Trimis Karaliais bus palydėtos žiemos šventės: Šiauliuose žygiuos net Kupranugaris

R. Parafinavičiaus nuotr. 4
Šiauliai
Rolando Parafinavičiaus nuotr.
Irma Jurgaitytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

2024 m. sausio 6 d. Šiaulių miestas vainikuos didžiąsias metų šventes, minėdamas Trijų Karalių dieną. Kiekvieno Saulės miesto gyventojo ir svečio širdyje ši diena užima ypatingą vietą ne tik dėl religinių motyvų, bet ir dėl skleidžiamos kultūrinės ir šventinės atmosferos. Tądien 13 val. pagrindinėmis Šiaulių gatvėmis šurmuliuos triukšminga teatralizuota Trijų Karalių eisena su nuotaikingai nusiteikusia palyda, tarp kurios ir naujas personažas – Kupranugaris. Procesijos dalyviai sveikins kiekvieną praeivį ir stoviniuojantįjį su didžiųjų metų švenčių pabaigą ir naujų darbų pradžią žyminčia švente. Organizatorius – Šiaulių kultūros centras. Renginys nemokamas.

Trijų Karalių – Kasparo, Merkelio ir Baltazaro – kelionė simbolizuoja biblinį pasakojimą apie išminčius, kurie, lydimi žvaigždės, į Betliejų naujagimiui kūdikėliui Jėzui Kristui nešė dovanas – auksą, smilkalus ir mirą. Šios simbolinės dovanos turi nepaprastą reikšmę. Auksas simbolizuoja karalystę ir karališkąjį statusą, smilkalai reiškia dieviškąją Jėzaus prigimtį, o mira – jo žmogiškumą.

Sausio 6 d., šeštadienį, 13 val. Šiaulių mieste tradiciškai vyks iškilminga Trijų Karalių eisena. Beveik 3 metrus siekiančių karūnuotų kaukių personažus Kasparą, Merkelį ir Baltazarą lydės Avelės, Asiliukas, Jautukas, o prie jų prisijungs naujas personažas – Kupranugaris, kurį, kaip ir kitus personažus, kūrė Šiaulių kultūros centro dailininkė Reda Uogintienė. Naujasis veikėjas iš minios išsiskirs ne tik iškilminga ir tauria išvaizda, savo simboline reikšme, bet ir dydžiu – kupranugaris bus 2,5 m ilgio ir 2 m aukščio. Priekyje, kaip pasakojama legendoje, kelią pas kūdikėlį Jėzų Kristų rodys įspūdinga ir ryški Aušrinė Žvaigždė.

Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė įsitikinusi, kad tradicija tapusi Trijų Karalių eisena ne tik pažymi šventinio laikotarpio pabaigą, bet ir primena apie gilias dosnumo, tikėjimo ir bendrumo vertybes. „Trijų Karalių šventė yra tiltas tarp apmąstymo laikotarpio ir naujųjų metų pradžios. Daugelyje kultūrų ši diena pasižymi renginių gausa ir gyvybingomis eisenomis. Ne išimtis ir Šiauliai. Anuomet sujungusi įvairias kultūras bendram tikslui didžiųjų išminčių kelionė kasmet sujungia bendruomenę šiam nuostabiam tradicijų  tęstinumui“, – sako D. Bačiulė.

Teatralizuotos eisenos pradžios tašku tradiciškai taps Šiaulių kultūros centras, nuo kurio Trys Karaliai su savo triukšminga ir pakiliai nusiteikusia palyda judės Kaštonų alėjos link, šurmuliuos Vilniaus g. pėsčiųjų bulvaru, toliau džiaugsmingai žygiuos ir sveikins stoviniuojančius bei praeinančius gyventojus Tilžės gatve, kol pasieks lemiamą tašką – skverą prie Šiaulių miesto savivaldybės. Čia Trys išminčiai apdovanos ir pagerbs kūdikėlį Jėzų Kristų. Susirinkusius žiūrovus taurios šventės proga sveikins Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus katedros klebonas Egidijus Venckus. Tikimasi, kad Trijų Karalių šventė pakvies žmones apmąstyti praėjusių metų kelionę ir į naujuosius išsinešti vilties, meilės, vienybės ir prasmingų darbų.

Organizatoriai primena, kad eisenos metu trumpam bus ribojamas eismas nuo Vilniaus g. bulvaro Tilžės gatve iki skvero prie Šiaulių miesto savivaldybės.

Pasibaigus gražiausioms metų šventėms, sausio 6-ąją, AB „Šiaulių energija“ kviečia į eglučių surinkimo akciją, kuri vyks sausio 6 ir 7 dienomis. Bendrovė ragina neteršti gyvenamosios aplinkos, nepalikti eglučių kiemuose ar prie laiptinių, o atnešti jas į eglučių surikimo vietas. Daugiau informacijos galima rasti interneto svetainėje www.senergija.lt

Informaciją teikia Šiaulių kultūros centro kultūrinių renginių organizatorė Ugnė Skačkauskienė, mob. +370 655 25 521, e. p. ugne.skackauskiene@siauliukc.lt.

Rolando Parafinavičiaus ir Liubov Yarmoshenko nuotr.