REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Birželio 18 d. 13:19

Trečiojo amžiaus universiteto studentai vasaros atostogų išeina nenoromis

Šiauliai

Ke­li šim­tai šiau­lie­čių su­si­rin­ko į TAU moks­lo me­tų pa­baig­tu­vių šven­tę Šiau­lių kul­tū­ros cent­re.Autorės nuotr.

Asta ŠiukšterienėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


270383

Mokslo metų pabaigą atšventė daugiau nei 400 Šiaulių Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) absolventų. Tai išskirtiniai studentai, kurie nepraleidinėja paskaitų, beveik nesidžiaugia vasaros atostogomis ir su malonumu ateina kartoti kurso. Lanko jie paskaitas ne tiek dėl žinių, bet labiau dėl bendravimo.

Mokslo metų pabaigtuvės

Keli šimtai šiauliečių susirinko į TAU mokslo metų pabaigtuvių šventę Šiaulių kultūros centre. Tądien skambėjo sveikinimai, linkėjimai, poezija ir dainos bei šokiai, pokalbiai prie vaišių stalo, mat diplomai jau įteikti anksčiau.

Įprastai TAU mokslo metai trunka nuo spalio iki balandžio, o šiemet užsitęsė net iki birželio – tiek veiklų buvo priplanuota. O ir studentai šie išskirtiniai – paskaitų laukia, o vasaros atostogų, kai nebelieka susitikimų ir kelionių, ne itin. Pradėję lankyti Trečiojo amžiaus universitetą, jie ir draugus įtraukia.

„Išleidžiame 402 studentus vasaros atostogoms. Labai viliamės, kad rudenį jie atsives dar po vieną draugą mokytis. Pandeminis laikotarpis padarė savo, žmonės pakeitė savo įpročius. Todėl reikia laiko, kad lankytojų skaičius grįžtų iš priešpandeminį lygį, kai TAU turėjo maždaug po 600 lankytojų kasmet“, – sako VšĮ Šiaulių Trečiojo amžiaus universiteto rektorė Jolanta Rumbinienė.

Beje, TAU rektorei J. Rumbinienei tai irgi ypatinga diena – jai tai pirmoji absolventų laida ir nauja jaudinanti pirmųjų darbo metų patirtis: „Žmogiškas šiltas bendravimas iš 400 širdžių yra nepaprasta dovana.“

Plati programa

Šiaulių Trečiojo amžiaus universitete veikia 6 fakultetai: Sveikatos, Dvasinio tobulėjimo, Humanitarinis, Turizmo ir kraštotyros, Kultūros ir meno, Žmogaus ir socialinės aplinkos pažinimo.

Pasak rektorės, tikėtina, kad fakultetų atsiras ir daugiau, nes toks poreikis yra. Pavyzdžiui, norima atgaivinti Teisinių žinių fakultetą. Galvojama ir apie vakarinių studijų atsiradimą dirbantiems studentams, kurie negali į užsiėmimus ateiti darbo valandomis.

Beje, bet kurį kursą galima kartoti ir kartoti, nes programa koreguojama, atsiranda naujų temų, kviečiami nauji lektoriai, išsakyti savo poreikius, siūlyti idėjas studijoms ar temas paskaitoms skatinami ir patys studentai.

„Mūsų lektorių bankas šiemet labai pasikeitė. Jei anksčiau buvo beveik visi šiauliečiai, tai šiemet apie 60–70 procentų lektorių turėjome kviestinių iš kitų miestų, atvyko savo srities profesionalų, jaunų mokslininkų, žinomų specialistų“, – sako J. Rumbinienė.

„Aš čia sa­ve rea­li­zuo­ju, ne­sens­tu. Tai dar pa­lan­ky­siu, lai­ko tu­riu, esu nu­spren­du­si gy­ven­ti 103 me­tus“, – šyp­so­si sa­vo pa­čios ner­ta su­kne­le pa­si­da­bi­nu­si 90-me­tė VIP ab­sol­ven­tė Ge­nė Ago­ta Kairienė.

„Žinoti – nėra baigtinis žodis“

„Džiugina, kad nėra užbrėžtų linijų, kai mes galime džiaugtis ne tik naujais įsigytais daiktais, bet ir naujomis žiniomis, kurios mums padeda išgyventi labai greitai besikeičiančiame pasaulyje. Žinoti – nėra baigtinis žodis, todėl linkiu mums visiems džiaugtis, kad mes dar daug ko nežinome“, – sveikindama TAU absolventus, apie mokymąsi visą gyvenimą, nepaisant amžiaus, priminė Šiaulių m. Švietimo centro direktorė Vilma Tubutienė.

TAU studentai gali rinktis kelis fakultetus, gali kartoti kursą, gali mokytis daugybę metų, ką daugelis ir daro. Ir labiau ne dėl žinių, o dėl bendravimo.

„Universitetas – labiau formalus pavadinimas. Žmonės čia ateina bendrauti, žmonės ieško žmonių, žmonės yra socialios būtybės. Manau, bendravimas svarbiausia, o visos naujos žinios – tai labiau pridėtinė TAU vertė. Žmonės čia pabėga nuo vienatvės, krizių, atitolina savo senatvę, gauna galimybę kuo ilgiau išbūti savarankiški“, – pastebi rektorė.

Tą patvirtino ir kalbinti daugiau nei 10 metų TAU studentai Rima, Algimantas ir Dalia:

„Kai išėjome į pensiją, pasibaigė darbinė veikla, o tobulintis reikia gi toliau, negali sustoti.“

„Pirma – bendravimas, kelionės, antra – žinios, tokios, kurių anksčiau neturėjome, pavyzdžiui, kompiuterinio raštingumo mokėmės.“

„Galų gale nereikia vienam namuose būti: ateini, pabendrauji, pabūni, išeini.“

VIP studentai

Pastebima nauja tendencija – TAU studentai jaunėja. Jauniausiam studentui 45 metai.

Tačiau ir ištikimiausi senbuviai nepasiduoda: net 4 asmenys šią vasarą minės garbingą 90-ąjį jubiliejų.

Į šventę atskubėjusi ilgametė studentė nuo pat TAU įsteigimo, pedagogė Genutė Agota Kairienė sako jau ketinusi baigti studijas, tačiau dabar niekaip nebegali – jai įteiktas VIP studento pažymėjimas be galiojimo laiko.

„Studijavau nuo 1999 metų. Esu sveikiausia savo amžiaus moteris Lietuvoje, bet norėjau dvasinio tobulėjimo, tai ir atėjau į Dvasinio tobulėjimo fakultetą. Čia mes gauname viską, kad ir siela, ir kūnas liktų gražūs. Bet sakau sau: „Genute, užtenka, 90 metų, kiek gali mokytis...“ Bet matote, ką man padarė rektorė? Gavau knygutę, kad galiu mokytis Trečiojo amžiaus universitete nemokamai ir neribotą laiką. Tai kaip aš dabar neisiu? O, be to, aš čia save realizuoju, nesenstu. Aš esu nusprendusi gyventi 103 metus“, – šypsosi savo pačios nerta suknele pasidabinusi VIP absolventė G. A. Kairienė.

TAU veiklai rašomos programos, kurioms finansavimo ieškoma įvairiuose neformalaus švietimo projektuose. Tačiau didžiąja dalimi universitetas išsilaiko iš studentų įnašų, kurie sudaro apie 80 procentų reikiamo biudžeto.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA