PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Lapkričio 22 d. 16:59

Ukmergėje siūloma imtis realių priemonių ir padėti narkotikus vartojantiems asmenims

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


21069

Lapkričio 15-ąją Ukmergės rajono savivaldybėje vyko apskrito stalo diskusija „Žalos mažinimo paslaugų poreikis Ukmergėje“. Kalbėta apie konkrečias priemones, padedančias gydyti asmenis, vartojančius narkotines medžiagas ar mažinančias jų daromą žalą, kurios jau taikomos Lietuvoje.

small-nnn007-18212.jpg

Pagrindinė tema buvo apie galimybes steigti Ukmergėje vadinamą „žemo slenksčio“ (ŽSK) ir pakaitinio gydymo (farmakoterapijos) metadonu kabinetus.

Lietuvoje tokie kabinetai nėra naujiena, tačiau jų nėra daug – vos po keliolika ir jų daugiausiai veikia didmiesčiuose. Kadangi šalies mastu šios paslaugos vis dar pasiekia tik mažą dalį žmonių, kuriems jų reikia, šiuo metu planuojamos priemonės šias paslaugas iš dalies finansuoti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų per Sveikatos netolygumų mažinimo planą.

Diskusiją Ukmergėje organizavusi nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicija „Galiu gyventi“, vienijanti organizacijas ir specialistus, dirbančius priklausomybių ir susijusiose srityse, šiais ir praėjusiais metais surengė 9 susitikimus su Jonavos, Švenčionių, Jurbarko, Alytaus, Marijampolės, Varėnos, Visagino, Mažeikių ir Tauragės rajonų savivaldybių vadovais bei specialistais.

Buvo aptarta, kaip savivaldybės galėtų šiomis galimybėmis pasinaudoti ir tokiu būdu gerinti pagalbos prieinamumą.

Į Ukmergę buvo atvykę ir savo pranešimus pristatė Respublikinio priklausomybės ligų centro direktoriaus pavaduotoja dr. Aušra Širvinskienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Europos Sąjungos paramos skyriaus vyriausioji specialistė Joana Kulingauskaitė bei Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) vyriausiasis specialistas Rimantas Šagždavičius, o diskusiją moderavo koalicijos „Galiu gyventi“ advokacijos vadovas Girvydas Duoblys.

Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos netolygumų mažinimo veiksmų plane numatyta, kad 2018 m. savivaldybėse bus steigiami ir / ar remontuojami ŽSK ir farmakoterapijos metadonu paslaugų kabinetai.

Pasauliniai moksliniai tyrimai rodo, jog ŽSK bei farmakoterapijos metadonu paslaugos veiksmingai mažina ŽIV/AIDS ir kitų per kraują plintančių infekcijų plitimą ir narkotikus vartojantiems asmenims tampa pirmuoju, dažnai vieninteliu, prieinamu žingsniu link tolesnės pagalbos.

Pasaulio sveikatos organizacija yra išskyrusi 9 veiksmingas intervencijas dėl ŽIV, tarp kurių žemo slenksčio paslaugos priskiriamos prie 4 būtiniausiųjų. Ypač šalyse, kuriose itin riboti ištekliai. Be to, ŽIV infekcija sėkmingai stabdoma tik tada, kai žemo slenksčio paslaugos pasiekia ne mažiau nei 60 proc. švirkščiamųjų narkotikų vartotojų, o Lietuvoje pasiekiama vos keliolika procentų.