Ukmergė pradeda viešas diskusijas dėl Juozo Krikštaponio biografijos

Ukmergė pradeda viešas diskusijas dėl Juozo Krikštaponio biografijos
Vilnius
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Gruodžio 2 dieną Ukmergės rajono savivaldybė kartu su Lietuvos istorijos institutu, Ukmergės žydų bendruomene ir kitomis visuomeninėmis organizacijomis organizuoja pirmąją viešą diskusiją dėl Juozo Krikštaponio asmens ir biografijos.

„Ukmergė – vienas labiausiai nuo Holokausto nusikaltimų nukentėjęs Lietuvos miestas. Tuo pat metu Ukmergė yra ir aktyvių laisvės kovų, prasidėjusių dar tebesitęsiant II pasauliniam karui centras. Šių įvykių sūkuryje buvęs ir veikęs Juozas Krikštaponis yra tapęs ne tik miesto ir rajono bendruomenės susiskaldymo simboliu, tačiau dažnai minimas ir kaip visos Lietuvos nenoro aiškintis sudėtingo laikmečio aplinkybes pavyzdys. Todėl rajono savivaldybė imasi iniciatyvos ir kartu su Lietuvos istorijos institutu, Ukmergės žydų bendruomene ir kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis pradeda viešų diskusijų ciklą, kurio tikslas – viešai, be išankstinių nuostatų sėsti prie bendro stalo, surinkti ir išsiaiškinti visus faktus, aplinkybes, jas atsakingai įvertinti ir priimti pamatuotus sprendimus“, – sakė Ukmergės miesto meras Rolandas Janickas.

Kartu su savivaldybe viešas diskusijas inicijuojantis Ukmergės žydų bendruomenės pirmininkas Artūras Taicas pažymi, kad jau trečią dešimtmetį nesprendžiama situacija yra trukdis visai rajono bendruomenei žengti į priekį. Išankstinėmis nuomonėmis paremtos pozicijos yra kardinaliai priešingos, labai retai stengiamasi atsiremti į esamus faktus ir būtinas neatidėliotinas sprendimo priėmimas.

Savivaldybės prašymu prie viešų diskusijų organizavimo prisidedantis Lietuvos istorijos institutas parengė išsamią analitinę pažymą apie Juozo Krikštaponio (Krištaponio) biografiją ir veiklą. Instituto istorikai surinko pagrindinius istorinių šaltinių duomenis ir juos pateikė viešam aptarimui. Gruodžio 2-ąją planuojamos pirmosios viešos diskusijos metu instituto mokslo darbuotojas dr. Mindaugas Pocius šios pažymos pagrindu skaitys pagrindinį pranešimą.

Lietuvos istorijos instituto parengta pažyma ir gruodžio 2 dieną vyksiančios diskusijos programa skelbiama Ukmergės rajono savivaldybės interneto svetainės www.ukmerge.lt skiltyje „Viešos diskusijos“.

Planuojama, kad pirmosios viešos diskusijos metu savo įžvalgomis pasidalins istorikai, Holokausto nusikaltimus tiriantys teisininkai, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro specialistai, Ukmergės žydų bendruomenės,  Lietuvos nepriklausomybės kovų dalyviai, rajono gyventojai ir kiti suinteresuoti asmenys.

Dėl galiojančių COVID-19 saugumo pandemijos metu ribojimų pirmosios viešos diskusijos dalyvių skaičius bus ribojamas, prioritetas teikiamas diskusijoje dalyvaujančių organizacijų atstovams, visi besidomintys kviečiami registruotis, savo vertinimus siųsti elektroniniu paštu diskusijos@ukmerge.lt. Renginys bus filmuojamas ir tiesiogiai transliuojamas internetu, diskusijai klausimus galima bus teikti tiek gyvos transliacijos metu, tiek iš anksto tuo pačiu elektroniniu paštu. Visa diskusijos medžiaga po renginio bus paskelbta Ukmergės rajono savivaldybės interneto svetainėje www.ukmerge.lt.