PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Kovo 11 d. 16:08

Tyrimas: daugiau nei pusė šalies gyventojų nežino, kaip bendrauti su žmonėmis, turinčiais intelekto ar psichosocialinę negalią 

Lietuva

Unsplash.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


261414

Net 54 proc. Lietuvos gyventojų teigia, kad pagrindinė priežastis jaustis nejaukiai bendraujant su intelekto ar psichosocialinę negalią turinčiu žmogumi yra nežinojimas, kaip su jais bendrauti, atskleidė tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta visuomenės apklausa.

Beveik trečdalis, arba 29 proc., apklausos dalyvių sako, kad nepatogiai verčia jaustis tai, jog tiesiog nėra įprasta matyti žmones su intelekto ir psichosocialine negalia. Tuo metu penktadalis (20 proc.) respondentų tvirtina, kad žmonės šiomis negaliomis kelia baimę, teigiama Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) pranešime.

Tik 15 proc. apklausoje dalyvavusių gyventojų pasakė, kad nėra jokių priežasčių jaustis nepatogiai šalia šias negalias turinčių žmonių.

„Daugelis žmonių mūsų visuomenėje savo kasdienybėje dar vis nesusiduria su intelekto ar psichosocialinę negalią turinčiais žmonėmis. Gal tokių žmonių nėra kaimynystėje, mokymosi įstaigose, todėl jie didžiajai daliai visuomenės gali atrodyti „keisti“.

Tačiau kai išties susiduri su šias negalias turinčiais asmenimis, pradedi su jais bendrauti – požiūris į juos ir į jų turimas negalias kardinaliai pasikeičia, pamatai, kad tas žmogus yra toks, kaip ir mes visi“, – sako socialinė darbuotoja Vilma Kunsmonaitė, dirbanti su intelekto ir psichosocialinę negalią turinčiais žmonėmis.

Pasak jos, kaip ir visi žmonės skirtingi, taip ir visi žmonės su negalia yra skirtingi: vieni tylesni, ramesni, kalba tyliai, o kiti – atvirkščiai, todėl reikia prisitaikyti prie kiekvieno, rasti skirtingą priėjimo būdą.

Bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausoje 2022 metų gruodžio mėnesį dalyvavo 1010 šalies gyventojų nuo 18 iki 75 m. amžiaus.