PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2018 m. Gruodžio 4 d. 09:00

Turizmas visiems

Kaišiadorys

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


62576

Pastaraisiais metais turizmas pasaulyje keičiasi, nes keliauja vis daugiau žmonių, o keliaujančių ir norai, ir galimybės būna patys įvairiausi. Pati naujausia tendencija – vadinamasis juodasis turizmas: kapinių lankymas, domėjimasis sarkofagais.

Dar viena svarbi turizmo aktualija – žmonių su specialiais poreikiais turizmas. Šiai keliautojų grupei priskiriami ne tik asmenys su negalia, bet ir pagyvenę žmonės, šeimos, turinčios mažų vaikų ir asmenys, turintys laikinų sveikatos sutrikimų. Kaip tik tam ir buvo skirtas lapkričio pradžioje Kaune vykęs seminaras „Prieinamas turizmas – turizmas VISIEMS“, kurį organizavo Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir Lietuvos Respublikos ūkio ministerija. Ne veltui organizatoriai akcentavo žodį „VISIEMS“ rašydami jį didžiosiomis raidėmis. Renginyje buvo kalbama būtent apie turizmą visiems.

Auga keliaujančių žmonių su negalia ar specialiaisiais poreikiais skaičius. Statistika rodo, kad neįgalieji keliauja vis daugiau ir išleidžia vienos dienos kelionei 74,4 euro, pagyvenęs žmogus – 81,6 euro, o eilinis Europos pilietis vienai kelionės dienai išleidžia 65 eurus.

Seminare buvo kalbėta, kad neįgaliųjų turizmas yra neišnaudota turizmo rinkos dalis Lietuvoje. Turizmas sukuria 4,9% Lietuvos BVP, tačiau VISIEMS prieinamo turizmo mūsų šalyje, deja, nėra. Mes netgi neturime neįgaliųjų keliavimo statistikos. Pasaulyje neįgalieji sudaro maždaug 10- 11% visų keliaujančiųjų.

Buvo labai naudinga iš pačių keliaujančių neįgaliųjų išgirsti informaciją apie jų keliavimo ypatumus, nes daug ko mes patys neįvertiname: neturintiems negalios netgi į galvą neateina mintys, kad tam tikri daugumai įprasti dalykai yra didžiulė kliūtis neįgaliajam.
Keli pavyzdžiai, apie ką nesusimąstome.

Turizmas visiems

Pasirodo, trinkelės, kuriomis Lietuvoje kloti paviršius visiškai įprasta, tampa rimta kliūtimi judančiam vežimėlyje, jei trinkelės paviršius yra nelygus, o tarpai tarp trinkelių yra platesni – mažesnieji vežimėlio ratukai stringa tuose tarpuose, o važiuoti nelygiu paviršiumi yra sudėtinga. Slenksčio aukštis, kurio daugelis mūsų net nepastebi, stipriai įtakoja neįgaliojo galimybes judėti, per aukštai esanti rankena neleidžia atidaryti durų, per siauros durys neleidžia patekti į pastato vidų arba atima galimybę pasinaudoti tualetu, netinkamame aukštyje paviešinta informacija tampa nepasiekiama...

Kaišiadorių rajone yra daug lankytinų objektų, tačiau dalis jų tikrai negali būti pasiekiami žmonėms su specialiais poreikiais. Tą nulėmė jų paskirtis, geografinė padėtis. Laukdami turistų nuolat šiek tiek nerimaujame, nes gali taip nutikti, kad ne visi keliaujantys galės aplankyti numatytus objektus. Džiaugiamės, kad mūsų rajone atsiranda lankytinų vietų VISIEMS. Tai pasakytina apie Kalvius, kurių aktyvi bendruomenė augina gyvenvietės turistinį patrauklumą. Šiuo metu Kalvių ežero paplūdimys ir prieigos prie ežero pritaikyti VISIEMS keliaujantiems, kuriuos lydi Stebuklinga Kalvių žuvelė, sukurta kalvio Mariaus Karkausko.

Sėkmingam turizmui reikia daugelio žmonių ne tik pastangų, bet ir tinkamo požiūrio. Todėl seminare buvo suformuluotas pagrindinis akcentas: požiūrio į specialiuosius poreikius turinčius asmenis keitimas pačiuose įvairiausiuose lygiuose. Prieita išvados, kad labai svarbus pačių įvairiausių visuomenės grupių švietimas. Žinojimas prisidės prie sąlygų ir galim galimybių sudarymo turizmui VISIEMS vystytis.