Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Asociatyvi Nacionalinio transplantacijos biuro nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Kauno klinikų pacientas Merūnas beveik prieš trisdešimt metų įvykusios avarijos metu patyrė sunkią galvos ir veido traumą. Avarijos metu patirta trauma sukėlė smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ankilozę (sąnario sustingimą). Dėl šios būklės Merūnas beveik tris dešimtmečius gyveno negalėdamas įprastai išsižioti, valgyti ar kalbėti.
Kauno klinikų Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos vadovas doc. dr. Dainius Razukevičius sako, kad smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimai gali sukelti skausmą ir diskomfortą. „Skausmas gali būti ilgalaikis ir tęstis net keletą metų. Šie sutrikimai apriboja smilkininio apatinio žandikaulio sąnario judesius, sunkindami kramtymą, rijimą, kalbėjimą, veido mimikos raumenų judesius“, – pasakoja klinikos vadovas.
Vaikystėje Merūnas traumą išgyveno sunkiai – po įvykio nežinojo, kur kreiptis pagalbos, todėl išmoko gyventi prisitaikant prie esamos būklės. „Kai išgyvenau avariją, buvau dar tik vaikas, bet patyriau daug veido ir galvos sužalojimų, – prisiminimais dalijasi vyras. – Patyriau stiprius sužalojimus, o po avarijos dvi savaites buvau be sąmones. Vaikystėje mažame miestelyje, kuriame gyvenome buvo sunku susirasti pagalbos, todėl bandžiau prisitaikyti.“
Sulaukęs paauglystės Merūnas ryžosi ieškoti pagalbos, todėl kreipėsi į gydytojus. Iki šiol jis turėjo tris žandikaulio operacijas – dvi iš jų buvo dar paauglystėje. Tiesa, jos nesuteikė tokio rezultato, kokio buvo tikėtasi.
Galiausiai Merūno šeimą pasiekė žinios apie Kauno klinikose atliekamas sudėtingas žandikaulių operacijas, kurios galėtų padėti Merūnui sugrįžti į visavertį gyvenimą. „Žmona jau ilgą laiką įkalbinėjo atvykti gydytis į Kauno klinikas. Galiausiai tam pasiryžau“, – pasakojo pacientas. Įkalbėtas žmonos jis atvyko į Kauno klinikų Veido ir žandikaulių chirurgijos kliniką konsultacijai pas gydytoją chirurgą doc. dr. Marijų Leketą.
Pasak Kauno klinikų Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos gydytojo, veido ir žandikaulių chirurgo doc. dr. Marijaus Leketo, į Kauno klinikas atvykęs pacientas skundėsi, kad negali prasižioti ir tai trukdo jam gyventi įprastą gyvenimą, kelia diskomfortą. Nepaisant to, kad pacientas negalėjo normaliai valgyti ar kalbėti, negalėjimas atverti burnos taip pat kenkė ir burnos higienai. „Tokios būklės pacientas buvo daugiau nei dvidešimt metų. Atsirado daug pažeistų dantų, kurie sukėlė ir kaulo pažeidimus bei lėtines infekcijas“, – teigė doc. dr. Marijus Leketas.
Kauno klinikose atlikus išsamius tyrimus, pacientui buvo diagnozuota smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ankilozė. Ši liga taip pat sukėlė abipusius apatinio žandikaulio priaugimus prie kaukolės pamato. Tai itin reta liga, o problemai išspręsti būtina atlikti vieną sudėtingiausių sąnario gydymo operacijų.
Operaciją atlikęs gydytojas chirurgas doc. dr. Marijus Leketas pasakojo, kad šios operacijos yra vienos sudėtingiausių operacijų veido žandikaulių chirurgijos srityje. „Operacijos metu iš pradžių pacientui pašalinti kauliniai suaugimai, o tada fiksuoti individualūs sąnario endoprotezai, – apie operacijos eigą pasakojo chirurgas. – Dėl puikaus komandinio darbo operacijos metu procedūra pavyko sėkmingai ir paciento išsižiojimo galimybės iš karto atsistatė.“
Operacijos metų pacientui pritaikomi individualūs endoprotezai nėra kompensuojami valstybės, o jų kaina gali siekti tūkstančius eurų. „Dėl to pacientai dažnai atidėlioja tokio pobūdžio operacijas, tačiau vertėtų žinoti, jog yra galimybė kreiptis į retų ligų centrą dėl finansavimo. Būtent taip ir padarėme su Merūnu“, – dalinosi gydytojas.
Šį kartą Merūnui atlikta operacija padėjo sugrįžti į visavertį gyvenimą. Nors vyro dar laukia reabilitacija ir kineziterapija, pritaikius specialius apatinio žandikaulio judesius, pacientas jau dabar džiaugiasi atliktos procedūros rezultatais. „Po operacijos iš karto prasižiojau, nebuvo jokių skausmų. Negalėjau patikėti, nes tai – stebuklas, – šypsosi Merūnas. – Esu be galo dėkingas ligoninės darbuotojams, kurie manimi pasirūpino. Operacija pakeitė mano gyvenimą.“
Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos vadovas doc. D. Razukevičius džiaugiasi, kad klinikos komanda gali atlikti tokias sudėtingas operacijas. „Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkcijos gydymas yra kompleksinis gydymas, ne tik chirurginis. Kai kuriais atvejais, diagnozuojant ir gydant šią patologiją, gali prireikti 3-5 gydytojų komandos, kol parenkami tiksliausi ir efektyviausi gydymo būdai“, – gydymo sudėtingumą apibūdina klinikos vadovas.
Kauno klinikose tokios operacijos atliekamos nuo 2015 metų.