PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2020 m. Spalio 21 d. 15:23

Tyrimas atskleidė bauginančią tiesą – nepilnamečiai elektronines cigaretes nusiperka internetu

Šiauliai

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


151045

Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato Pirmojo veiklos skyriaus vyriausioji tyrėja Sandra Jakė aktyviai vykdo prevencinę veiklą mokyklose ir jų prieigose. Kalbantis su vaikais apie naują hobį – elektronines cigaretes, paaiškėjo daug „įdomių“dalykų.

Mokiniai džiaugiasi – tėvai jų neprigaus, nes naujieji įrenginiai skleidžia saldų vaisinį kvapą, o ir ne visi tėvai žino, kaip atrodo elektroninė cigaretė. Mažai suaugusiųjų žino, kad jų yra net ir vienkartinių. Nors įstatymai draudžia nepilnamečiams įsigyti ir turėti ne tik tabako gaminių, bet ir elektroninių cigarečių, vaikai žino kur nelegaliai įsigyti šių prietaisų.

Paslapčiomis traukdamį dūmą, jie patys tai vadina ne rūkymu, o garinimu. Susitaupę kišenpinigių, elektronines cigaretes – vadinamuosius „veipus“ – perka ir už įspūdingas sumas (nepagaili ir 55 Eur). Rūko ne tik gimnazistai. Štai paskutinis incidentas – vos 8-erių sulaukęs antrokas nenorėdamas atsilikti nuo vyresniųjų, įsigijo „veipą“. Jei „veipas“ brangesnis, jį susimetę perka dviese. Kai kurie berniukai prasitarė, jog „veipus“ turi beveik visi. Yra ir slaptų vietų, kur jie laikomi.

Atsakymas, iš kur nepilnamečiai gauna elektroninių cigarečių ir skysčių joms, gana paprastas – internetas. „Facebooke“ pilna grupių, kuriose nelegaliai perkami ir parduodami šie prietaisai. Jie lengvai pasiekiami ir nepilnamečiams. Visa tai vyksta aplink mus.

Pagal įstatymus, asmenims iki 18 metų elektronines cigaretes draudžiama ne tik „veipinti“, bet ir turėti. Tačiau viena policija prieš interneto platybes bejėgė. Visko susekti neįmanoma, nes elektroninė erdvė pakankamai didelė. Bet kokia internetinė prekyba tabako gaminiais ar elektroninėmis cigaretėmis ir jų priedais Lietuvoje yra oficialiai draudžiama. Tačiau įstatymų, paiso ne visi. Nors šiuos gaminius vartojantys moksleiviai pažeidžia įstatymus, policija visų jų sukontroliuoti negali. Tai daugiau mokyklų, ir ypač pačių tėvų atsakomybė kontroliuoti savo vaikus.

Policija savo ruožtu ir toliau bendradarbiaus su kiekviena mokykla ir vykdydama šviečiamąsias bei kitas prevencines priemones, stengsis užbėgti už akių galimiems pažeidimams. Gavus pranešimus, bus reaguojama.