PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Rugpjūčio 18 d. 13:34

Tris rugsėjo savaitgalius teatralai rengs turus po Vingio parką

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


12334

Tris rugsėjo savaitgalius (nuo rugsėjo 2 d. iki 17 d.) Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) savo žiūrovų laukia Vilniaus Vingio parke. Jame vyks naujo pobūdžio teatrinis renginys - individualūs teatriniai turai po atviru dangumi, kurių metu kiekvienas žiūrovas leisis į kelionę su aktoriumi, pasakojančiu savo personažo istoriją.

Teatrinis turas „Vokietukai“ bus rodomi ribotą laiką - rengiama 18 spektaklių (po tris per savaitgalio dieną), kiekviename iš jų gali dalyvauti ne daugiau nei šeši asmenys. „Vokietukai“ Vingio parke vyks rugsėjo 2, 3, 9, 10, 16 ir 17 dienomis. Per vieną dieną vyks trys spektakliai.

Į atviras erdves žiūrovus LNDT jau buvo pakvietęs ir anksčiau - 2015 m. kartu su „Sirenomis“ pristatyti audioturai po sostinę „Remote Vilnius“ sulaukė didelio pasisekimo.

„Vokietukai“ pasakos apie taip vadintus Rytų Prūsijoje užaugusius ir per Antrąjį pasaulinį karą nuo tėvų atskirtus vaikus, atsidūrusius Lietuvoje ir priglaustus vietinių. Tūkstančiai tokių mažamečių, kartais vadinamų vilko vaikais, nuo 1944-ųjų liko be tėvų, žuvusių per bombardavimus, mirtinai sušalusių arba mirusių iš bado.

Nepasiduodami alkiui, šalčiui ir sovietų despotizmui, vokietukai iš paskutiniųjų kabinosi į gyvenimą, kartais padedami draugų ar giminaičių, kartais visiškai vieni. Kai kurie atsidūrė Lietuvoje, kur juos priglaudė kaimo žmonės.

Šie vaikai išsigelbėjo, bet prarado tapatybę - vokietukus slėpę lietuviai turėjo veikti slapta nuo sovietų valdžios, tad daugelio jų vardai buvo pakeisti, jiems buvo draudžiama prasitarti apie tai, iš kur kilę. Istorija toliau komplikavo šių žmonių likimus net ir po Šaltojo karo pabaigos, nes Vokietija ne iš karto sutiko pripažinti juos savo piliečiais. Kiekvieno vokietuko istorija - juodas taškas Vokietijos istorijoje, bet kartu ir ryški linija, jungianti šią šalį su Lietuva.

Viešėdama Vilniuje, vokiečių režisierė Sonia Šionberger (Sonya Schonberger) kurs spektaklį su šešiais aktoriais, kurių kiekvienas imsis vieno vokietuko monologo. Spektaklyje vaidins Mantas Cegelskas, Aidas Jurgaitis, Neringa Krunglevičiūtė, Miglė Polikevičiūtė, Eglė Špokaitė, Jūratė Vilūnaitė. Vienas aktorius kurs unikalią patirtį tik vienam žiūrovui, abiem keliaujant po Vilniaus Vingio parką. Monologai rašomi remiantis biografijomis, kurias, atlikusi didžiulį tyrimą Lietuvoje, knygoje aprašė žurnalistė Sonia Vinterberg (Sonya Winterberg).

Režisierė S. Šionberger studijavo socialinę antropologiją Berlyno laisvajame universitete bei Ciuricho universitete ir eksperimentinį medijų dizainą Berlyno menų universitete. Jos darbai balansuoja tarp vizualaus meno, performanso ir teatro, o visuose ryškėjanti bendra tema - skausmingi žmogaus išgyvenimai susidūrus dviem politinėms sistemoms. Menininkė kuria ne tik gimtojoje Vokietijoje - jos spektakliai ir parodos pristatytos Amerikoje, Danijoje, Kanadoje, Pakistane ir daugelyje kitų šalių. Vienas naujausių darbų - „Aš visada sapnuosiu savo namą. Perkeltųjų istorijos“ - 2016 m. pristatytas Berlyno „Hebbel am Ufer“ teatre.

Šiais turais LNDT pradeda savo 78-ąjį sezoną „Po tiesos mirties“, kviečiantį kritiškai vertinti informaciją, įvairias žinių versijas ir bandyti surasti tikrąją tiesą.

Pirmoji 78-ojo sezono premjera LNDT erdvėse įvyks rugsėjo 14 d. - Didžiojoje scenoje bus parodytas spektaklis „Lokis“, kuriamas Prospero Merimė (Prosper Merimee) novelės „Lokys“, Bertrano Kanta (Bertrand Cantat) ir Vito Luckaus gyvenimo ir kūrybos motyvais (režiserius Lukašas Tvarkovskis (Lukasz Twarkowski).