PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2017 m. Rugsėjo 11 d. 11:21

Ugniagesiai primena: pats laikas pasirūpinti šildymo įrenginiais

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


14262

Kasmet atvėsus orams ir prasidėjus šildymo sezonui, pagausėja gaisrų dėl netvarkingų šildymo įrenginių ir dūmtraukių. Tokių gaisrų padariniai būna itin skaudūs – sudega ne tik brangus turtas ir vienintelė pastogė, bet kartais tokie gaisrai pasiglemžia ir žmonių gyvybes. Per 2016 metus Lietuvoje dėl netvarkingų dūmtraukių ir kietojo kuro šildymo įrenginių kilo 735 gaisrai, kurių metu žuvo 10 žmonių. Širvintų rajone per praėjusius metus dėl tos pačios priežasties kilo 7 gaisrai. Dažniausiai gaisrai kyla individualiuose namuose, kuriuose dėl ilgos eksploatacijos senos statybos kietojo kuro krosnyse ir dūmtraukiuose atsiranda įtrūkimai. Laiku neišvalyti suodžiai, nesandarios pakuros durelės, prie krosnių sudėtos degios medžiagos – tai irgi dažna gaisrų priežastis.

„Ruošk roges vasarą“ – būtent į šią patarlę mūsų senoliai sudėjo ilgametę patirtį, kurios gili prasmė įpareigoja šaltajam metų periodui pasiruošti iš anksto. Nors vasara jau praėjo, tačiau tiems, kas dar nesuskubo paruošti šildymo įrenginių ir dūmtraukių intensyviai eksploatacijai, dabar pats laikas tai padaryti. Derėtų nepamiršti, kad nepaisant, kiek buvo eksploatuojamas šildymo įrenginys vasaros metu, prieš intensyvaus kūrenimo sezono pradžią būtina dar kartą išvalyti dūmtraukį ir dūmtakius, vėliau, eksploatacijos metu, suodžius iš dūmtraukių reikia valyti ne rečiau kaip 1 kartą per 3 mėnesius. Prieš kūrenimo pradžią būtina apžiūrėti dūmtraukius ir retai lankomose palėpėse. Ten būtina pašalinti nuo dūmtraukių degias medžiagas, užtaisyti atsiradusius įtrūkimus ir nubalinti dūmtraukius – ant nubalinto įrenginio ateityje bus lengviau įžiūrėti atsirandančius nesandarumus, užtaisyti juos ir, galbūt, aplenkti artėjančią nelaimę. Dūmtraukių ir krosnių remontui galima naudoti tik nedegias medžiagas, prekyboje tokie statybos produktai žymimi A1, A2 degumo klasėmis. Kam neprieinamos prekybininkų siūlomos statybinės medžiagos, apirusį šildymo įrenginį gali užtaisyti pačių pasigamintu smėlio ir molio mišiniu. Populiariai liaudyje naudojamo mišinio sudėtis: 1 dalis molio, 3 dalys smėlio, kai kurie meistrai į šį mišinį dar prideda ir mažumėlę druskos (4 kibirų mišinio kiekiui – 700 g. druskos). Visas turinys praskiedžiamas vandeniu, permaišomas ir paliekamas ne mažiau kaip parai. Glaistoma 1 – 1,5 cm. storio sluoksniu, leidžiant kiekvieną kartą jam natūraliai išdžiūti.

Taigi, kad aplenktumėte nelaimę, kartais tereikia atrasti laiko ir įdėti mažumėlę pastangų. Derėtų priminti, kad miego metu nuo pražūtingo gaisro Jus gali išgelbėti autonominis dūmų jutiklis (dar vadinamas detektoriumi). Vos atsiradus pirmiesiems dūmams patalpoje, jis garsiniu signalu pažadina iš miego žmones – toliau tereikia tik nuskubėti prie prasidedančio gaisro židinio ir jį užgesinti. Namuose turint ugnies gesintuvą, tai padaryti labai paprasta. Primename, kad Širvintų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesių atstovai pasirengę Jus konsultuoti gaisrinės saugos užtikrinimo klausimais, telefonu (8 382) 30202, taip pat naudingus patarimus gaisrinės saugos užtikrinimo klausimais galite rasti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento interneto svetainėje www.vpgt.lt