Trys Karaliai Onuškyje paskelbė Lietuvos mažosios kultūros sostinės metus

onuskis-1060371
Trakai
Vlado Ščiavinsko nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Trakų raj. savivaldybės inf.

Onuškis pradėjo 2024 metų Lietuvos mažosios kultūros sostinės metus. Šis Trakų rajono miestelis nuo seno garsėja puoselėjamomis kultūros ir istorinės atminties tradicijomis.

Sausio 6-ąją mažosios sostinės titulas Onuškyje paskelbtas įsimenančiomis sutiktuvėmis – teatralizuota švente „Jau karaliai trys atėjo“. Įspūdingo stoto Trys Karaliai paskelbė laukiamą žinią, kad Onuškyje nušvito mažosios kultūros sostinės žvaigždė ir pakvietė į Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčią.

Bažnyčioje ypatingą nuotaiką skleidė ir šventiškai papuošta bažnyčia, ir patys Trys Karaliai, kurių įvaizdį sukūrė Onuškio kultūros darbuotojos Liuda Korsanovienė ir Nijolė Mikalauskienė. Mišias dviem ypatingomis – Trijų Karalių ir 2024 metų Lietuvos mažosios kultūros sostinės titulo suteikimo progomis – laikė Kaišiadorių vyskupijos vyskupas emeritas Juozapas Matulaitis kartu su Kaišiadorių vyskupijos  kancleriu Gediminu Tamošiūnu ir Onuškio Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios klebonu Algimantu Gaidukevičiumi. Bažnyčios erdves užliejo vargonų muzika ir giesmės, kurias atliko muzikas, dirigentas Egidijus Kaveckas.   

Po mišių šventės dalyvius miestelio aikštėje sveikino Trakų rajono savivaldybės meras Andrius Šatevičius, pastebėjęs, kad šio krašto žmonės labai myli savo gimtinę, vertina tradicijas, pasižymi išskirtine bendravimo šiluma. Onuškio seniūnė Zita Aniulienė patvirtino, kad visus metus šiame rajono kampelyje bus gausu įtraukiančių kultūros renginių. Šiltus linkėjimus naujajai kultūros sostinei skyrė ir Seimo narys Kęstutis Vilkauskas, rajono seniūnai.

Iškėlus Lietuvos mažosios kultūros sostinės vėliavą, miestelio aikštėje pažiro ugnies šou programa „Interno“, vyko teatralizuoti Trakų karališkojo, Bajorų, Vievio mėgėjų teatrų aktorių surengti pasirodymai, koncertavo Vytautas Šiškauskas.

Pasak onuškiečių, jie pradėjo įsimintiną kultūros sostinės kelią, kuriame vykstantis judėjimas sujungs žmones, kraštus, valstybes. Kelią žymės ženklai, kurie įprasmins skirtingas kryptis ir greičius. Visus metus pripildys renginiai, kurie ves į puoselėjamas krašto tradicijas per kūrybos įvairovę, priartins ir atvers profesionalųjį meną tradiciniuose ir naujuose renginiuose, jungs krašto bendruomenę, meno mėgėjų kolektyvus ir pavienius atlikėjus, nepalikdami nuošalėje nė vieno  žmogaus.

Mažosios sostinės statusas, reikšmingos kraštui sukaktys nukreipia Onuškio sostinės kelią keturiomis – atminties, sugrįžimų, pažinimų, pokyčių kryptimis. Šiame kelyje stiprės vietos kultūrinis identitetas, bus skatinama kūrybinių ir meninių raiškų įvairovė, naujos formos, iniciatyvos ir krašto savastis, kurie atvers Onuškiui platesnį kelią, žinomumą ir skatins tolimesnę kultūros kelionę.           

Dzūkijos miestelis Onuškis iš seno žinomas ir savo praeitimi, ir puoselėjama istorine atmintimi, ir dabarties krašto tradicijų kūrimu.

 Onuškį garsina Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia, įkurta dar XVI a., savo architektūra primenanti Vilniaus katedrą. Jos šventoriuje ilsisi žymi Lietuvos istorijos asmenybė – Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras, garsus  visuomenės veikėjas ir diplomatas Donatas Malinauskas. Onuškio centre akį patraukia urbanistikos paveldo objektas – Kipro Petrausko aikštė, erdves puošia kraštiečio, žymaus skulptoriaus Juozo Lebednyko skulptūros. 

Tradicijas puoselėja ir kuria naują išliekamąją vertę susitelkusi, darbšti ir kūrybinga  Onuškio bendruomenė.