Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Ukmergėje apsilankęs ir dvi valandas praleidęs aplinkos ministras Simonas Gentvilas susitiko su Lietuvos Respublikos Seimo nariu Juozu Varžgaliu, rajono savivaldybės mero pavaduotoja Agne Balčiūniene, administracijos direktoriumi Dariumi Varnu bei UAB „Ukmergės vandenys“ atstovais: direktoriumi Rimu Arlinsku, jo pavaduotoju Stanislavu Gilvydžiu, nuotekų valymo įrenginių viršininku Šarūnu Sedlecku ir dumblo kompostavimo aikštelės meistru Jonu Grybausku.
Ministrui trumpai buvo pristatyta UAB „Ukmergės vandenys“ veikla, kalbėta apie nuotekų dumblo tvarkymo ir panaudojimo reikalavimų pakeitimus, aptartos galimos investicijos į vandentvarkos ūkį, apžiūrėta Sargelių kaime esanti dumblo kompostavimo aikštelė.
S. Gentvilas pagyrė įmonę už puikias ambicijas – norą pajungti visas rajone esančias sodų bendrijas prie bendrų vandens ir nuotekų tinklų, o rajono savivaldybės atstovai patikino, kad UAB „Ukmergės vandenys“ – vienintelė iš savivaldybei pavaldžių įmonių, dėl kurios veiklos nesulaukiama jokių nusiskundimų.
"Esate viena iš nedaugelio pavyzdingų savivaldybių, kurioje prie nuotekų išvalymo tinklų jau yra pajungta tikrai nemažai vartotojų, kuri pasidarė viską - ir kartais už savus, ir per paskolas, nelaukdama paramos", - sakė aplinkos ministras.
S. Gentvilas patikino, kad per šiuos metus nori leisti vandens tiekimo įmonėms visas būsimas investicijas į aplinkosaugą ir plėtrą, įsitraukti į tarifą, taip pat garantuoti, kad darydamos investicijas, tokios įmonės turėtų įgaliojimus priverstine tvarka prisijungti naujus vartotojus ir trečia – kad tos įmonės pačios galėtų kontroliuoti juridinius asmenis, kurių veiklą lydi didelė tarša.
Šiame Seimo nario J. Varžgalio inicijuotame susitikime daugiausiai kalbėta apie nuotekų valymo įrenginiuose susidarančio dumblo tvarkymą. Tai - visoje šalyje aktuali aplinkosauginė problema. Sprendžiant šią problemą, dar 2012 metų birželio mėnesį buvo užbaigtas projektas Nr. VP3-3.1-AM-01-V-02-045 „Ukmergės dumblo apdorojimo įrenginių statyba“, kuriam buvo panaudota ES, savivaldybės ir bendrovės „Ukmergės vandenys“ lėšos. Projekto įgyvendinimo metu įrengta kompostavimo aikštelė su stoginėmis mechaniškai vartomiems kompostavimo kaupams ir struktūrinei medžiagai, artezinis gręžinys, įsigytas komposto vartytuvas, būgninis sijotuvas, žaliųjų atliekų smulkintuvas, krautuvas.
Į dumblo kompostavimo aikštelę vežamas nuotekų valymo įrenginių dumblas susidaręs UAB „Ukmergės vandenys“ ir UAB „Širvintų vandenys“ nuotekų valyklose. Dumblo kompostavimo aikštelėje pagamintas kompostas, atlikus laboratorinius tyrimus ir įvertinus kokybinius jo rodiklius iki šių metų pradžios buvo perduodamas naudotojams – ūkininkams dirvožemio struktūrai pagerinti ir tręšimui. Visa pagaminta produkcija buvo sėkmingai realizuojama ir nesikaupė.
Tačiau 2021 metų sausio 1 dieną įsigaliojus Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2020 m. liepos 3 d. įsakymui Nr. D1-410 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2001 m. birželio 29 d. įsakymo Nr. 349 „Dėl normatyvinio dokumento LAND 20-2005 „Nuotekų dumblo naudojimo trešimui bei rekultivavimui reikalavimai“ patvirtinimo“ pakeitimo“, bendrovei atsirado sunkumų tiek perdirbant nuotekų dumblą į kompostą, tiek realizuojant kompostą. Pasitarimo metu atkreiptas dėmesys į konkrečius reikalavimų punktus, apsunkinančius komposto gamybą ir jo realizavimą.
Ministras S. Gentvilas akcentavo, kad minėti reikalavimų punktai bus peržiūrimi ir taisomi.
Susitikimo metu daug diskutuota apie reikiamas ir galimas investicijas į vandentvarkos ūkį, bešeimininkius, neregistruotus, blogai prižiūrimus vandens gręžinius ir tinklus, apie jų galimą perdavimą savivaldybei. Aptarti kiti gamtosauginiai klausimai svarbūs rajono savivaldybei ir bendrovei.
UAB „Ukmergės vandenys“ vartotojams tiekia požeminį vandenį, gaunamą iš vienos vandenvietės. Jei anksčiau per parą buvo suvartojama iki 15 tūkst. kub. m., tai dabar – tik 3,5- 4 tūkst. kub. m. vandens. Pagrindinis jo vartotojas – UAB „Rokiškio pienas“ filialas „Ukmergės pieninė“.