PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Rugpjūčio 24 d. 07:51

Tris savaitgalio dienas Juodkrantėje skambės folkloro šventė „Pūsk, vėjuži!“

Klaipėda

Etaplius.lt nuotr. (asociatyvi)

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


49643

Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centras palydės vasarą, kviesdamas į XI folkloro šventę ,,Pūsk, vėjuži!“.

Rugpjūčio 24-26 dienomis vyksianti šventė šiemet skiriama Karaliaučiaus universiteto profesoriaus Martyno Liudviko Rėzos 242-osioms gimimo metinėms ir Prūsų lietuvininkų kalbos ir etninės kultūros paveldo tyrinėtojo Eduardo Karolio Samuelio Gizevijaus 220-osioms gimimo metinėms paminėti.

Tris savaitgalio dienas Neringos gyventojai ir svečiai bus kviečiami į „Pūsk, vėjuži!“ renginius, kurie vyks Juodkrantėje - evangelikų liuteronų bažnyčioje, prie M. L. Rėzos paminklo, Kuršių marių krantinėje.

Penktadienį šventė prasidės istorijos paskaita bei dokumentiniu filmu. Vėliau rengiamas susitikimas su režisieriumi Arvydu Barysu. Bus rodomas jo dokumentinis filmas „Išbarstyti žodžiai“, skirtas Kuršių nerijos istoriniam ir kultūriniam identitetui atskleisti.

Pagrindiniai filmo herojai - trys nidiškiai broliai Sakučiai (Sakuth), ko gero, vieninteliai pasaulyje dar kalbantys senąja kuršininkų kalba. Jie 1944 m. rudenį paliko gimtąją Kuršių neriją ir, kalbinami režisieriaus, kuršininkų kalba dalinasi vaikystės ir jaunystės prisiminimais.

Šeštadienis, rugpjūčio 25-oji, prasidės prie M. L. Rėzos paminklo Juodkrantėje, kur skambia daina atidavus pagarbą M. L. Rėzai ir E. Gizevijui, bus keliamasi į Kuršių marių krantinę ties Raganų kalnu. Ten, pasak šventės organizatorių, visi bus laukiami folkloro ansamblių koncertuose. Suvažiuos liaudies dainininkai ir šokėjai ne tik iš įvairių Lietuvos miestų, bet ir lietuviškos dainos mylėtojai iš Karaliaučiaus bei Punsko. Visi atėjusieji į šventę bus kviečiami padainuoti kartu, pašokti.

Krantinėje veiks šeimų tradicinis „Kuršių kiemas“, kuriame visi čia pat pabandyti pasidirbinti vėtrungę, baltiškais ženklais pasipuošti lininį maišelį, verti tradicinius šiaudinius sodus, rišti žvejybinius mazgus, megzti tinklus, sužinoti rankų darbo muilo gamybos, juostų vijimo, kalvystės paslapčių. Vyks ir kūrybinės dirbtuvės „Kuršmarių vėjų raštai“, kur šventės dalyviai ir svečiai galės pasidaryti popierinį vėjo aitvarą ir čia pat gimusį aitvarą, papuoštą tautiniais raštais, pamėginti leisti į dangų.

Krantinėje prie Juodkrantės molo svečių lauks Kuršių marių puošmena - žvejų maitintojas - kurėnas, pasiruošęs „bėgti maružėm“ ir su savimi pasiimti drąsiausius, norinčius pasiplaukioti marių priekrante.

Bus tradiciniu būdu ant laužo kepama žuvis, verdama žuvienė.

Kuršių gyvosios istorijos klubas „Pilsots“ pristatys X-XI a. kuršių kostiumų, ginklų ir papuošalų rekonstrukcijas. Vakare multiinstrumentininkas Saulius Petreikis supažindins su senaisiais lietuvių liaudies instrumentais, o po to - S. Petreikio ir grupės koncertas.

Folkloro šventės metu šurmuliuos tautodailės ir kulinarinio paveldo mugė.

Sekmadienį, rugpjūčio 26 dieną, vyks Šv. Mišios už lietuvių tautos etninės kultūros puoselėtojus.

ELTA