Ukmergėje įrengtos trys elektronikos atliekų priėmimo vietos

0001_el-atliekos-2024-01-1_1704967816
Ukmergė
Dainiaus Vyto nuotr.
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Ukmergės rajono savivaldybė

Ukmergės mieste atsirado trys pirmosios elektronikos atliekų priėmimo vietos – žalieji nameliai „Man rūpi rytojus“: Anykščių g. 6 (šalia prekybos centro „Maxima“, prie tekstilės surinkimo konteinerio), Deltuvos g. 33 B (žaliojoje vejoje prie prekybos centro „Bikuva“) ir Nuotekų g. 118 (prie Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo parduotuvės „Riešutas“.

Čia bet kuriuo paros metu nemokamai bus galima palikti:

  • visų rūšių seną buitinę techniką ir elektroniką,
  • panaudotas baterijas ir akumuliatorius,
  • lempas.

Tvarius ir gyventojų lūkesčius tenkinančius žaliuosius namelius „Man rūpi rytojus“ pastatė ir įrengė viešosios įstaigos (VšĮ) „Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija“ ir „Gamintojų ir importuotojų asociacija“. Anykščių ir Deltuvos gatvėje žalieji nameliai atsirado minėtoms VšĮ bendradarbiaujant su Ukmergės rajono savivaldybės administracija, o Nuotekų gatvėje – su Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvu. 

Tikimąsi, kad šios modernios elektronikos atliekų priėmimo vietos padės užtikrinti tinkamą elektros, elektronikos ir baterijų atliekų tvarkymą, pagerins ukmergiškiams sąlygas priduoti šias atliekas bei sumažins gyventojų patiriamas išlaidas komunalinių atliekų tvarkymui. 

Elektronikos ir baterijų atliekų surinkimo sistema Lietuvoje yra nuolat plėtojama ir vis labiau pritaikoma gyventojų patogumai, nes šios atliekos, išmestos bet kur, gali užteršti aplinką. Šių metų naujiena – „Man rūpi rytojus“ modernios elektronikos atliekų priėmimo vietos, įrengiamos miestų ir miesteliuose centruose bei prie didesnių prekybos centrų didžiuosiuose šalies miestuose. 

Jeigu gyventojai turi stambios, sunkios nebereikalingos buitinės technikos, gali į namus išsikviesti „Man rūpi rytojus“ komandą tel. 860090030 arba registruotis internetu https://manrupirytojus.lt/buitines-technikos-isvezimas, viskas bus išnešta ir išvežta nemokamai! 

Primename, kad senus lygintuvus, virdulius, elektrinius dantų šepetėlius ir kitus smulkius elektronikos prietaisus galima nunešti į specialias talpas, esančias prie prekybos centrų įėjimų. Senas baterijas reikia mesti į joms skirtas talpas, kurias galima rasti kone kiekvienoje parduotuvėje, įvairiuose biuruose bei įstaigose. 

Informaciją, kur ir kaip visoje Lietuvoje priduoti nebereikalingas baterijas, akumuliatorius, kitą seną elektros ir elektronikos įrangą ar buitinę techniką, arba užsiregistruoti, kad ji būtų nemokamai išvežta, galima „Man rūpi rytojus“ svetainėje www.manrupirytojus.lt. 

Elektronikos atliekos yra sparčiausiai augantis atliekų šaltinis pasaulyje. Iki šiol buvo skaičiuojama, kad vienas žmogus per metus vidutiniškai prikaupia 5 kg elektronikos atliekų, tačiau pagal naujausius Jungtinių Tautų duomenis, šiemet vienam pasaulio gyventojui teks apie 8 kg elektronikos atliekų, o tai iš viso sudarys 61,3 mln. tonų – daugiau nei sveria Didžioji kinų siena. Manoma, kad tik 17,4 proc. šių atliekų  bus tinkamai surinkta ir perdirbta. Likusios daugiau nei 50 mln. tonų elektronikos atliekų, prognozuojama, nukeliaus į sąvartynus, bus sudegintos, neteisėtai perduotos arba tiesiog liks dūlėti kur nors namuose ar rūsiuose. 

Kai elektronikos ir baterijų atliekos perduodamos teisėtiems atliekų tvarkytojams, aplinkos neteršime, o prisidedame prie jos puoselėjimo. Nes kuo daugiau elektronikos ir baterijų atliekų bus panaudota pakartotinai arba perdirbama, tuo daugiau išteklių sutaupysime ir sumažinsime taršą.