PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Vasario 20 d. 21:00

Tylusis žudikas: šis sveikatos sutrikimas gali sukelti staigią mirtį be jokių simptomų

Lietuva

BNS nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius


241323

Dauguma ligų sukelia kokius nors pojūčius ar pakitimus, kurie mus priverčia susirūpinti ir apsilankyti pas gydytoją. Tačiau kai kurie sutrikimai nėra nei matomi, nei jaučiami, o jų pasekmės gali būti itin liūdnos. Vienas tokių tylių žudikų yra aukštas kraujospūdis.

Optimaliu yra laikoma 120 siekiantis sistolinis ir 80 siekiantis diastolinis kraujo spaudimas, tačiau nedideli nuokrypiai į didesnę ar mažesnę pusę – nieko blogo. Bet jūs praktiškai negalite suprasti, ar kraujospūdis normalus, ar padidėjęs, kol nepasimatavote. Per aukštas kraujospūdis nesukelia jokių simptomų, žmogus nieko nejaučia, todėl ir tikrintis sveikatos nemato tikslo.

Tačiau medikai sako, jog į šį rodiklį nevertėtų numoti ranka net jaunesnio amžiaus žmonėms. O štai tiems, kam per 40 ir daugiau, kraujospūdžio matavimas turėtų tapti reguliariu ritualu. Rekomenduojama ne tik stebėti kraujo spaudimo rodiklius, bet ir juos fiksuoti, kad esant reikalui galėtumėte konsultuotis su gydytoju.

Kodėl svarbu atkreipti dėmesį į savo kraujospūdį? Medikai sako, kad nors mes ir nejaučiame, aukštas kraujo spaudimas per ilgą laiką padaro didelę žalą mūsų kraujagyslėms. Kadangi kraujotakos sistema priversta intensyviau varinėti kraują, ilgainiui kraujagyslių sienelės sustorėja, praranda elastingumą, jose atsiranda pažeidimų.

Visa tai sukelia tokias mirtinas ligas, kaip miokardo infarktas ar insultas. Pastarosios smogia netikėtai, iš pirmo žvilgsnio sveikas žmogus gali tiesiog staiga sukniubti. Deja, kartais medikai išgelbėti tokio paciento gyvybės nebegali. Tiesa, pažymėtina, jog žmogus padidėjusio kraujospūdžio simptomų nejaučia tik tuomet, jei padidėjęs jis būna reguliariai ir ilgą laiką. Jei jūsų kraujo spaudimas įprastai būna normalus, tuomet staigus jo šuolis aukštyn tikrai privers sunegaluoti, žmogų gali pykinti, svaigti galva, smarkiai plakti širdis.

Bet kokiu atveju, stebėti savo kraujospūdį ir savijautą būtina. Jei pajutote ar pastebėjote kokius nors nukrypimus nuo normos, turėtumėte pasikonsultuoyti su gydytoju.