Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt
Šiauliuose vis daugėja išgražėjusių daugiabučių ir juose komfortiškai gyvenančių šiauliečių, besidžiaugiančių, kad priėmė sprendimą modernizuoti gyvenamąjį namą. Šiaulių miesto savivaldybė ragina gyventojus aktyviau ir greičiau apsispręsti bei pateikia privalumus: net apie 30 proc. pakyla buto rinkos vertė, gyventojų sąskaitos už šildymą sumažėja tiek, kad likusių pinigų užtenka modernizavimo mokesčiams padengti. Be to, Savivaldybė, atlikdama infrastruktūros atnaujinimo darbus, prisidės prie kiemų, aikštelių, vaikų žaidimų aikštelių, takelių, įvažiavimų atnaujinimo, pirmenybę teikdama renovuotiems namams.
Atnaujinami ne tik daugiabučiai, bet ir visas kvartalas
Pernai sausį Šiaulių miesto savivaldybės taryba patvirtino Šiaulių miesto demonstracinio kvartalo – Dubijos, P. Višinskio, Vytauto g. ir Draugystės pr., apimančio abiejų jo pusių daugiabučius gyvenamuosius namus, – energinio efektyvumo didinimo programą. Programos tikslas – pagerinti kvartalo energijos vartojimo efektyvumą, sumažinti miesto bendrą išmetamųjų šiltnamio efektą sukeliančių dujų taršą, pagerinti vizualinį miesto vaizdą, taip užtikrinant kvartalo ir viso miesto patrauklumą, žmonių gyvenimo kokybės pagerėjimą.
Projektui įgyvendinti Savivaldybė atrinko Draugystės pr. kvartalą. Šiame 12 ha ploto kvartale gyvena apie 2 tūkst. žmonių. Jame yra verslo, komercinės, paslaugų ir visuomeninės paskirties pastatų, bet vyrauja gyvenamieji namai.
Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis kviečia gyventojus aktyviai atnaujinti savo būstą ir bendradarbiauti kuriant geriausią kvartalinės renovacijos pavyzdį Lietuvoje. Administracijos direktorius sako, kad Savivaldybė jau vykdo ir yra suplanavusi veiklų, kurių dėka atnaujinti daugiabučiai bus ir kvartaluose su atnaujinta infrastruktūra.
„Savivaldybės jau vykdomos ir planuojamos veiklos kvartale – įvairios: vandentiekio ir nuotėkų tinklų renovacija, šilumos tinklų modernizavimas, Draugystės pr. rekonstrukcija. Darbams atlikti skirta apie 2 mln. Eur“, – sako A. Bartulis.
Kvartale taip pat numatomos ir kitos veiklos: želdynų ir kraštovaizdžio sutvarkymas, gyvenamųjų daugiabučių namų teritorijos tvarkymas, apšvietimo infrastruktūros plėtra, esamų automobilių stovėjimo aikštelių rekonstrukcija ir naujų įrengimas, universalių lauko žaidimų aikštelių įrengimas, teritorijos pritaikymas neįgaliesiems ir bendruomenės poreikiams. Darbai numatyti 2018–2019 m., jiems skirta apie 1,5 mln. Eur.
Numatoma modernizuoti ir lopšelį-darželį „Ąžuoliukas“, atliekų šalinimo ir rūšiavimo infrastruktūrą.
„Mūsų tikslas – renovuotas 21 namas. Paramos lėšos yra 1,77 mln. Eur, tad kviečiame atnaujinti savo būstą ir bendradarbiauti kuriant geriausią kvartalinės renovacijos pavyzdį Lietuvoje“, – šypsosi A. Bartulis.
Nauda akivaizdi
Specialistai paskaičiavo, kad modernizavus daugiabučius yra pakeliama būsto vertė, butų savininkai gyvena komfortiškai, nepatirdami didelių papildomų išlaidų.
Pavyzdžiui, iki modernizacijos P. Višinskio g. 12 daugiabučio name bute, kurio plotas – 35,25 kv. m., buto šildymas 2013 m. vasarį kainavo 64,05 Eur. Po renovacijos šiemet vasarį –
35,45 Eur, už renovaciją teko mokėti 20,42 Eur per mėnesį, tad iš viso – tik 55,87 Eur.
Kitas renovuotas daugiabutis yra Ežero g. 27. Buto, kurio plotas 40,35 kv. m., šildymas 2013-ųjų vasarį, kainavo 84,31 Eur. Po renovacijos vasarį už šildymą gyventojai mokėjo 10,88 Eur, už renovaciją – 12,10 Eur, tad iš viso – tik 22,98 Eur.
Gyventojams talkina „Šiaulių energija“
Bendrovė „Šiaulių energija“ yra Šiaulių miesto energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programos įgyvendinimo administratorius.
„Šiaulių energija“ vykdo daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų kreditavimo sutartyse numatytas funkcijas ir teikia daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkams pranešimus apie mokėjimus, užtikrina paraiškų pateikimą Savivaldybės socialinės paramos skyriui, teikia ataskaitas kreditavimo įstaigoms ir atsakingai vykdo kitus įsipareigojimus. Visi paslaugų vartotojams tenkantys teikiamų paslaugų mokėjimai yra pateikiami vienoje sąskaitoje.
Valstybės parama keičiasi
Genadijus Mikšys, Būsto energijos taupymo agentūros Šiaulių regiono specialistas, sako, kad valstybės parama renovuojamiems namams keičiasi, tačiau šiuo metu priimtas naujas įstatymas, kad nuo 2018-ųjų metų sausio 1-osios iki 2020-ųjų gruodžio 31 d. energinį efektyvumą didinančioms priemonėms valstybės parama bus 30 proc. (iki 2017-ųjų gruodžio 31 d. buvo 35 proc.).
Pasikeitė ir projekto įgyvendinimo administravimo išlaidų apmokėjimas. Jis buvo tik 50 proc., dabar, nuo lapkričio mėnesio, bus 100 proc.
Statybos techninės priežiūros išlaidų apmokėjimas buvo sumažintas iki 50 proc., bet dabar vėl padidės iki 100 proc.
Projekto parengimo ir įgyvendinimo išlaidos, energinio naudingumo sertifikatas prieš ir po investicijų bei investicijų planas bus apmokami 100 proc., techninio projekto parengimo išlaidos išlieka 50 proc.
„Sąlygos renovuoti namus gerėja, tačiau gaila, kad situacija Šiauliuose nėra labai džiuginanti. Naujas kvietimas bus iki lapkričio 1-osios, atliekame apklausą, kiek būtų norinčių. Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje šimtas namų eilėje stovi, o Šiauliuose nėra iš viso. Klaipėda, Kaunas, Vilnius gavo kvotą 19-ai namų renovuoti, o Šiauliai buvo gavę 12. Iš 12-os paraiškas pateikė tik 11, o gyventojai sutarė renovuoti namus tik iš penkių daugiabučių. Ateis naujas kvietimas, tikimybė, kad Šiauliai tokios kvotos nebegaus. Jei miestas pareikš, kad nebėra norinčiųjų renovuotis, kvota visiškai sumažės“, – apgailestavo G. Mikšys.
G. Mikšio teigimu, galima tik pagirti administracijos direktorių A. Bartulį, kuris pats imasi iniciatyvos raginti gyventojus renovuoti namus, pristato programą, pateikia geruosius pavyzdžius. „Bet administracijos direktorius darbų turi daugiau, tad Savivaldybėje turi būti žmogus, kuris imtų kuruoti daugiabučių renovaciją. Turi būti kasdien dirbama su gyventojais, įrodinėjama, kad būtina renovuoti tuos namus, kurie naudoja daug šilumos energijos. Šviečiamoji veikla, gerų pavyzdžių pateikimas – būtini“, – sakė jis.