Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
D. Griežės nuotr.
Reporteris SantaŠaltinis: Etaplius.lt
Pavasarį atsiradusia galimybe nuteistiesiems iki gyvos galvos išeiti į laisvę suskubo pasinaudoti ir vienas šaltakraujiškiausių „laukinio kapitalizmo“ laikų nusikaltėlių – dėl pinigų kartu su bendrais kelis mirtimi ir krauju pasibaigusius nusikaltimus įvykdęs Kuršėnų gyventojas Gintautas Bučinskas (gim. 1965 m.) prašo teisėjų išleisti jį į laisvę, kur laukia šeima.
Nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje „laukinio kapitalizmo“ laikais gaujos reketuodavo verslininkus, sproginėdavo kioskai ir automobiliai, o Šiauliuose 1993–1994 m. nusikaltėlių taikiniu tapo taksistai ir jų pinigai bei transporto priemonės. Per kiek daugiau nei pusmetį šiame mieste buvo nužudyti du taksistai, dar vienas sunkiai sužeistas, tačiau išgyveno.
Šiaulių taksistai netgi buvo surengę akciją, kurios metu reikalavo surasti kolegų žudikus, tačiau tyrėjams rasti nusikaltėlius sekėsi sunkiai, kol siūlo galą, regis, parodė pats likimas. Pagrindinis šios istorijos herojus G. Bučinskas kurioziškai pakliuvo pareigūnams į rankas girtas, todėl buvo nuvežtas į blaivyklą. Kai pareigūnai vyrą ten pristatė, ėmė tvarkyti tarnybinį automobilį ir aptiko po kilimėliu paslėptą pistoletą „Browning“. Pastarasis ginklas tyrėjams atskleidė labai daug – atlikus ekspertizę paaiškėjo, kad juo buvo nušautas vienas iš Šiaulių taksistų, o kitas sužeistas.
Netrukus išaiškėjo ir daugybė nusikaltimų, kuriuos G. Bučinskas įvykdė kartu su bendrais. Už 100 dolerių ginklą įsigijęs G. Bučinskas 1994 m. vasario 27 d. pasitelkė į pagalbą savo pusbrolį Saulių Andrejevą. Sėdę į būsimos aukos automobilį vyrai paprašė juos pavežti. Ši kelionė taksistui buvo paskutinė – kelyje S. Andrejevas į vairuotojo galvą paleido tris šūvius. Plėšikai nė nesivargino paimti automobilio – apiplėšė taksistą ir pabėgo.
Po kelių savaičių G. Bučinskas sumanė pakartoti šį nusikaltimą, šįkart į pagalbą pasitelkęs ne tik S. Andrejevą, bet ir savo brolį Arūną Bučinską. Bendrininkai įvykdė tą patį planą, tačiau šįkart pašautam taksi vairuotojui pavyko pabėgti.
Kai iki tol neteistas G. Bučinskas pateko į teisėsaugos akiratį, juo susidomėjo ir Telšių tyrėjai, savo stalčiuose turėję vieną neišaiškintą dvigubą žmogžudystę – 1993 m. lapkričio 9 d. buvo apiplėšti ir žiauriai nužudyti Danutė ir Virginijus Vaškiai, pora buvo badoma ir pjaustoma, reikalaujant pinigų buvo deginamos aukų rankos. Kaip vėliau paaiškėjo, V. Vaškys ir G. Bučinskas kartu tarnavo kariuomenėje, o dvigubą žmogžudystę G. Bučinskas įvykdė kartu su Kuršėnų gyventoju Andrium Brikiu.
Dirbtų siuvėju, gyventų nakvynės namuose
1995 m. liepos 25 d. Šiaulių apygardos teismas paskelbė nuosprendį iš Kuršėnų kilusiai gaujai, prisidėjusiai prie nemažai nužudymų. A. Brikys buvo nuteistas kalėti 10 metų, A. Bučinskas – 8 metus, o S. Andrejevui skirtas kalėjimas iki gyvos galvos. G. Bučinskui, kaip nusikaltimų organizatoriui ir vykdytojui, buvo skirta mirties bausmė sušaudant, tačiau 1999 m. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pakeitė ją laisvės atėmimu iki gyvos galvos.
Jau ketvirtį amžiaus už grotų praleidęs G. Bučinskas kalėjo Lukiškėse, Vilniaus pataisos namuose, o dabar yra perkeltas į Pravieniškes. Vilniaus pataisos namai Vilniaus apygardos teismui pateikė prašymą pakeisti G. Bučinskui skirtą laisvės atėmimą iki gyvos galvos į terminuotą laisvės atėmimo bausmę.
Anot pataisos namų administracijos, žudikas ne tik praleido už grotų daugiau nei 25 metus, bet ir nė karto nebuvo baustas, o skatintas – net 14 kartų. Be to, turi darbo patirties – 2003 m. pradėjo dirbti siuvėju. Išėjęs į laisvę G. Bučinskas turėtų pakankamai pinigų kasdienėms išlaidoms, žada laikinai apsigyventi nakvynės namuose, taip pat planuoja susirasti darbą Vilniuje.
Kaip paaiškėjo, laisvėje dukrą ir anūką turintis G. Bučinskas už grotų antrą kartą sukūrė šeimą – 2018 m. susituokė su kita nuteistąja.
Tačiau žudikui koją kiša tai, kad kaltę dėl žmogžudysčių jis iki šiol verčia kitiems ir pats pripažįsta tik dalyvavęs vykdant vagystes. Be to, nors yra draugiškas su kitais kaliniais, patiria nuolatinį nerimą, emocinės gerovės problemų. Dėl šių priežasčių prokurorė Oksana Leontjeva nesutinka su siūlymu pakeisti G. Bučinskui paskirtą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę.
Nori gyventi su šeima
Pats žudikas, su teisėjais bendravęs iš Pravieniškių, nedaugžodžiavo. „Paprasčiausiai norėjau išlikti žmogumi, darbą turėti. Šiuo metu man trūksta darbo. Neturiu ką pasakyti“, – teigė G. Bučinskas.
Šiuo metu į Pravieniškių pataisos namus perkeltas nusikaltėlis teigė neturintis darbo, kadangi jo šioje įkalinimo įstaigoje tiesiog nėra.
Prisiminęs nusikaltimus, už kuriuos buvo nuteistas, G. Bučinskas kalbėjo aptakiai – vengė tiesaus atsakymo, ar dalyvavo nužudant tris žmones ir sužeidžiant ketvirtąjį.
„Aš pripažįstu savo kaltę, labai gailiuosi, bet nusikaltimo nepripažįstu. Aš nenužudžiau tų žmonių. Praktiškai advokato neturėjau – jeigu būtų pažiūrėti protokolai, pamatytumėte, kad advokatai praktiškai nė vieno klausimo neuždavė“, – teigė G. Bučinskas.
Aptakiai žudikas kalbėjo ir apie Vaškių nužudymą. „Iš dalies galėjau apginti tuos žmones. Kodėl aš to nepadariau, nežinau iki šiol“, – tikino kalinys.
G. Bučinskas taip pat pažymėjo, kad galėtų grįžti gyventi pas seserį, į Kuršėnus, tačiau ten tiesiog nėra darbo. „Vilniuje didesnė tikimybė gauti darbą. Aš gerai siuvu, esu geras siuvėjas, Lukiškėse 15 metų dirbau šį darbą“, – pasakojo vyras.
„Turiu dukrą, turiu anūką, noriu gyventi su šeima. Turiu savo šeimą sukūręs galų gale“, – teigė teisėjų malonės prašęs žudikas.
alfalt-logo-skaidrus.png