PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2022 m. Rugsėjo 12 d. 18:55

Tvarumas – būtina verslo išlikimo sąlyga šiuolaikiniame pasaulyje (vaizdo įrašas)

Šiauliai

ŠPA konferencijos dalyviai prie Chaimo Frenkelio paminklo. A. Rutkausko nuotr.

Asta ŠiukšterienėŠaltinis: Etaplius.LT


245581

Šiaulių pramonininkai, susirinkę į kasmetinę konferenciją Chaimo Frenkelio viloje, akcentavo tvarumo būtinybę, norint išlikti konkurencingiems versle. Nepamiršta ir graži tradicija - įteikti garbingi apdovanojimai už nuopelnus ar pasiekimus bei Profesijos riterio nominacijos.

Istoriniai iššūkiai

Šiemetinė Šiaulių pramonininkų asociacijos konferencija prasidėjo pagerbimo ceremonija prie Chaimo Frenkelio paminklo. Šalia jo Talkšos parke pramonininkai pasodino simbolinį jaunutį ąžuoliuką, kuriam palinkėta stiprėti ir tapti ilgaamžiu galiūnu.

Pramonininkų ąžuoliuko sodinimas. Šiaulių m. meras A. Visockas, LPK prezidentas V. Janulevičius, ŠPA prezidentas A. Stulpinas ir ŠPA viceprezidentas A. Rupšys. A. Rutkausko nuotr.

Ilgaamžiškumas, tvarumas ir išlikimas – buvo pagrindinės temos šiųmetėje konferencijoje „Šių laikų verslas istoriniuose iššūkiuose“. Pramonė, atlaikiusi pandemijos smūgį ir prisitaikiusi išgyventi itin suvaržytomis sąlygomis, šiemet susiduria su dar vienu neplanuotu istoriniu iššūkiu – karu Ukrainoje, rinkų ar partnerių praradimu, energetiniu karu su sparčiai augančiomis kainomis ir ribotais ištekliais.

Pasak Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidento Vidmanto Janulevičiaus, tai atlaikyti galima susitelkus ir laikantis tvarios strategijos veikloje. Kad ir koks sunkus atrodytų šitas laikotarpis, lietuviams būtina jį išnaudoti – kol kiti panikuoja, negalima pamesti žalios energetikos plano, reikia diegti technologijas ir tvariai organizuoti veiklą, kad tai ne tik padėtų išgyventi dabar, bet ir padarytų mus energetiškai nepriklausomais, nepažeidžiamais, kad krizei pasibaigus atsidurtume tarp lyderių.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius. A. Rutkausko nuotr.

„Kiekvienas verslas turi judėti ir užsitikrinti sau tvarumą. Tvarumas – tai ilgaamžiškumas, tvarumas – tai teisinga kainodara, tvarumas – tai žalumas ir panaudojimas to, ką mes turime savo žemėje. Tai yra mūsų ateitis, nes tai – mažiausi kaštai, o tai reiškia – mes konkurencingi, jei sugebame mažiausiais kaštais būti nepriklausomi ir gaminti patys konkurentabilią ir intelektualią produkciją. Tai yra mūsų kelias – būti sumaniems, būti pirmiems. Svarbu dabar nepamesti to kelio ir išnaudoti šį laiką. Tvarumo, skaitmeninimo, žalumo ir žiediškumo kryptys šiuo metu atitinka Lietuvos interesus ir jų nereikėtų pamesti“, - įsitikinęs V. Janulevičius.


Tvarumas – išlikimo versle sąlyga

Tvarumas – tai ne sąvoka, kurią madinga vartoti. Pramonininkai aiškiai suvokia, kad tai veiklos principai ir reikalavimai, kurie dabar yra būtinybė norint išlikti tiek versle, tiek energetiniame kare, tiek sveikoje aplinkoje.

Didžioji Šiaulių pramonės įmonių veiklos dalis – gaminių eksportas į ES šalis. Norint ir toliau likti tarp tiekėjų, ignoruoti tvarumą būtų klaida, nes neatitinkantys reikalavimų taps nekonkurencingi lyginant su pažengusiais kolegomis tarptautinėje rinkoje ir iškris iš jos.

Pasak Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidento Alvydo Stulpino, dabar būtent tas metas, kai reikia pasitikrinti ir pasitvirtinti veiklos kryptis ir planus. Atidėlioti nebėra kada, pradėti po kelerių metų bus per vėlu, - įspėja jis kolegas.

ŠPA prezidentas Alvydas Stulpinas. A. Rutkausko nuotr.

„Šiandien kiekvienas žmogus, kiekviena įmonė ir kiekviena šalis turi turėti planą. Mums gyvenimas pateikia klausimus, į kuriuos sugebame atsakyti arba ne. Jei nesugebame, tai šiandien turėsime įmones, kurios atleidžia darbuotojus, o rytoj - žmones, kurie negalės pragyventi,“ - sako Alvydas Stulpinas, Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidentas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas.

Verslui reikia greitų sprendimų

Įmonių vadovai Lietuvoje stebi, kaip kitos šalys padeda savam verslui išlaikyti stabilumą, mažindami akcizus ir PVM ar teikdami subsidijas. Tuo tarpu Lietuvoje apie paramos paketus verslui dar tik svarstoma.


LPK prezidentas V. Janulevičius sako, kad situacija gerėja, nes valdžia atsižvelgia į verslo bendruomenių pasiūlymus beveik 70 procentų, tačiau sprendimai priiminėjami labai ilgai, o greitis energetinio karo sąlygose – labai svarbus.


Su tuo sutinka ir konferencijoje Šiauliuose viešėję patys Seimo nariai. Anot jų, didžiausia klaida – atidėlioti sprendimus, laukti, kad kas kitas išspręstų problemą.

„Jeigu mes dabar ramiai žiūrėsime į šitą situaciją – tai bus pati didžiausia klaida. Reikia dabar priimti sprendimus, nelaukiant biudžeto, o jau dabar susirinkus į sesiją priimti sprendimus, kurie leistų ir verslui, ir žmonėms skirti didesnę paramą. Tvarumas – tai susikalbėjimas priimant sprendimus, kad paskui nereikėtų gailėtis, jog vis daugiau žmonių netekę darbo ateina į Užimtumo tarnybą. Negalime galvoti „verslas stiprus – jis išgyvens“, nes jam dabar irgi reikia pagalbos: gal subsidijų, gal atitinkamų paskolų su valstybės garantija“, - sako konferencijos viešnia LR Seimo narė Rima Baškienė.

ŠPA konferencija

Tvarumas – tai visų prioritetas

Ieškoti tvarių sprendimų veikloje ir gyvenime – tai ne tik didžiosios politikos ir stambiųjų verslų pareiga, privilegija ar prioritetas. Pasak, LPK prezidento V. Janulevičiaus, yra netgi atvirkščiai: stambiojoje pramonėje vyksta sudėtingi procesai ir perorientuoti savo gamybą gana sunku, o smulkusis verslas labai greitai prisitaiko, nes jis greitai susivokia, kur yra pigiau, naudingiau, ką galima panaudoti dar kartą.


Netgi maži žingsniai duoda realios naudos. Pvz., keli smulkieji verslai, panaudodami jau skaitytus laikraščius ir ekologiškas medžiagas, sukūrė naują produktą, kuris neša tvarumo idėją ir skatina kitus tvariai naudoti turimus resursus.

VšĮ direktorė Giedrė Brazlauskaitė.

„Susikooperavę verslai – verslo dovanas kuriantys dizaineriai ir žiniasklaida – sukūrė ekologinius marškinėlius su vandens pagrindo spalvine užklija, kuri dyla ir supakavo šią verslo dovaną į jau perskaitytą savaitraštį. Skaitymas – irgi yra ekologija: ekologija mintims, nes tuo metu tu nenaudoji kitų dirgiklių, nesi prie ekrano ir galbūt nenaudoji per daug elektros“, - sako viena iš konferencijos pranešėjų VšĮ „Etaplius“ direktorė Giedrė Brazlauskaitė.


Įteikti garbingi apdovanojimai

Pasak verslininkų, vienas pagrindinių išteklių veikloje yra žmonės. Todėl, kaip ir kasmet ypatingai pagerbti ir Profesijos riteriais nominuoti labiausiai savo darbui atsidavę ir jį išmanantys šeši darbuotojai iš ŠPA priklausančių įmonių.

ŠPA apdovanojimai

Profesijos riterio ženklas įsegtas bendrovės „Doloop“ gamybos vadovui Tomui Mataičiui, „Šiaulių energijos“ chemijos laboratorijos viršininkei Žanai Vilkinienei, „Bodesos“ administratorei Akvilei Kurmienei, „Neaustinių medžiagų fabriko“ finansų direktoriui Vidmantui Bakui bei „Grafų baldų“ tiekimo sk. vadovei Danguolei Kasiliauskienei ir vyr. buhalterei Genovaitei Červinskienei.


Garbės ženklu apdovanoti Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis bei Žydrūnas Grinius, bendrovės „Grafu baldų“ direktorius. Chaimo Frenkelio statulėlė įteikta įmonės „Bigso“ savininkui Gintarui Sluckui.


Nepamiršta ir inovatyvi mokslo bendruomenė. Pagerbtas Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos tyrėjų komandos septynetukas už STEAM edukacinių inovacijų kūrimą ir taikymą, o Šiaulių kolegijos dėstytojo ir studentų komanda už tai, kad kasmet įgyvendina mokslo, verslo ir savivaldos bendradarbiavimo projektus pagal INOSTART programą.


Foto galerija:

A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.