Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.LTŠaltinis: Trakų rajono savivaldybė
Trakų miestas – unikali vieta ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, išsiskirianti savo gamtiniu, kultūriniu bei bendruomeniniu autentiškumu. Istoriniame Trakų senamiestyje, šiaurinėje pusiasalio dalyje esanti Karaimų gatvė yra Lietuvos bei Trakų kultūros ir istorinio paveldo objektas bei vienas iš pagrindinių vietinių gyventojų bei svečių lankomų objektų Trakuose. Tai skirtingus architektūros objektus, visuomenines ir kultūrines įstaigas bei turistines traukos vietas jungianti gatvė. Ilgą laiką Karaimų gatvėje buvo intensyvus tranzitinis eismas, kertantis istorinį Trakų senamiestį, prioritetas buvo skirtas automobilių parkavimui. Dėl šios priežasties bei mažosios architektūros elementų poilsiui ir laisvalaikio praleidimui nebuvimo ši gatvė buvo vertinama kaip prastos – vidutiniškos būklės.
Trakų rajono savivaldybė, įgyvendindama Trakų miesto darnaus judumo plano sprendinius bei siekdama pritaikyti Karaimų gatvę vietinių gyventojų ir svečių poilsiui, pirmenybę suteikiant pėstiesiems bei darnaus judumo priemones besirenkantiems eismo dalyviams ir norint atverti unikalų architektūros savitumą, dar 2021 metais parengė ir viešojo svarstymo (svarstymai vyko 2021-04-13, 2021-08-19) metu visuomenei pristatė Karaimų gatvės humanizavimo galimybių studiją, kurios pagrindu tais pačiais metais buvo pradėtas rengti ir humanizavimo projektas. Projekto tikslas – gatvės pritaikymas visiems: laikinomis priemonėmis kuriama gatvės erdvė, kurioje prioritetas nėra teikiamas automobiliams. Visi eismo dalyviai dalijasi erdve vienodai, gerbdami vieni kitus. Tokiose erdvėse pėstieji ir dviratininkai jaučiasi saugiau ir juda laisviau. Erdvėje kuriamos laikinos poilsio vietos, erdvės pritaikomos įvairiems interesams ir veikloms. Sumažinus automobilių eismą, esamos ir kuriamos poilsio vietos pradedamos naudoti dažniau, o papildomi žalieji elementai padeda kurti jaukesnes erdves, leidžia apriboti triukšmą ir taršą.
2021 m. spalio mėnesį Trakų rajono savivaldybės vykdytoje apklausoje iš 207 sudalyvavusių respondentų į klausimą „Kaip vertinate dabartinį Karaimų g. atkarpos suplanavimą, patogumą bei jos estetinį patrauklumą?“ net 18,1% atsakė „labai blogai“.
Projekto sprendiniai visuomenei (tiek vietiniams gyventojams, tiek karaimų bendruomenei, tiek institucijoms) buvo viešai pristatyti tris kartus, po visų pristatymų sprendiniai pakoreguoti pagal gautas pastabas. 2022 m. spalio 5 d. Trakų rajono savivaldybės vykdytoje apklausoje dėl Karaimų gatvės humanizavimo įgyvendinimo savo nuomonę išreiškė 268 gyventojai, didžioji dauguma iš jų pritarė eismo ribojimui. Į klausimą, ar norėtumėte, kad išliktų esamas automobilių eismo organizavimo modelis nagrinėjamoje Karaimų g. atkarpoje, dauguma apklaustųjų atsakė „ne“, t. y. nenorėtų, kad Karaimų gatvėje būtų automobilių eismas.
Siekiant paskatinti miesto svečius ir gyventojus iš naujo atrasti šią Trakų senamiesčio dalį, ne tik pravažiuojant ją automobiliu, 2023 m. rugsėjo 4 d. Karaimų gatvė tapo pėsčiųjų gatve – viešąja erdve. Šiuo metu, įgyvendinant pilotinio Karaimų gatvės humanizavimo projekto sprendinius, panaudotos laikinos priemonės, laisvai pastatomi objektai, įrengti mažosios architektūros elementai (suolai, dviračių stovai, informaciniai stendai) ir apželdinimas (pasodinta 20 medžių, 60 krūmų ir 1395 daugiamečiai žoliniai augalai). Gatvė tapo patrauklesnė panaikinus automobilių parkavimo aikšteles, atsivėrė pastatų fasadai ir išklotinių perspektyvos.
Šis projektas ne veltui vadinamas pilotiniu, kadangi tai yra unikalios erdvės – gatvės humanizavimas, kuris kaip gyvas organizmas yra nuolat kintantis, atsižvelgiant į visuomenės poreikius ir teikiamus siūlymus.
Tai nėra pirmas kartas, kai Trakų rajono savivaldybė bando apriboti transporto priemonių eismą Karaimų gatvėje. Dar 2013 metais dabartiniam Seimo nariui Kęstučiui Vilkauskui būnant Trakų seniūnijos seniūnu, Karaimų gatvėje buvo uždraustas transporto priemonių eismas, pastatant eismą draudžiančius kelio ženklus. Toks eismo ribojimas visiškai nepasiteisino, gatvėje veikiantis verslas pradėjo merdėti, kadangi nei miesto gyventojai, nei miesto svečiai nėjo į visiškai neįveiklintą gatvę. Šio sprendimo buvo greitai atsisakyta ir gatvė vėl tapo tranzitine bei didžiuliu parkingu.
Ne kartą esame gavę gyventojų nusiskundimus apie nuolatinį „parkingą“ Karaimų gatvėje, kuris ne tik kad gadino senamiesčio vaizdą, bet ir kėlė rimtų aplinkosauginių problemų ne tik miesto, bet ir ežerų ekosistemai, tad šiuo metu gyventojai ir miesto svečiai džiaugiasi pasikeitusiu gatvės vaizdu.
Trakų rajono savivaldybei bendradarbiaujant su Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija, šių metų rudenį planuojama Karaimų gatvės humanizavimo projektą pristatyti tarptautinėje konferencijoje, tad gatvės įvaizdis tik tobulės, atverdamas naujus vizualinius ryšius su istorija ir paveldu bei dar tikrai ne kartą kis.
Trakų rajono savivaldybės administracija yra pateikusi atsakymus į visas gautas užklausas. Projektas yra viešinamas ir prieinamas Trakų rajono savivaldybės interneto svetainėje: https://www.trakai.lt/architektura-ir-teritoriju-planavimas/techniniai-projektai/karaimu-gatves-humanizavimas/3216.
Veikiame demokratiškai ir kreipiame dėmesį į daugumos nuomonę, reaguojame į pastebėjimus ir visus reikalavimus, todėl Karaimų gatvė bus humanizuojama, kol pasieksime bendrą visuomeninį tikslą. Visos laikinos priemonės bei mažoji architektūra buvo išdėstyta, atsižvelgiant į gatvės gyventojų bei verslų pageidavimą. Galutinis šio projekto tikslas – rekonstruota gatvė – viešoji erdvė, kurioje atsiskleis istorinis, architektūrinis grožis bei veiklos ras visi jos lankytojai.
Tikime, kad po tam tikro laikotarpio ir ilgų diskusijų, pasiekę tikslą, galėsime pilotinį gatvės humanizavimo projektą pristatyti kaip pavyzdinį ir dalintis gerąja patirtimi su kitais miestais, besididžiuodami atliktais darbais.
Projekto tikslas yra naudojant laikinas priemones Karaimų gatvės atkarpoje, tarp Trakų ir Karaimų gatvių sankryžos ir Vytauto, Karaimų gatvių sankirtos, sukurti bendro naudojimo erdvę, kuri nuramintų eismą ir humanizuotų viešąją erdvę.