Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
„Personalo specialistas turi išmanyti darbo teisę, puikiai žinoti Darbo kodeksą ir domėtis įstatymų pakeitimais, būti geras psichologas, krizių ir konfliktų valdymo specialistas, projektų vadybininkas ir turėti dideles atviras mėlynas akis“, – apie kompetencijos ir empatijos bei pagarbos žmogui pusiausvyrą sako Sonata Jasėnaitė. (AGGA nuotr.)
Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt
Personalo specialistai, iki šiol neturėję savo profesinės šventės, gegužės 20-ąją Tarptautinę personalo profesionalų dieną švenčia jau trečią kartą. Daugelyje miestų buriasi ir personalo profesionalų klubai. Dešimtus metus veikiantis šiauliečių personalo klubas šiemet švenčia virtualiai, tačiau žinių pasidalijimo džiaugsmo, sveikinimų ir staigmenų klubo įkūrėja Sonata Jasėnaitė nariams žada net interneto erdvėje.
Profesijos raida
Kadrų viršininkas, personalo vadovas, žmogiškųjų išteklių vadybininkas, žmonių ambasadorius, strateginis HR partneris (human resources – liet. žmogiškieji ištekliai) – tai net ne visi šios profesijos pavadinimai, rodantys, kaip pastaraisiais dešimtmečiais keitėsi šio specialisto vaidmuo bei funkcijos organizacijoje ir darbuotojų bei vadovų požiūris į jų veiklą.
Jei anksčiau tai buvo tik asmuo, kuris sutvarko dokumentus, priimant į darbą ir atleidžiant, einant atostogų, kuris sudaro darbo grafiką ir skaičiuoja darbo valandas, tai dabar jo pareigybės ir svarba žymiai išsiplėtė.
„Yra darbuotojų atrankų specialistai, yra dokumentus (įdarbinimo, išdarbinimo, atostogų ir kt. įsakymus) tvarkantys raštvedžiai, yra ir vadovo žmogiškųjų išteklių patarėjai, kurie dalyvauja strateginėje įmonės veikloje, kokios rinkos tendencijos, kur link plėstis, kokie specialistai bus reikalingi“, – įvairių lygių pareigybes vardija personalo valdymo srityje jau 15 metų dirbanti S. Jasėnaitė, UAB „Personalo valdymo sistemos“ direktorė.
Verslo sėkmė – žmonės
„Šiuolaikiškose įmonėse nebetinkama primityvi vadyba, nes verslo sėkmė priklauso nuo to, ar didžioji dalis ten dirbančių žmonių – savo srities profesionalai, ar jie lojalūs, ar patenkinti“, – įsitikinusi S. Jasėnaitė.
Todėl personalo žmonės atlieka svarbų vaidmenį, atrenkant darbuotojus, padedant adaptuotis kolektyve ir prie besikeičiančių situacijų, palaikant komandos kovinę dvasią, motyvaciją, keliant karjeros ambicijas ir planuojant reikalingus mokymus, vykdant projektus. Ne mažiau nei įdarbinimo svarbus ir išėjimo pokalbis – personalo specialistui svarbu išsiaiškinti priežastis, jam tenka ir psichologinė našta, kai reikia žmogų atleisti.
Profesionalių personalo specialistų trūksta
„Kada reikia personalo specialisto? Kai įmonės darbuotojų skaičius pasiekia šimtą ir buhalteris ar sekretorė nebepajėgūs procesų administruoti, o vadovas – pastebėti ir įsigilinti į kiekvieno darbuotojo situaciją, – praktiniu pastebėjimu dalijasi S. Jasėnaitė. – Profesionalus personalo specialistas turi išmanyti darbo teisę, puikiai žinoti Darbo kodeksą ir domėtis įstatymų pakeitimais, būti geras psichologas, krizių ir konfliktų valdymo specialistas, projektų vadybininkas ir turėti dideles mėlynas atviras akis.“
Akivaizdu, kad tokį savybių rinkinį turinčių profesionalų rinkoje vis dar trūksta, o poreikis auga.
Personalo profesionalų bendruomenė
S. Jasėnaitė – personalo vadovų klubo Šiauliuose įkūrėja. 2012 metais tai nebuvo užgaida, o realus poreikis. „Viena problema buvo ta, kad šie darbuotojai net neturėjo savo profesinės dienos. Kita problema ta, kad ilgą laiką aukštosios šalies mokyklos net neruošė personalo specialistų“, – kolegų ir savo karjeros kelią pamena S. Jasėnaitė.
Dalį funkcijų įmonėse ar įstaigose atlikdavo buhalterė, dalį – sekretorė ar raštininkė. Kai organizacijų poreikiai plėtėsi, į personalo valdymo sritį atėjo dirbti įvairaus išsilavinimo žmonių: ekonomistų, finansininkų, juristų, psichologų. Jie tobulinosi kursuose, ieškojo profesinių studijų, todėl labai reikėjo erdvės, kur būtų galima dalytis žinioms, sėkmių ir nesėkmių patirtimi.
Jau dešimtus metus klubo nariai (daugiau nei dvi dešimtys vietinių ir tarptautinių įmonių darbuotojų) reguliariai renkasi į teminius užsiėmimus, kviečiasi lektorių, atlieka praktines užduotis. Pandemijos metu klubas tapo virtualus, bet dar labiau aktualus, nes reikalavimai nuolat keitėsi, reikėjo greitai persiorientuoti darbui nuotoliniu režimu, kai kam išleisti darbuotojus į prastovas ar valdyti viruso židinius, naujus darbuotojus atrinkti jų nematant.
Profesinės šventės kilmė
Šios tarptautinės profesinės šventės ištakos – Lietuvoje. Mintis, kad personalo specialistai vieni iš nedaugelio neturi savo profesinės dienos, kilo 2017 metais per Personalo valdymo profesionalų asociacijos (PVPA) konferenciją mūsų šalyje. O bendravimas, keitimasis žiniomis ir patirtimi, profesionalumo standartai, savo darbo įprasminimas labai svarbūs bet kuriai profesinei bendruomenei, ypač jei darbo resursai – žmonės. Taip lietuvių iniciatyva Europos personalo valdymo asociacija (The European Association for People Management, EAPM) gegužės 20-ąją paskelbė Tarptautine personalo profesionalų diena (International HR Day).
Virtuali šventė ir staigmenos
Tą dieną personalo specialistai renkasi į proginius susitikimus, dalijasi patirtimi, savo žmogiškųjų išteklių ambasadorius įmonėse sveikina darbdaviai. Šiauliečiai ta proga yra prisiėmę ir kanojos irklavimo iššūkį (kur svarbus ir komandos darbas, ir lyderio komandos). Šiemet dėl karantino šventė – virtuali, kurioje numatyti ir įdomūs pasisakymai, ir sveikinimų staigmenos.
11.jpg
Daugiau skaitykite: Personalo valdymas