PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Kovo 4 d. 13:06

Tymai toliau plinta: kaip elgtis jeigu turėjote sąlytį?

Telšiai

Eltos nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


74495

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Telšių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistai informuoja, kad tymai toliau plinta ir iki 2019 m. vasario 22 d. Lietuvoje buvo užregistruoti 67 tymų atvejai, daugiausiai atvejų (44) registruota Kauno apskrityje.

Tymai – per orą plintanti užkrečiamoji liga, sukeliama virusų. Tačiau plisti gali ir per kvėpavimo takų išskyromis užterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus.

Dažniausiai susirgimas tymais pasireiškia karščiavimu, vėliau – akių uždegimu, sloga bei 3–7 ligos dieną atsiranda bėrimai. Bėrimai, kurie neniežti, prasideda veido srityje, už ausų, vėliau išplinta į kitas kūno vietas ir išlieka 4–7 dienas. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Inkubacijos laikotarpis – 10-12 dienų (gali svyruoti nuo 7 iki 18 dienų).

Jeigu asmuo yra imlus tymams, užsikrėsti užtenka 15 min. ir daugiau, jeigu bendraujama artimai (veidas į veidą) arba būnama toje pačioje patalpoje. Tymais sergantis asmuo gali užkrėsti kitus dar 4–5 dienos iki ir 4 dienos po bėrimo atsiradimo.

Sąlytį su tymais sergančiu asmeniu turėjusiems asmenims per 72 val. rekomenduojama viena MMR vakcinos dozė (finansuojama valstybės biudžeto lėšomis) ir sveikatos stebėjimas iki 18 dienų po sąlyčio, jeigu asmuo yra imlus tymams. Jeigu asmuo buvo paskiepytas per 72 val., sveikatos stebėjimas rekomenduojamas iki 21 d. Stebėjimo laikotarpiu pasireiškus bet kokiems sveikatos sutrikimams, kurie būdingi tymams, nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Sergantieji tymais pagal klinikines indikacijas nuo susirgimo pradžios iki ketvirtos dienos nuo bėrimo atsiradimo turi būti izoliuojamas namuose ar ligoninėje. Pacientui turi būti paaiškinama, kad jis tam tikru laikotarpiu gali užkrėsti kitus imlius asmenis.

Tymų protrūkio vienintelė priežastis - nepakankamas skiepijimasis, o norint suvaldyti ligą, reikia, kad šalyje būtų paskiepyta daugiau nei 95 proc. gyventojų, šiuo metu Lietuvoje skiepijimo imtis nesiekia 93 proc.. Telšių r. savivaldybėje dvimečių vaikų skiepijimo apimtys 2018 m. siekė tik -88,44 proc., aštuonmečių vaikų – 91,5 proc.

NVSC Telšių departamento specialistai primena, kad nepilnai skiepyti, neskiepyti vaikai skiepijami valstybės lėšomis kombinuota tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcina. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų skiepijami 15 mėn. pirmąja doze ir 6-7 m. amžiaus antrąja doze.

Lietuvoje nuo tymų vaikai pradėti skiepyti 1964 m., nuo 1992 m. vartota trivalentė MMR vakcina, 1998 m. pridėta antroji MMR vakcinos dozė.