PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Lapkričio 23 d. 08:08

Tris dienas siautė Šiaulių knygų mugės gūsiai

Šiauliai

Tomas PauliuščenkaŠaltinis: Etaplius.lt


195105

Sekmadienį nurimo tris dienas šurmuliavusi Šiaulių knygų mugė. Šiauliuose visą savaitgalį siautėję šeštosios Šiaulių knygų mugės sukelti kultūros gūsiai šiauliečius ir miesto svečius įsuko į edukacijos ir kultūros festivalį, aprėpusį daugiau nei keturiasdešimt renginių įvairaus amžiaus lankytojams. Leisti nešamiems kultūros gūsių ragino ir drąsus šių metų mugės šūkis – „Garantuojami kultūros gūsiai“.


Foto galerija:

dsc00818-copy.jpg
dsc01024-copy.jpg
dsc01203-copy.jpg
dsc01213-copy.jpg
dsc01364-copy.jpg
dsc01406-copy.jpg
dsc01445-copy.jpg
dsc01520-copy.jpg
dsc01706-copy.jpg
dsc01847-copy.jpg

Nors į Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešąją biblioteką (ŠAVB) galėjo patekti tik galimybių pasus turintys asmenys, o renginiuose dalyvaujančių žiūrovų skaičius buvo ribojamas, tačiau tai neatbaidė kultūros renginių išsiilgusių miestiečių – visą savaitgalį bibliotekoje šurmuliavo lankytojai. Pasistengta nenuskriausti ir neturinčių galimybių paso – dalis šeštadienio kultūrinių renginių buvo transliuojama tiesiogiai, todėl juos gyventojai galėjo stebėti ir namie.

Atidaryme pagerbtos gražiausios pastarųjų metų Šiaulių ir Telšių apskričių knygos

Pradėdamas knygų mugę ŠAVB direktorius prof. Bronius Maskuliūnas pasidžiaugė, kad šiais metais mugė po metų pertraukos (2020 m. mugė buvo virtuali) ne tik grįžo su nauja jėga, bet ir gerokai išaugusi – tai pirmoji knygų mugė Šiauliuose, vykusi net tris dienas. Renginių gausa pasidžiaugė ir atidaryme dalyvavęs ŠAVB globėjas, LR Seimo narys dr. Stasys Tumėnas. Šiaulių miesto mero pavaduotojas Egidijus Elijošius taip pat pasveikino biblioteką, nepabūgusią pandemijos iššūkių ir suorganizavusią miestui išskirtinę knygos šventę. Net ir tokiu sudėtingu metu šurmuliuojanti, gyva knygų mugė dar kartą parodė, kad Šiauliuose apstu kultūrai, literatūrai ir bibliotekai neabejingų žmonių.

Dar vienas šių metų atidarymo akcentas – Gražiausios 2019–2020 m. Šiaulių ir Telšių apskričių knygos konkurso nugalėtojų apdovanojimas. Kas dvejus metus rengiamo konkurso nugalėtojai tradiciškai skelbiami per Knygų mugę. Nepriklausoma komisija šiais metais gražiausia 2019–2020 m. Šiaulių ir Telšių apskričių knyga išrinko Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekos išleistą knygą „Petras Repšys: ekslibrisai ir kas jie mums“ (2019). Už gražiausią vaikų knygos dizainą įvertinta leidykla „Saulinga“ ir jos knyga „Katė plėšikė“ (2019), už turinio ir formos dermę – Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“ išleista knyga „Atsiminimai“ (2020), už savitą meno katalogo dizainą apdovanota leidykla LDS „Šiaulių dailininkų sąjunga“ ir jų katalogas „Meno laboratorija“ (2020). Sau gražiausią knygą rinko ir bibliotekos lankytojai bei socialinių tinklų sekėjai – nominaciją „Širdžių knyga“ laimėjo Šiaulių universiteto išleista knyga „Žemaičių kalba ir rašyba“ (2019).

Knygų mugės atidarymą iškilmingai užbaigė Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos auklėtinių atliekama muzika.

Trys dienos – trys skirtingos patirtys

Tai, kad Knygų mugė kvietė pramogauti net tris dienas, nebuvo vienintelė staigmena jos lankytojams. Kiekviena mugės diena turėjo savo auditoriją ir jai skirtus patrauklius renginius. Lapkričio 19 d., penktadienį, edukaciniai renginiai kvietė moksleivius ir pedagogus. Savo edukacijas įvairaus amžiaus moksleiviams pirmą Knygų mugės dieną pristatė  „MO muziejus“,  Valstybės pažinimo centras, muziejus „Vinetu kaimas“, Jolita Puleikytė, Šiaulių ir Telšių regiono viešosios bibliotekos, Lietuvos aklųjų biblioteka ir kt. Seminarus ir dirbtuves pedagogams vedė „Idėjų pašto“ įkūrėja Asta Jasiulionienė, „Family Lab Academy“. Išskirtinę edukaciją parengė ir patys organizatoriai – mugėje apsilankę moksleiviai ir pedagogai pirmieji išklausė ŠAVB projekto „Iškoduoti freską“ metu sukurtas radijo pjeses kartu tyrinėdami bibliotekos Didžiąją skaityklą puošiančią freską „Metraštininkas“.

Šeštadienį miestiečius kvietė po įvairias bibliotekos erdves išsidėstę ir nuobodžiauti neleidę kultūriniai renginiai. Iki vakaro vyko knygų pristatymai, diskusijos, susitikimai su žymiais poetais, prozininkais, literatūrologais, kalbininkais, istorikais, filosofais ir kt.: Sigitu Parulskiu, Donaldu Kajoku, Mindaugu Nastaravičiumi, Gintautu Mažeikiu, Lina Simutyte, Tomu Vaiseta, Norbertu Černiausku, Gintaru Grajausku, Akvile Kavaliauskaite ir dar daugeliu kitų.

Ekslibriso mėgėjus nudžiugino 24-osios Lietuvos ekslibriso parodos atidarymas, kurioje buvo galima išvysti Lietuvos dailininkų ekslibrisus, kurtus per pastaruosius penkerius metus bei pavartyti spaudos dažais dar kvepiantį parodos katalogą.

Paminėtinas bibliotekai ir Šiaulių miestui svarbaus leidinio – ŠAVB parengtos knygos „Vytenis Rimkus: bibliografijos rodyklė“ – pristatymas. Šis leidinys tapo tarsi prasmingu paminklu prof. Vyteniui Rimkui ir vertingu palikimu ateities kartoms. Jame susisteminti Šiaulių miesto garbės piliečio, išskirtinės erudicijos menotyrininko prof. V. Rimkaus viso gyvenimo darbai, kurių rodyklė vos tilpo į 320 psl. knygą.

Knygų mugė nebūtų knygų muge be knygų – kultūrinių renginių dieną bibliotekos erdvėse įsikūrusios leidyklos iš visos Lietuvos lankytojams siūlė naujausius leidinius. Antrąją mugės dieną užbaigė ir su gera nuotaika lankytojus namo išlydėjo šiuolaikinės intelektualiosios klounados teatro muzikinis spektaklis „Gatvės muzikos kova: Rock vs Rock’n’Roll“ (rež. Žilvinas Beniušis).

Sekmadienis, paskutinė knygų mugės diena, buvo skirta šeimoms, kurios visada laukiamos bibliotekoje. Vaikai ir jų tėveliai dalyvavo vaikų mylimų rašytojų knygų pristatymuose, kūrybinėse dirbtuvėse ir edukacijose visai šeimai, šokio teatro „Dansema“ interaktyviame spektaklyje kūdikiams. O tėvus, kol jų atžalos linksmai leido laiką edukacijose, pasisemti idėjų, kaip ugdyti vaikus, kvietė Renatos Cikanaitės vedami seminarai.

Nuo 2016 m. ŠAVB organizuojama Šiaulių knygų mugė iš kitų miesto renginių išsiskiria kaip bene vienintelis tokio masto skaitymo kultūrą puoselėjantis renginys, orientuotas į šiuolaikinės literatūros, kultūros naujienų ir edukacinių veiklų pristatymą įvairaus amžiaus vartotojams. Šių metų mugė subūrė kultūros, švietimo įstaigas, leidyklas, kūrėjus, aktorius, lektorius, literatūrologus, edukatorius, o lankytojus kvietė į kokybiškus kultūrinius renginius. Nepaisant visų ribojimų, savaitgalį biblioteka tapo viso miesto traukos tašku. Vieta, kur sau pramogą ir naujų patirčių rado visi čia apsilankę. Kai kuriems tai buvo pirmas vizitas į Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešąją biblioteką, tačiau, sprendžiant iš teigiamų atsiliepimų ir komentarų, – tikrai ne paskutinis.