PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2018 m. Gegužės 25 d. 09:44

Tylus susitaikymas su artimojo smurtu gali sukelti skaudžias pasekmes

Šiauliai

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


39092

Smurtas artimoje aplinkoje jau seniai yra tapęs kasdien paros įvykių suvestinėse aprašomų nusikaltimų dalimi. Kartais galima įsivaizduoti, kad tai – eiliniai sutuoktinių, sugyventinių ar draugų kivirčai, pasibaigiantys stumtelėjimu, mėlynėmis ar kitokiais lengvais sužalojimais.

Ironiška, tačiau teismuose poros dažnai susitaiko, nes nukentėjusysis negali pats vienas išlaikyti šeimos ar ūkio, todėl lyg niekur nieko pora į namus grįžta gyventi kartu. Šią gražiąją medalio pusę lydi ir kita – gerokai skaudesnė pusė. Smurtiniai nusikaltimai dažnai kartojasi, juos neretai iššaukia alkoholio vartojimas ir tai gali sukelti daug baisesnių pasekmių.

Panašioje situacijoje atsidūrė Akmenės rajone su sugyventiniu dešimtmetį gyvenanti moteris, kai jos gyvybei buvo iškilęs pavojus. Šią savaitę Šiaulių apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Laimutė Martinavičienė teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje įvairiais sveikatos sutrikdymais, palikimu be pagalbos, kai gresia pavojus žmogaus gyvybei, ir grasinimu nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba žmogaus terorizavimu kaltinamas minėtos moters 44 metų sugyventinis.

Ikiteisminio tyrimo, kurį atliko Telšių apskrities VPK Kriminalinės policijos nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai, metu buvo nustatyta, kad praėjusių metų lapkritį kaltinamasis, susipykęs su sugyventine, dūrė peiliu jai į pilvą ir paliko sužeistąją gulėti lovoje. Abu asmenys buvo neblaivūs, tad net ir po nelaimės nė vienas jų neskubėjo kviesti pagalbos. Kitą dieną padėti sužeistai moteriai atvyko pažįstamas vyras, kuris pamatęs durtinę žaizdą iš karto iškvietė kaimo felčerę. Nukentėjusioji netrukus buvo išvežta į ligoninę.

Atliekant šį ikiteisminį tyrimą išaiškėjo ir daugiau sugyventinio galimai padarytų nusikaltimų. Pagal surinktus duomenis, vyras smurtavo prieš širdies draugę dar 2010 metais, vėliau – 2014 metais ir beveik 10 metų sistemingai baugino nukentėjusiąją, naudodamas psichinę prievartą bei grasindamas ją nužudyti. Moteris nesikreipdavo į policiją, o jei policija atvažiuodavo, kitais būdais sužinojusi apie galimus nusikaltimus jų namuose, sugyventiniai pareigūnų net neįsileisdavo.

Prokurorė L. Martinavičienė pastebi, kad baimė ar nenoras pranešti apie smurtinius nusikaltimus gali sukelti tik dar didesnių problemų: „Tiriant smurto atvejus, labai svarbu, kad nukentėjusieji kalbėtų, nebijotų pranešti. Liūdna, tačiau vienas kivirčas gali peraugti į kitą, su dar skaudesnėmis pasekmėmis ar net mirtimi, todėl nukentėjusieji, norėdami apsaugoti save ir savo artimuosius, privalo kreiptis į policiją“.

Baudžiamasis kodeksas kaltinamajam numato laisvės atėmimą iki 12 metų.

Šią baudžiamąją bylą nagrinės Šiaulių apygardos teismas.

Prokuratūros informacija