PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Balandžio 22 d. 16:23

Trakų bazilikoje – klebono dekano Jono Varanecko gimimo dienos šventė

Trakai

Evelinos Kislych-Šochienės nuotr.

Žygimantas JacevičiusŠaltinis: Trakų rajono savivaldybė


298984

Trakų klebonas dekanas Jonas Varaneckas balandžio 22 dieną sutiko savo šešiasdešimtąjį jubiliejų. Ta proga susirinkę parapijiečiai Ketvirtąjį Velykų sekmadienį nuoširdžiai sveikino kleboną, sulaukusį šios gražios dienos.

Simboliška, kad klebono dekano J. Varanecko gimtadienis šiemet Apvaizdos sprendimu išpuolė Gerojo Ganytojo sekmadienį. ,,Aš pažįstu savąsias avis ir manosios pažįsta mane“, – taip skelbia šio sekmadienio Evangelija. Ir iš tiesų – mes, Trakų parapijiečiai, puikiai pažįstame savo kleboną, nebijome į jį kreiptis, jo pakalbinti, su juo pasitarti, kartu priimti ir paprastus, buitinius, ir esminius gyvenimo sprendimus, galime jam pasiguosti, patikėti savo sielos paslaptis. Jei kartais sudvejojame – pats klebonas mus užkalbina, maloniai paklausdamas apie mums patiems rūpimus reikalus, padėdamas žodžiu, patarnaudamas prie altoriaus. Tai ir yra tikroji parapija – kuomet mes pažįstame savo ganytoją ir ganytojas pažįsta mus.

Po iškilmingų mišių Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje buvo pagarbiai perskaitytas iš Vatikano popiežiaus Pranciškaus vardu atsiųstas apaštalinio palaiminimo raštas.

Po popiežiaus žinios paskelbimo savo kleboną sveikino parapijiečiai. Gražios sukakties proga klebonui buvo įteiktas arnotas – pagrindinis šv. Mišių liturginis drabužis. Kaip ir visi liturginiai drabužiai, arnotas kilo iš romėnų nešiotų rūbų. Arnoto protėviu laikomas per galvą užsivelkamas paprastas romėnų apsiaustas, dėvėtas šaltesniu oru. Katakombose, kuriose pirmaisiais amžiais daugiausia meldėsi krikščionys, būdavo šalta, todėl šiltas apsiaustas buvo tikrai reikalingas, kol galiausiai įgijo simbolinę reikšmę ir pasiekė mūsų dienas. Arnotas simbolizuoja šarvus – kunigas yra Kristaus karys ir tarnas, o arnotas jį, tarytum šarvai ar skydas, apgaubia iš visų pusių, kad piktojo strėlės Dievo tarno nesusmaigstytų.

Parapijiečių klebonui padovanotasis arnotas pasiūtas Italijoje, prestižinėje ,,Sacra domus aurea“ siuvykloje. Ši siuvykla savo siuviniams sukurti naudoja audinius, puoštus istoriniais ornamentais. Dažnai ši siuvykla perima senųjų arnotų raštus arba perkelia juos iš renesansinių, barokinių paveikslų. Trakų arnotas – žalias, skirtas Eiliniam laikui, arba laikui po Velykų – žaliasis liturginių metų ciklas driekiasi per visą vasarą ir rudenį iki Advento ir nuo sausio mėnesio iki Gavėnios. Arnotas išdabintas granatų kekėmis ir žiedais, kitais barokiniais augaliniais ornamentais. Parapijiečiai ir Trakų rajono savivaldybė savo dosniomis aukomis garantavo, kad šis arnotas būtų nupirktas. Džiaugiamės, kad kilni dovana pasiekė Trakus itin greitai – italų siuvėjai geraširdiškai sutiko mūsų užsakymui suteikti pirmenybę kitų savo darbų eilėje.

Kleboną sveikino Trakų rajono savivaldybės meras Andrius Šatevičius. Meras pabrėžė, kad su klebonu nebijome kalbėtis, drąsiai į jį kreipiamės, kad bazilikoje susitinkame svarbiausiais savo gyvenimo momentais – daugelio gyvenimai bazilikoje prasideda Krikšto dieną, daugelio ir baigiasi su teikiamu paskutiniu krikščionišku patarnavimu laidotuvių metu.

Nuoširdžius sveikinimo žodžius tarė Seimo nariai Edita Rudelienė ir Kęstutis Vilkauskas, į kleboną prabilęs savos kūrybos eilėmis. Lakonišką ir šiltą pasveikinimą klebonui dovanojo ir Trakų seniūnė Vilma Puišienė. Šaulių sąjungos nariai kleboną gimtadienio proga pagerbė įteikdami trečiojo laipsnio Garbės ženklą ,,Už nuopelnus Šaulių sąjungai“. Jautrų muzikinį sveikinimą klebonui skyrė Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos moksleiviai kartu su muzikos mokytoju Klaidu Kaunecku.

Džiaugiamės, kad jubiliejaus dieną galėjome gražiai ir tinkamai pasveikinti savo kleboną ir po sveikinimų gausybės išgirsti nuoširdžią klebono padėką. Linkime Trakų parapijos ganytojui ištvermės, išminties ir stiprios sveikatos.