Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
A. Rutkausko nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Respublikinės Šiaulių ligoninės kieme, prie pagrindinio pastato, ketvirtadienio rytą sužibo gedulo žvakučių jūra. Taip gydymo įstaigos bendruomenė pagerbė savaitgalį iš gyvenimo pasitraukusios kolegės atminimą.
Tylus pasipriešinimas vadovybei
Teigiama, kad 36-erių anesteziologė reanimatologė nusižudė neapsikentusi sistemingo psichologinio teroro darbe. Įvykio sukrėsti kolegos po nelaimės sulaukė ligoninės vadovybės akibrokšto. Įprastai mirus kolektyvo nariui, jo atminimas pagerbiamas nuotrauka ir gedulo žvakelėmis. Tačiau šiuo atveju atsisakyta bet kokio pagarbos mirusiai medikei ženklo. Ligoninės atstovai teigė, kad taip pasielgė pasitarę su psichologais, siekiant nepakenkti emocinei kitų medikų būklei.
Akivaizdu, kad tokiam sprendimui velionės kolegos visiškai nepritarė, todėl patys suorganizavo atminimo akciją.
Pagerbti medikės šios iniciatyvos organizatoriai kvietė ne tik medicinos darbuotojus, bet ir visus šiauliečius. Palaikymą išreiškė ir kitų šalies gydymo įstaigų darbuotojai. Respublikinės Šiaulių ligoninės kieme aplink velionės nuotrauką uždegta daugybė žvakučių, padėta gėlių.
rtk00900.jpg
Atvėrė sistemos ydas
Į atminimo akciją gausiai susirinkusių medikų veiduose – liūdesys, kai kurių akyse kaupiasi ašaros. Tragiška kolegės gyvenimo baigtis paveikė visą bendruomenę. Gydytojai pripažįsta, kad ligoninės darbuotojų nuotaika šiomis dienomis itin slogi, jaučiama didelė įtampa. Medikės mirtis atvėrė kraujuojančią piktžaizdę ir verčia vis daugiau žmonių prabilti apie daug metų besitęsiančias sistemines problemas.
„Egzistuoja tas mobingas, tikrai egzistuoja. Nėra įsiklausoma absoliučiai. Ypač paskutinius porą trejetą metų jaučiasi slopinimas. Laisvos nuomonės negalime išreikšti, nes nukentėsim“, – sako kardiologas Robertas Mažutavičius.
„Čia vieša paslaptis, tačiau mobingas egzistuoja ne tik šioje gydymo įstaigoje, turbūt visose. Tik skiriasi lygis ir administracijos požiūris į mobingą. Mes, operacinės personalas, per metus tris kartus bandėm nunešti tą žinią administracijai, bet administracija mūsų pozicijai liko akla“, – atsidūsta anesteziologas reanimatologas Kęstutis Stanelis.
Visi mirusią gydytoją pažinoję kolegos vieningai teigia, kad ji buvo viena iš nedaugelio, kuri bandė keisti šią situaciją. Ir nors konkrečių situacijų neįvardija, medikai leidžia suprasti, kad ta drąsa ir iniciatyvumas patiko toli gražu ne visiems.
„Ji buvo labai maloni kolegė. Niekada nebijojo pasakyti, ką galvoja, ragino kovoti ir kitus. Administracijos poziciją matom šiandien, jų čia nėra. Tai, kas čia šiandien vyksta, jų manymu, yra reklama savižudybei. Veidmainiškai prisidengdama psichiatrais, administracija uždraudė pagerbti žmogų. Tai yra nusikalstama“, – sako K. Stanelis.
rtk00945.jpg
Pokyčių nesitiki
Kolegės gedintys medikai sako, kad ji iš paskutiniųjų priešinosi ydingai tvarkai ir iki pat pabaigos ieškojo teisybės. Tačiau, gydytojų nuomone, ši problema tokia gili, kad vieno žmogaus kova prieš sistemą buvo tolygi bandymui plikomis rankomis sustabdyti traukinį. Žmogus galiausiai buvo visiškai sugniuždytas.
Medikai pripažįsta, kad pokyčiai būtini, tačiau nededa daug vilčių, kad situacija greitu metu pasikeis.
„Kiek žinome iš istorijos, žlugo kažkada Sovietų Sąjunga, bet daug laiko praėjo. Ar jos auka kažką pakeis, nežinau“, – sako kardiologas R. Mažutavičius.
Pasak gydytojų, siekiant esminių pokyčių reikia pradėti ne nuo vienos gydymo įstaigos, o priimti sprendimus valstybės lygmeniu.
„Pasikeis tada, kai pasikeis įstatymai, pasikeis visuomenė. Vieno ar dviejų žmonių pakeitimas nepakeis nieko, nes panaši problema yra visur. Aišku, kaltuosius reikėtų išsiaiškinti, bet net ir paskyrus kitą vadovą, kad nepasikartos toks dalykas, aš abejoju. Nes reikia pradėti nuo įstatymų ir nuo visuomenės. Ir nuo pagalbos darbuotojams, kad jie nebijotų kalbėti viešai“, – įsitikinęs K. Stanelis.
Apie jaunos medikės mirtį sekmadienį pranešė Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė.
Paaiškėjo, kad ligoninėje ji dirbo daugiau kaip šešerius metus, o praėjusį ketvirtadienį buvo atleista neva dėl šiurkštaus darbo pareigų pažeidimo. Netrukus po to ji pasitraukė iš gyvenimo.
pagalbos-galimybia-lentela-a-3-4iniasklaidos-priemona-ms-2017-page0001.jpg