PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Rugpjūčio 5 d. 14:51

Tyrimas: nors atsiskaitymas elektroninėmis priemonėmis auga, poreikis susimokėti grynaisiais taip pat išlieka

Lietuva

Asociatyvi Freepik nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


274789

Nors dar gana nemaža Baltijos šalių gyventojų dalis atsikaitymams naudoja grynuosius pinigus, neišvengiamai auga elektroniniai atsiskaitymai. Pastebima, kad į besikeičiančius vartotojų poreikius vis dažniau atsižvelgia ir verslas – daugėja elektroninį atsiskaitymą siūlančių grožio salonų, autoservisų, turgaviečių prekybininkų.

„(...) Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse daugėja atvejų, kai gyventojai skatinami kuo mažiau naudotis grynaisiais pinigais, pavyzdžiui, yra kavinių, kurios priima atsiskaitymus tik kortele, įvairūs verslai ieško būdų, kaip padaryti, kad vartotojai už prekes galėtų atsiskaityti mobiliosiomis programėlėmis (...)“, – sakė „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovas Romas Čereška.

Anot jo, atėjo laikas, kai ir turgavietės, kuriose gyventojai dažniausiai atsiskaito grynaisiais pinigais, neretai siūlo ir kitokių atsiskaitymo galimybių. Pavyzdžiui, kai kurie smulkieji prekybininkai, eksperto teigimu, jau turi įsidiegę programėlę, kuri leidžia mobilųjį telefoną be papildomos įrangos naudoti kaip el. kortelių skaitytuvą ir taip stengiasi atliepti klientų lūkesčius.

Nepaisant vis stipriau įsitvirtinančių elektroninių atsiskaitymų, tyrimo duomenys rodo, kad 64 proc. Lietuvos gyventojų grynuosius pinigus naudoja atsiskaityti už prekes turguje, o 54 proc. apklaustųjų – lankydamiesi konkrečiose vietose, kuriose nepriimamos banko kortelės. Panašūs rezultatai ir kitose Baltijos šalyse: Latvijoje grynuosius pinigus atsiskaitydami už prekes turguje naudoja 61 proc., o Estijoje – 49 proc. gyventojų, lankydamiesi konkrečiose vietose, kuriose nepriimamos banko kortelės, grynaisiais moka 45 proc. latvių ir 60 proc. estų.

Kaip rodo apklausos rezultatai, lietuviai grynaisiais pinigais atsiskaitinėja daugiau nei estai ar latviai – 8 proc. apklaustųjų Lietuvoje nurodė niekada nenaudojantys banko kortelių ir visada atsiskaitantys tik grynaisiais, Latvijoje tokį atsiskaitymo būdą renkasi 5 proc., o Estijoje – vos 3 proc. gyventojų.

Pažymima, kad atsiskaitymas grynaisiais pinigais dažnesnis tarp vyresnio amžiaus grupės – 50–59 metų – gyventojų. Jie sudaro 8 proc. apklaustųjų Lietuvoje ir 7 proc. Latvijoje. Tuo metu Estijoje tik grynaisiais pinigais daugiausiai atsiskaitinėja 30–39 m. amžiaus gyventojai. Jie sudaro 4 proc. apklaustųjų.

Reprezentatyvią Baltijos šalių gyventojų apklausą „Citadele“ banko užsakymu gegužės mėnesį atliko „Norstat“. Kiekvienoje šalyje buvo apklausta bent po tūkstantį 18–74 metų gyventojų.