Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žygimanto Gedvilos / ELTA nuotr.
Ignas DobrovolskasŠaltinis: ELTA
„Šiuo metu ukrainietiškų grūdų važiuoja labai nedaug, bet atlikus patikrinimus nustatyta, kad yra daug perdirbtų produktų, tokių kaip miltai. Nežinome jų kilmės, prieš patikrinimus važiuodavo daug rusiškos kilmės miltų. Tai aišku iš transporto dokumentų bei informacijos, kurią pateikia patys vairuotojai“, – pirmadienį LRT radijui sakė K. Pieczynskis.
„Tikriausiai ne, (nebaigsime patikrinimų iki penktadienio – ELTA). Manau, kad protestas vyks pagal planą, t. y. 7 dienas“, – kalbėjo jis.
K. Pieczynskis pažymėjo neturįs pretenzijų Lietuvos vežėjams ar ūkininkams, o daug vežimų gali padėti įgyvendinti Lenkijos kompanijos. Taip pat, anot jo, patikrinimų metu matoma, kad į Lenkiją grūdai atkeliauja iš Rusijos ir Baltarusijos.
„Mes, kaip protestuojantys ūkininkai, neturime jokių pretenzijų Lietuvos vežėjams ar ūkininkams. Neatmetame, kad daug vežimų vyko Lenkijos kompanijų pagalba. Nenorime kažkokiu būdu kenkti Lietuvos vežėjams, norime tiesiog pabrėžti problemą, kad vežami pertekliniai grūdai, kurių kilmės nežinome“, – aiškino Lenkijos ūkininkų atstovas.
„Šių kontrolių metų matoma, kad grūdai vežami į Lenkiją keliauja iš Rusijos ir Baltarusijos“, – tikino jis.
Galiausiai jis sakė, kad norėtų, jog tokio pobūdžio patikrinimai vyktų ir po protesto akcijos, atsitiktiniu būdu.
„Kalbant apie derybas su Lenkijos valdžia, palauksime patikrinimų rezultatų ir stengsimės, kad tokios kontrolės vyktų ir po protesto, bet atsitiktiniu būdu, jog patikrinimai vyktų bent kartą per savaitę, bet apie tai nebūtų prieš tai pranešama“, – teigė K. Pieczynskis.
Pasienyje LRT radijo kalbinti vilkikų vairuotojai tikino, kad šiuo metu protesto akcija pravažiavimui netrukdo, tačiau jie tikisi didesnių eilių antradienį.
Žemės ūkio rūmų pirmininkas: pamatėme, kad į Lietuvą patenka daug svetimų grūdų
Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkas Arūnas Svitojus sakė, kad nors protestas pradžioje neramino, tačiau šiuo metu jis suvaldytas ir ramus. Taip pat, anot jo, akcijos metu galima matyti, kad ir į Lietuvą patenka daug svetimų grūdų, kurie numuša ūkininkų kainas.
„Pradžioje protesto mus neramino, kad gali kilti neramumai tarp mūsų valstybių, tačiau (...) situacija suvaldyta ir protestas orientuotas į tai, jog jis būtų ramus, taikus ir atitiktų sąlygas. Lenkų ūkininkai mums patiems padėjo pamatyti situaciją, kas vyksta tarp sienų ir pačioje Lietuvoje“, – teigė A. Svitojus.
„Pamatėme, kad ir į Lietuvą patenka daug svetimų grūdų, kurie numuša Lietuvos ūkininkų kainas ir padaro tam tikrą chaosą rinkose. Tą daro ne tik Lenkijoje, Bulgarijoje, tai veikia ir Lietuvos ūkininkus“, – aiškino jis.
Pasak A. Svitojaus, ši akcija gali prisidėti prie grūdų importo iš nedraugiškų šalių sustabdymo.
„Lietuvos ūkininkai šiuo atveju palaiko tokią akciją, ramią, nesukeliančią įtampos tarp mūsų valstybių, bet sprendžiančią bendras Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir kitų šalių ūkininkams“, – kalbėjo ŽŪR pirmininkas.
„Efektą matyt pasieksime, kad tiek Lenkijoje, tiek Lietuvoje bus sustabdytas grūdų įvažiavimas iš nedraugiškų šalių, Rusijos, Baltarusijos ir kitų, tranzitą galbūt suvaldysime, ką padarė Latvija“, – sakė jis.
NKVC vadovas: situacija kontroliuojama, Lenkijos ūkininkų entuziazmas blėsta
Galiausiai Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas tikino, kad situacija pasienyje yra kontroliuojama, o šiuo metu pasienio poste nėra nei vieno Lenkijos ūkininko.
„Situacija yra kontroliuojama ir turėtume pasidžiaugti Lenkijos pareigūnų sklandžiu darbu. Yra didelis susitelkimas institucijų, šiandien darbuojasi 10 skirtingų institucijų ekipažų, kurios pasiruošusios, kad visa procedūra eitų sklandžiai. Taip pat matome Lenkijos ūkininkų entuziazmo mažėjimą, mūsų žiniomis, dabar nėra pasienio poste nei vieno ūkininko“, – kalbėjo V. Vitkauskas.
„Galbūt entuziazmas blėsta, nes nėra tų krovinių ir kaltinimai, kurie buvo mesti mūsų šaliai, yra iš piršto laužti“, – sakė jis.
V. Vitkausko nuomone, pirmadienį ir antradienį sunkvežimių srautas gali didėti, tačiau rizikos, kad eismas sustotų, NKVC nemato.
„Institucijos lanksčiau reaguoja ir pajėgas dedikuoja šiai problemai spręsti. Savaitgalį turėjome keletą ekipažų, kuomet buvo sumažėjęs srautas. Šiandien prognozuojama, kad srautas didės, pirmadieniais-antradieniais taip nutinka, pajėgos nusiteikusios reaguoti, kaip ir buvo penktadienį“, – teigė NKVC vadovas.
„Rizikos, kad siena sustotų ir eismas trukdytųsi, tikrai nematome. (...) Bet tuo pačiu kviestume protesto organizatorius, kad akcija nutruktų kuo greičiau, nes tai yra valstybinių institucijų resursų švaistymas ir schemos, kurios minimos yra naudingos ne mūsų šalims, o priešiškoms valstybėms“, – aiškino jis.
ELTA primena, kad Lenkijos ūkininkai penktadienį pradėjo blokuoti kelią tarp Kalvarijos ir Lenkijos Suvalkų apskrities Budzisko kaimo. Maždaug savaitę turinčios trukti akcijos metu norima tikrinti transportuojamų ukrainietiškų grūdų kiekius.
Praėjusią savaitę Lenkijos ūkininkai blokavo kelius į Ukrainą, taip pat – pagrindinį šalies greitkelį į Vokietiją. Protestuojama dėl, lenkų žemdirbių vertinimu, nesąžiningos konkurencijos, kurią kuria ukrainietiški grūdai, kurie yra pigesni ir mažina produkcijos kainas visoje Europoje.
Baiminamasi, kad įtampa tarp Lenkijos ir Ukrainos gali būti išnaudota Rusijos provokatorių.