PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Balandžio 24 d. 13:31

Trakų krašto kultūros darbuotojai sėmėsi patirties Žemaitijoje

Vilnius

Eva KazlauskienėŠaltinis: Etaplius.lt


351

Trakų rajono savivaldybės iniciatyva rajono kultūros įstaigų darbuotojai dalyvavo seminare „Lietuvos etnografinis regionas – Žemaitija: kraštovaizdis, gyvenimas, alsuojantis istorija, tradicijos ir įgūdžiai“.

Renginys prasidėjo E. Rudelienės sveikinimu, kuriame buvo akcentuota Tarptautinė kultūros diena ir kultūros darbuotojų veiklos reikšmė.

„Tarptautinė kultūros diena atkreipia dėmesį į taikos per kultūrą idėją, kuri išreiškia pasiryžimą saugoti bei puoselėti dvasines ir materialines kultūros vertybes. Kiekvienas kultūros darbuotojas savo kasdieniu darbu prisideda prei šios kilnios idėjos“, – pastebėjo merė.

Žemaitijos etninis regionas pasirinktas neatsitiktinai, nors istorinės aplinkybės, gamta ir kiti veiksniai suformuoja skirtingus ir unikalius regionų bruožus, yra ir daug bendro – daug kultūros centrų ir bibliotekų organizuojamų renginių, aktyvi amatų centrų veikla, puoselėjamas kulinarinis paveldas ir dailieji amatai, apstu visuomeninių iniciatyvų.

Pirmiausia seminaro dalyviai lankėsi „Aštuonračio muziejuke”, kuris įkurtas asmenine Leono Tamulevičiaus iniciatyva Nemakščių miestelyje. Muziejuke įrengtos atskiros ekspozicijos, skirtos siuvėjo, batsiuvio, audėjos amatui, miškininkystei, Žemaičių plento tiesimo laikotarpiui, Nemakščiuose 1932 metais veikusiai savanoriškai gaisrinei. Tai pavyzdys, kaip galima įgyvendinti asmenines iniciatyvas savarankiškai.

Kelmės kultūros centre direktorius Arnas Arlauskas aprodė per 4000 kv.m renovuotų patalpų, pasakojo apie ilgametį darbą, siekius padaryti jas patrauklias miestiečiams ir svečiams. Šiandien vyksta baigiamieji darbai, netrukus patalpos bus visiškai įveiklintos. Kelmiškiai mokė žemaičių tradicinių valgių gamybos paslapčių – šilkinės košės receptą ir gamybos technologijas sužinojo kiekvienas.

Neatsitiktinai vienas Kuršėnų miesto herbo elementų yra ąsotis – prie Kuršėnų yra molio, tinkančio dailiosios keramikos dirbiniams, mieste nuo seno klesti puodininkystė. Dar nuo praėjusio šimtmečio garsėję prekymečiais Kuršėnai tebevadinami puodžių sostine ne tik dėl šio amato meistrų gausumo , bet ir todėl, kad puodžių puodžiaus karūną pelnė kuršėniškiai tautodailininkai: J. Paulauskas, V. Damkus, B. Radeckas, J. Vertelis. Šiaulių savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centre vyko molio lipdymo, šamoto žiedimo ir degimo mokymai.

Telšiuose seminaro dalyviai susitiko su K. Praniauskaitės viešosios bibliotekos atstovais, dalinosi patirtimi, domėjosi atsinaujinusios bibliotekos technologijomis. Renovuota biblioteka, kurios naudingas plotas per 1000 kv.m, tapo dideliu miesto gyventojų traukos centru, ji tarsi atgimė – pasakojo bibliotekos atstovai. Po susitikimo aplankytos Telšių mažosios miesto puošmenos, domėtasi jų atsiradimo iniciatyvomis.

Pažinti regioninius skirtumus ir juose puoselėjamus amatus, susipažinti kultūros įstaigų veiklą buvo naudinga, juolab, kad tobulėti visada yra kur.

Dominyka Semionovė
Trakų rajono savivaldybės merės patarėja