PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mama kalba2024 m. Gruodžio 26 d. 19:53

Traumatologas pataria, kaip išvengti vaikų traumų per šventes

Lietuva

Trauma / Pexels

EtapliusŠaltinis: Pranešimas spaudai


335777

Gydytojas traumatologas Andrius Vaitiekus sako, kad šventinis laikotarpis neretai gydytojams tampa pačiu darbymečiu. Per šventes pasitaiko ne tik standartinių susižeidimų, bet ir rimtesnių traumų: nusideginimų karštais riebalais, įsipjovimų peilių. Anot jo, nors rečiau, bet vis dar atsiranda ir tokių, kurie neatsakingai elgiasi su fejerverkais. O tai gali lemti ir labai rimtus sužalojimus.

Mažus vaikus saugokite ir virtuvėje

Kadangi prieš šventes daug laiko yra praleidžiama sukantis virtuvėje, gydytojas traumatologas, pasakoja, kad kasmet šiuo metu išauga rizika įsipjauti peiliu, apsideginti karštu aliejumi, riebalais, nusideginti pirštus juos prikišus prie karštų puodų.

„Ruošiant šventinį stalą labai reikėtų saugoti mažus vaikus, kūdikius. Dažnai mamoms gaminant maistą jie sukiojasi aplink. Pasitaiko atvejų, kai vaikai nutempia staltiesę, ant savęs užsipila karštą skystį ar kitaip susitraumuoja“, – sako gydytojas.

Gydytojas Andrius Vaitiekus. Asm. archyvo nuotr.

Draudimo technologijų bendrovės „Balcia Insurance SE“ filialo Lietuvoje rizikos vertinimo ir produktų departamento vadovas Andrius Dambrauskas sako, kad draudimas – pirmas ir bene svarbiausias žingsnis investuojant į savo ir savo artimųjų saugumą.

„Žiemą pasitaiko ne tik daugiau įvairiausių traumų, bet ir išauga auto įvykių skaičius. Duomenys rodo, kad dėl šios priežasties KASKO draudimų parduodama net 50 proc. daugiau nei šiltuoju laikotarpiu. Be to, aplink šventes, per vaikų atostogas lietuviai linkę daugiau keliauti, tad išauga ir susidomėjimas kelionių draudimu. Apsidraudę kur kas ramiau praleisite atostogas, o nutikus netikėtai situacijai – ją išspręsti padės visa draudikų komanda. Be to, patirtą žalą šiais laikais užregistruoti labai paprasta net tiesiai iš įvykio vietos – tereikia mobiliosios programėlės“, – sako A. Dambrauskas.

Rekomenduoja atsisakyti fejerverkų

Fejerverkai, anot gydytojo, taip pat vis dar lieka neatsiejama švenčių dalimi. Ir nors A. Vaitiekus teigia, kad su jais pastaruoju metu gyventojai išmoko elgtis atsargiau – fejerverkų sukeltų traumų vis dar dažnai pasitaiko.

„Uždraudus galingus fejerverkus, petardas, kurios gali sprogti rankose ir sužaloti galūnes – jų sukeliamų itin rimtų traumų, kurios galėdavo lemti ir galūnių amputacijas, išties sumažėjo, tačiau vis dar pasitaiko. Dar atsiranda pacientų, kurie dėl neatsargaus elgesio su fejerverkais susižaloja veidą, kitas kūno dalis“, – teigia gydytojas.

Anot jo, norint visai išvengti fejerverkų sukeliamų traumų – geriausia yra jų išvis atsisakyti, išlikti budriems vietose, kuriuose jie yra sprogdinami. Na, o jeigu fejerverkus nusprendėte naudoti – prieš juos sprogdinant būtinai reikėtų pasiskaityti instrukciją, laikytis saugaus atstumo, kad fejerverkai būtų padėti ant stabilaus, nejudančio pagrindo.

Ką daryti patyrus traumą?

Gydytojas traumatologas sako, kad patyrus paviršinį nedidelį nudegimą tą vietą reikėtų nuplauti po drungnu tekančiu vandeniu ir ant jos atsargiai pridėti ledo. Svarbiausia ledo ant nudegintos vietos nedėti tiesiogiai – prieš tai jį susukti į švarų rankšluostį ar servetėlę. Dėl nudegimų organizmas gali prarasti daugiau skysčių, todėl svarbu gerti pakankamai vandens.

„Jeigu žaizda yra gilesnė ar nusideginus matomos pūslės reikėtų pasirodyti gydytojui, nes gali būti reikalingas specialus gydymas. Kaip taisyklė – sunkesni sužalojimai ar traumos pasitaiko tiems, kurie vartoja alkoholį, tad dar kartą primenu, kad tiek mėgautis šventinio stalo patiekalais, tiek gėrimais reikėtų su saiku“, – pataria A. Vaitiekus.

#TRAUMA#GYDYTOJAS#DRAUDIMAS#VAIKAI#SVEIKATA
#ŠVENTĖS#FEJERVERKAI#VIRTUVĖ