygomis“, – sakė jis Paryžiuje, kalbėdamas kartu su Vokietijos kancleriu Olafu Scholzu (Olafu Šolcu) ir Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda (Andžejumi Duda).

A. Duda teigė, kad Vakarų karinis aljansas NATO per kitą aukščiausiojo lygio susitikimą, kuris vyks liepos 11–12 dienomis Vilniuje, turi „pasiųsti aiškų signalą“ dėl desperatiško Ukrainos siekio prisijungti prie bloko.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) pirmadienį išreiškė viltį, kad sėkmingas Ukrainos puolimas privers Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną aptarti invazijos nutraukimą.

Jis teigė, kad JAV yra įsitikinusios, kad ukrainiečių veiksmai ir toliau bus sėkmingi.

Ukrainiečių gynybos viceministrė Hana Maliar platformoje „Telegram“ pirmadienį pranešė, kad Išlaisvintos septynios gyvenvietės, turėdama omenyje Lobkovo, Levadnės ir Novodarivkos kaimus pietiniame Zaporižios regione, kuriame yra didžiausia Europoje atominė elektrinė, dabar okupuota Rusijos.

H. Maliar sakė, kad Ukrainos pajėgos atkovojo Storoževės kaimą Donecko srities pietuose, netoli trijų sekmadienį atkovotų kaimų.

„Kontroliuojamos teritorijos plotas siekė 90 kvadratinių kilometrų“, – sakė H. Maliar.

Tuo tarpu Ukrainos gynybos ministerija pranešė, kad jos pajėgos pasistūmėjo 250–700 metrų link Rytų Bachmuto.

Anksčiau pirmadienį Rusija pranešė, kad atrėmė ukrainiečių atakas tame pačiame Donecko srities rajone netoli Velyka Novosilkos.

Ji taip pat pranešė, kad atrėmė ukrainiečių atakas aplink Levadnės kaimą Zaporižios srityje.

Maskvos ir Kyjivo teiginių nebuvo galima nepriklausomai patikrinti.

„Ukrainos pajėgos Donecko ir Zaporižios sričių vakaruose padarė vizualiai patvirtintą pažangą, kurią Rusijos šaltiniai patvirtino, bet stengėsi sumenkinti“, – pirmadienį analitinėje ataskaitoje teigė JAV įsikūręs analitinis centras „Institute for the Study of War“ (ISW).

Ukrainai skelbiant laimėjimus, V. Putinas aplankė Ukrainoje sužeistus karius per retą asmeninį vizitą Maskvos ligoninėje.

Kremlius išplatino nuotraukas, kuriose V. Putinas vilki tamsų kostiumą, o jį lydi kariškai apsirengęs gynybos ministras Sergejus Šoigu.

Pareigūnai stovėjo priešais eilę vyrų mėlynais ligoninės drabužiais, kai kurie jų sėdėjo neįgaliųjų vežimėliuose.

Didėja žuvusiųjų per potvynius skaičius

Pietų Ukrainoje, smarkiai užtvindytame Chersone rasti dar dviejų nuskendusių civilių kūnai, todėl žuvusiųjų skaičius Ukrainos kontroliuojamoje Dnipro upės pusėje, pralaužus Kachovkos užtvanką, išaugo iki 10.

Pareigūnai perspėjo, kad dešimtys žmonių vis dar laikomi dingusiais be žinios.

„Šiuo metu žinome apie 10 žuvusiųjų Chersone ir regione, – platformoje „Telegram“ pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministras Ihoris Klymenko. – Taip pat pranešame apie 41 dingusį be žinios žmogų.“

Chersono srities gubernatorius pranešė, kad pirmadienį regiono sostinėje buvo rasti du kūnai – moters ir vyro.

Diena anksčiau Oleksandras Prokudinas teigė, kad trys žmonės žuvo Rusijai apšaudžius gelbėjimo valtį, kuria buvo evakuojami žmonės po niokojančių potvynių.

Dėl Dnipro upės užtvankos susprogdinimo Kyjivas kaltina Rusiją, o pastaroji kaltina Ukrainą.

Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Grossi (Rafaelis Grosis) antradienį atvyks į Kyjivą ir susitiks su V. Zelenskiu, o po to vyks į Zaporižios atominę elektrinę.

Rusijai priklausančioje Kachovkos užtvankoje yra rezervuaras, iš kurio tiekiamas aušinimo vanduo Rusijos okupuotai elektrinei.

Šią savaitę keli Afrikos valstybių vadovai dalyvaus tarpininkavimo misijoje Kyjive ir Maskvoje.

Kongo Respublikos prezidentas Denis Sassou Nguesso (Deni Sasu Ngesas) pirmadienį pareiškė, kad Afrika negali tylėti ar likti abejinga konflikto Ukrainoje akivaizdoje.