REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Vasario 14 d. 10:49

Ukmergės daugiabučiuose bus atliekama karšto vandens sistemų dezinfekcija

Vilnius

Viktorija ValčiukaitėŠaltinis: Etaplius.lt


29119

Vasario 12-ąją Ukmergėje rajono savivaldybėje įvyko posėdis, kurio metu kalbėta dėl karšo vandens sistemų saugos mieste užtikrinimo ir legioneliozės prevencijos priemonių.


Foto galerija:

mmm002-19063.jpg
mmm005-19064.jpg
mmm006-19068.jpg

Posėdyje dalyvavo savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas, vyresnysis specialistas civilinei saugai ir mobilizacijai Valdas Rabazauskas, bendrovės „Ukmergės šiluma“ direktorius Vydas Paknys ir jo pavaduotojas Raimondas Kaselis, bendrovės „Ukmergės butų ūkis“ direktorius Giedrius Pocius bei šilumos punktų prižiūrėtojai.

Vykdant 2017 metų kovo mėnesį įvykusio savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos nutarimą ir Nacionalinio sveikatos centro rekomendacijas, nuspręsta prevenciškai atlikti karšto vandens sistemų terminę dezinfekciją prie centralizuotų šilumos tinklų prijungtuose miesto ir rajono daugiabučiuose namuose.

Vadinami termošokai vasario 20, 21 ir 22 dienomis bus atliekami Ukmergės miesto (Dukstynos, Pramonės ir Pivonijos mikrorajonų, Antakalnio, Uosių ir Linų gyvenamųjų kvartalų), Pašilės bei Šventupės gyvenvietės daugiabučiuose. Iš viso jų yra daugiau nei 210.

Terminės dezinfekcijos metu, apie kurią kiekvieno minėto daugiabučio gyventojus informuos pastato prižiūrėtojas (atidžiai skaitykite skelbimus laiptinėse, taip pat vietiniuose laikraščiuose, internetinėse bendrovės „Ukmergės šiluma“, Ukmergės rajono savivaldybės svetainėse ir kt.), karšto vandens temperatūra kiekvieno buto čiaupuose pasieks 60 - 66 oC ir bus išlaikyta nuo 17 iki 21 valandos. Gyventojų bus prašoma šių keturių valandų bėgyje vidutiniškai stipriai atsukti visus bute esančius karšto vandens čiaupus ir palikti vandenį bėgti ne mažiau kaip 5 minutes.

Svarbu žinoti, jog prevencinė dezinfekcija efektyvi tik tuomet, kai visi daugiabučio gyventojai laikosi šios nurodytos instrukcijos.

Terminės dezinfekcijos metu rekomenduojama geriau naudoti šaltą vandenį, taip pat būti atsargiems: nenusiplikyti karštu vandeniu, nesiliesti prie įkaitusio gyvatuko, saugoti vaikus ir vyresnio amžiaus artimuosius. Taip pat būtina stebėti santechnikos įrangos (čiaupų, maišytuvų, žarnelių ir kt.) būklę.

Dezinfekcija vykdoma dėl legioneliozės prevencijos. Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Šiai ligai būdingos dvi formos: pirmoji – Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, mialgija, kosulys, pneumonija ir antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos. Žmonių imlumas šiai ligai nėra didelis.

Lietuvoje 2017 m. metais užregistruoti trys legionierių ligos atvejai. 2016 m. legioneliozė diagnozuota 11 šalies gyventojų. Dažniausiai šia liga suserga silpno imuniteto asmenys, taip pat sergantys lėtinėmis ligomis. Maždaug vienas iš dešimties susirgusiųjų šia liga miršta.

Legionella bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos.

Ligos bakterijos dauginasi 20–50 laipsnių temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei 50 laipsnių temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Šios bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla per 60 laipsnių, tačiau jeigu karšto vandens sistema yra užteršta apnašomis, temperatūrą reikėtų pakelti iki 65 laipsnių.

Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens aerozolio. Liga nėra perduodama vienam žmogui nuo kito ar geriant vandenį. Liga taip pat neplinta iš vieno namo į kitą. Kuo ilgesnė ir techniškai sudėtingesnė vandentiekio sistema, tuo didesnė rizika Legionella bakterijų atsiradimui. Šios ligos yra visai nesudėtinga išvengti, jei nuolat palaikysime šaltą vandenį šaltu, o karštą – karštu.

01.PNG



REDAKCIJA REKOMENDUOJA