Tryliktųjų „Šiaulių naktų“ startą paženklins ryški meno linija

Madų šou MOTYPĖS stebino praėjusių anktų lankytojus_Žanetos Bytautienės nuotr
Šiauliai
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Jau rytoj, 2023 m. rugpjūčio 18 d., prasidėsiančios tryliktosios „Šiaulių naktys“ žada daug meninio vyksmo: dešimt dienų šiauliečiai ir miesto svečiai galės lankyti įvairias parodas, stebėti socialinių kūrybinių dirbtuvių „Kilowac“ dalyvių darbą ir pasiektus rezultatus, žiūrėti kiną, klausytis muzikos, šokti bei mėgautis kitomis meno šakomis.

Ne tik šakomis, bet ir šaknimis, nes juk šių metų „Šiaulių naktų“ šūkis kviečia pasidomėti savo kilme ir paklausti visų – a žinai, kur mana šaknikes? Šiais metais pavyko sutelkti stiprias menines pajėgas, tad naktyse bus įvairiausių žanrų, meninės raiškos ir pobūdžio renginių“, – sako vienas pagrindinių „Šiaulių naktų“ organizatorių Remgijus Ruokis.

Meno mylėtojams skirti renginiai prasidės jau rytoj, rugpjūčio 18 d., kai ant pastato adresu Tilžės g. 170 sienos iš skvero pusės bus pradėtas kurti muralas „A žinai, kur mana šaknikes“. Jį kurianti „Baltic murals“ komanda planuoja „patalpinti“ žymiausius šiauliečius, kurie išvyko į kitus šalies miestus, bet puikiai reprezentuoja savo „šaknis“. Per visą „Šiaulių naktų“ vyksmą šiauliečiai ir miesto svečiai galės gyvai stebėti, kaip gimsta šis meno kūrinys. Jis bus baigtas ir pristatytas rugpjūčio 26–27 dienomis.

Didesnė meno dozė laukia iškart po oficialaus „Šiaulių naktų“ atidarymo, rugpjūčio 19–ąją. Šią dieną 18.00 val. Zubovų rūmuose bus pakelbtas jau šeštą kartą rengiamų socialinių kūrybinių dirbtuvių „Kilowac“ startas ir atidaryta gausi parodų ekspozicija, o visa tai palydės performansų autoriaus, menininko Adomo Žudžio specialiai „Šiaulių naktims“ sukurtas kūrinys su šaknimi „solaris anus scalpo @ sheol“.

Po atidarymo Zubovų rūmuose viso festivalio metu lankytojai galės nemokamai apžiūrėti eksponuojamus autorių Gannos Bogachuk (Ukraina), Jolitos Vaitkevičiūtės-Urbonienės, Jolitos Puleikytės, Valery Pirogovo (Ukraina), Editos Aleksandravičienės, Žanetos Bytautienės, Ramunės Bernotaitės ir Daivos Šeibelienės kūrinius.

Savo kūrinius parodose rodysiantys svečiai iš Ukrainos – menininkai G. Bogachuk ir V. Pirogov kartu su Viktor Bezpalko dalyvaus ir socialinėse kūrybinėse dirbtuvėse „Kilowac“. Tuo metu Lietuvos pusei šiame projekte atstovaus Dainius Trumpis, Mantas Daujotas, Aušra Vaštakaitė ir Airidas Skublickas. Ši kūrėjų komanda kelias dienas kurs meną tiems, kuriems jį sunku pasiekti“, – sako šių dirbtuvių kuratorė Evelina Liaugaudaitė, pridurdama, kad šio neoficialaus plenero metu sukurti originalūs šviečiantys meno objektai bus tradiciškai dovanojami jautrioms organizacijoms – ligoninėms, slaugos namams ir kt. socialinėms įstaigoms.

Rugpjūčio 25 d. 16.30 val. planuojama surengti trumpalaikę sukurtų darbų parodą, kurioje bus galima įvertinti rezultatus. Tuo pačiu laiku prie pastato adresu Rūdės g. 29 bus pristatoma kartu su Šiaulių miesto savivaldybe įgyvendinama gatvės meno iniciatyva, kurios rezultatas bus menininko Artu Širin-Ettoja sukurtas kūrinys „Erasmus+“. Jis vaizduos mokslininką, atradėją Mikalojų Koperniką, kurį visas pasaulis prisimena šiais metais minėdamas 550-ąsias gimimo metines. Kūrinio pristatymą lydės ir gatvės šokių trupės pasirodymas.

Dar viena paroda „A žinai, kur mana šaknikes?“ ir „Tay kau naktikes“ bus atidaryta rugpjūčio 24–26 d. ir veiks vakarais – nuo 19.00 val. iki 23.00 val., „Šiaulių naktų“ centrinėje būstinėje (Vilniaus g. 237). Ją galės nemokamai apžiūrėti visi, šiuo laiku užsukę į svečius.

 

Kaip vizualiųjų menų dalis „Šiaulių naktyse“ tradiciškai transliuojama kino filmų sesija. Rugpjūčio 24–27 d. kasdien 17.00 val. „Polifonijos“ salėje bus rengiami nemokami kino seansai, o juose rodomi tokie filmai kaip paskutinis Manto Kvedaravičiaus kurtas „Mariupolis 2“, tikromis Lietuvos partizanų istorijomis paremta Giedriaus Tamoševičiaus ir Vytauto V. Landsbergio režisuota drama „Poetas“, Kristinos Buožytės ir Bruno Samper sukurta jautri istorija „Vesper“ ir visą pasaulį pavergusi Giedrės Žickytės dokumentinė istorija apie lietuvio Simo Kudirkos drąsą „Šuolis“.

Šiaulių naktys“ pamalonins ir madų, muzikos bei šokio mylėtojus. Tiesa, vienoje tokių renginių dilogijoje „Šuniškos naktys“, kuris vyks rugpjūčio 25 d. nuo 20.00 val. Pėsčiųjų bulvare ties Kaštonų alėja, laukiami ne tik žmonės, bet ir augintiniai. Dedikuodama reginius Tarptautinei šuns dienai, „121 studija“ pristatys šunų paklusnumo ir vikrumo pasirodymą su „AKELA“ agility team bei mados performansą, kuriame bus galima išvysti jungtinį Danguolės Janulevičienės ir jos vedamuose siuvimo kursuose dalyvaujančių moterų ir merginų kūrybinį rezultatą.

Muzikos mylėtojai bene kiekvieną vakarą galės mėgautis gyvos muzikos koncertais klube „Juonė pastuogė“, o mėgstantieji ne tik klausytis, dainuoti, bet ir šokti, turėtų nepraleisti Šiaulių didžėjų 45-mečiui dedikuoto renginio P. Višinskio aikštėje „Šiauliai Nights Sounds“, kuris vyks rugpjūčio 25–26 d. nuo 19.00 val. iki vėlyvos nakties.

Kol jaunimas šėls diskotekoje, brandaus amžiaus šiauliečiai kviečiami stebėti Šiaulių bočių kautynes. Pėsčiųjų bulvare ties „Baltija“ rugpjūčio 25 d. nuo 17.00 val. jie susitiks su Kelmės bendruomenės bočių kapela ir ansambliu, o rugpjūčio 26 d. nuo 17.00 val. – su Panevėžio bočiais ir Mikniūnų bendruomenės kapela. Kovos tęsis iki gilios nakties, jų metu bus galima pasivaišinti „močiučių blynais“.

Dar keli įspūdingi reginiai „Šiaulių naktų“ publikos dėmesio lauks rugpjūčio 26 d.: nuo 15.00 val. iki vidurnakčio prie „Buratino“ mados gerbėjai galės pasigražinti Madam FuFu šukuosenų fiksacijos salone, o nuo 20.00 val. iki 22.00 val. Pėsčiųjų bulvare bus galima stebėti šokio spektaklį „Starting Point“ – jungtinį Lietuvos ir Ukrainos teatro edukacinį projektą.