Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Sausio 23 dieną Ukmergėje lankėsi NATO pajėgų integravimo vieneto (NPIV) Lietuvoje atstovai. Ukmergė -26-oji (iš viso yra 60) kariškių aplankyta šalies savivaldybė.
Savo vizitą Ukmergėje NPIV delegacija pradėjo nuo susitikimo su Ukmergės rajono savivaldybės vadovais - meru Rolandu Janicku bei administracijos direktoriumi Stasiu Jackūnu. Apie bendradarbiavimą, saugumą ir NPIV įkūrimą šio susitikimo metu pasakojo NATO pajėgų integravimo vieneto Lietuvoje vadas pulkininkas Jakobas Sogardas Larsenas ir majoras Marius Geležiūnas.
„Nepaisant to, kad nuo 2015 metų rugpjūčio su šeima gyvenu ir dirbu Vilniuje, tarnauju Lietuvos valstybei, tad mano noras yra ne vien tik būti Vilniuje, bet ir geriau pažinti Lietuvą. Mano vadovaujamo padalinio tikslas - aplankyti visas šešiasdešimt šalies savivaldybių. Tokie susitikimai savivaldybėse yra labai svarbūs tuo, kad mes sužinome, kokia iš tikrųjų situacija yra Lietuvoje.
Šalies gynybos kontekste labai svarbu yra ne tik kariuomenė, bet ir visuomenė. Mūsų NPIV pagrindinė užduotis – greitas ir savalaikis NATO pastiprinimo pajėgų dislokavimas Lietuvoje. Ištikus krizei, NATO sprendimu, stiprindami mūsų gynybą turėtume išdėstyti tam tikrus NATO vienetus šalyje ir priimti paramą, todėl mes turime žinoti, kur tai galime padaryti“,- sakė J. S. Larsenas.
Meras svečiams papasakojo apie Ukmergės istoriją, infrastruktūrą bei rajono gyventojų patriotiškumą. „Galiu pabrėžti, kad žmonių požiūris, o ypač jaunimo, mūsų ir užsienio kariuomenės atžvilgiu yra labai pozityvus. Kai vyksta kokie nors kariniai mokymai, žmonės būna labai kantrūs ir didžiuojasi kariuomene“,- sakė S. Jackūnas.
Po susitikimo su meru NPIV delegacija turėjo galimybę susipažinti ir su Ukmergės rajono savivaldybės administracijos darbuotojais – skyrių vedėjais ir seniūnijų seniūnais. Svečiams buvo parodytas pažintinis video filmas apie Ukmergę, vėliau mjr. M. Geležiūnas trumpai pristatė NATO Aljanso ir NATO pajėgų integravimo vieneto tikslus bei uždavinius. „Vizito tikslas yra ne tik pasakoti apie save, bet ir mokytis iš jūsų. Krašto apsaugos klausimais NATO ir Europos sąjunga (ES) išties daro daug ir šiame regione, ir Europoje, todėl labai svarbu yra apie tai kalbėti“,- sakė majoras.
Po apsilankymo savivaldybėje NPIV atstovai padėjo gėlių prie paminklo "Lituania Restituta", svečiavosi Ukmergės technologijų ir verslo mokykloje bei bendrovėje „Narbutas Furniture Company“. Po pietų Ukmergės kraštotyros muziejuje į susitikimą su kariškių delegacija rinkosi Ukmergės gimnazijų bendruomenės. Mjr. James Fedevich, mjr. M. Geležiūnas ir mjr. Tomas Novak moksleiviams pasakojo apie NATO pajėgų integravimo vieneto tikslus ir užduotis, darbą šioje įstaigoje bei dalinosi savo asmeninėmis patirtimis. Gimnazistai turėjo galimybę užduoti įvairius klausimus, už kuriuos NPIV atstovai kiekvienam paklaususiam įteikė simbolines dovanas.
Vėliau NPIV delegacija išvyko aplankyti Prezidento Antano Smetonos dvaro, o vizitą vainikavo kulinarinio paveldo degustacija - šakočio kepimas Užugirio mokykloje – muziejuje.
Daugiau informacijos apie NATO ir NPIV:
Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacija (angl. NATO - North Atlantic Treaty Organization) – tarptautinė politinė ir karinė gynybinio pobūdžio sąjunga, įkurta 1949 m. balandžio 4 d. Šiais metais minimos 70-osios jos įkūrimo metinės.
Lietuva į NATO įstojo 2004 m. kovo 29 d. ir jau penkiolika metų yra NATO Aljanso narė. Organizacijai priklauso 29 šalys. NATO šalių kariniai vienetai Lietuvoje: Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose – Oro policija, Nepertraukiamo buvimo pajėgos – Marijampolėje, Jūrų pajėgų vienetai – Baltijos jūroje, o Rukloje – Priešakinis NATO batalionas. Priešakinių pajėgų bataliono kovinei grupei Lietuvoje vadovauja Vokietija. NATO pajėgų integravimo vienetas Lietuvoje įkurtas 2015 m. NPIV tikslas – greitas ir savalaikis NATO pastiprinimo pajėgų dislokavimas Lietuvoje. NATO Pajėgų Integravimo Vieneto štabe dirba kariai iš 14 NATO Aljanso šalių. Visi jie – skirtingų kariuomenės pajėgų specialistai.