Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Laimutė Šileikienė atkreipia dėmesį, kad pačių skaitomiausių knygų kartais tenka ir palaukti – šiuo metu yra apie 250 rezervuotų kūrinių. (Autorės nuotr.)
Elena MonkutėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Laimutė Šileikienė pasakoja, kad skaitytojai visuomet teiraujasi naujienų. „Dabar nuo leidyklos iki skaitytojo kelias yra trumpesnis, tai labai greitai: pasirodė ir nuperkame“, – sako specialistė.
Ji teigia, kad skaitymo tendencijos keičiasi mažai: yra tam tikri visuomet populiarūs autoriai, daug dėmesio sulaukia populiariosios psichologijos, saviugdos, socialinių mokslų ir, aišku, grožinė literatūra. „Dabar mokslo temomis labai suprantamai rašo – nėra vien tik monografijos, kaip būdavo anksčiau. Populiariai parašytas tokias knygas labai noriai skaito“, –
pastebi Laimutė.
Ji atkreipia dėmesį, kad pačių skaitomiausių knygų kartais tenka ir palaukti – šiuo metu yra apie 250 rezervuotų kūrinių. „Vienos knygos net penki žmonės laukia. Šiaip išduodame mėnesiui, tai gali tekti palaukti ir vos ne pusę metų“, –
perspėja bibliotekininkė.
Kalbant apie lietuvių autorius, Laimutė išskiria Ireną Buivydaitę-Kupčinskienę, Jolitą Herlyn, Algimantą Čekuolį, Rimantą Kmitą, Kristiną Sabaliauskaitę, Aldoną Ruseckaitę, tačiau daugiausia skaitytojai renkasi užsienio autorių detektyvus, kelionių, nuotykių literatūrą. „Viršūnėje – „Ten, kur gieda vėžiai“. Dar neatsiskaitė. Turime tris knygas. Jos visą laiką užsakomos, nėra taip, kad nueitum ir rastum bibliotekoje“, – sako specialistė ir pateikia bibliotekos skaitytojų dažniausiai 2022 m. imtų knygų dešimtuką.
1. Davidas Perlmutteris, Kristin Loberg „Smegenų gyvybingumo paslaptis: visa tiesa apie mikroorganizmų reikšmę mūsų savijautai ir šviesiam protui“, 2020 m.
Žymus gydytojas neurologas Davidas Perlmutteris, remdamasis naujausiais tyrimais, paaiškina, kaip smegenų veikla susijusi su daugybe mikroorganizmų, koks ryšys sieja žarnyno mikrobus ir smegenis, kaip vystosi kūdikio mikrobiomas ir kaip gyvensena lemia jo būklę.
2. Samantha Downing „Mano mieloji žmona“, 2020 m.
Debiutiniame autorės trileryje pasakojama istorija, kaip 15 metų susituokusi pora mėgino išsisukti dėl žmogžudystės. „Ši knyga yra apie santuoką ir šeimą. Joje pasakojama apie porą, kuri imasi kraštutinių priemonių, kad ryšys išliktų įdomus ir šviežias. Jiems svarbi šeima, vaikai ir jų bendruomenė. Na, dažniausiai“, – trilerį pristato pati autorė.
3. Orhanas Pamukas „Moteris raudonais plaukais“, 2020 m.
Romane persipina Edipo mitas, meilės istorija ir kriminalinis trileris. Tai pasakojimas apie tėvus, vaikus ir aistras, atveriančias tarp jų prarajas. Autorius atskleidžia tikrą, neidealizuotą gyvenimą Turkijoje. Romane keliami politiniai klausimai: šalies nesėkmės, siekiai, vedantys ją link autoritarinės valdžios, ir daugybė dėl to kylančių pavojų.
ŠAVB iliustracija
4. Delia Owens „Ten, kur gieda vėžiai“, 2020 m.
Amerikiečių rašytoja, zoologė ir gamtosaugininkė su šiuo kūriniu debiutavo būdama 70 metų. Tai ne tik istorija apie meilę ir nusikaltimą, ne tik odė laukinei gamtai. Tai pasakojimas apie žmogaus sugebėjimą išlikti: Pelkių Dukra vadinama Kaja, palikta savo šeimos, auga pelkių apsuptyje ir išmoksta išgyventi iš to, ką siūlo gamta. Tapusi paaugle, ji susibičiuliauja su vietiniu vaikinu Teitu Vokeriu, o merginos grožis nepalieka abejingo ir Čeiso Endriuso – kai pelkėse aptinkamas jo lavonas, Kaja tampa pagrindine įtariamąja.
5. Peteris Jamesas „Būtinoji mirtis“, 2020 m.
Tai yra jau tryliktoji įtraukiančios serijos apie detektyvą Rojų Greisą dalis. Nauja byla gvildena santuokinės apgaulės ir prievartos temas. Lorna Beling giliai įklimpusi į destruktyvią santuoką, ji išgyvena pragarą ir nežino, kaip pabėgti nuo savo sutuoktinio. Netikėta pažintis su patraukliu vyriškiu tarsi parodo taip lauktą kryptį link išsilaisvinimo. Lorna patiki jo pažadais, tačiau greitai įsitikina, kad ne viskas, kas taip puikiai skamba, yra tiesa.
6. Julia James „Keistas sandėris“, 2006 m.
Anglė šiuolaikinių meilės romanų rašytoja pasakoja apie Reičelę Vailę ir Vitą Farnesę, kuriuos aplinkybės privertė susitikti dar kartą – Reičelei labai reikia fiktyvios santuokos. Ji ateina apsiginklavusi brangiausiu Vito turtu – kaip jis galėtų atsisakyti? Tačiau Vito niekas nešantažuos, ypač ne praturtėti siekianti Reičelė.
ŠAVB iliustracija
7. Laima Vincė „Tai ne mano dangus“, 2018 m.
Jungtinėse Amerikos Valstijose gimusi ir lietuvių išeivių šeimoje augusi autorė teigia romane siekusi parodyti, kaip traumos persiduoda iš kartos į kartą, net jei žmogus fiziškai nutolsta nuo tos vietos. „Norėjau perteikti ir tai, kad šitų drąsių žmonių pasiaukojimas nenuėjo veltui – šiandien Lietuva jau laisva“, – sako Laima Vincė. Pagrindinė veikėja dvylikametė Marija okupacinio režimo nubloškiama į Lenkiją, iš ten – į JAV, pas turtingą emigrantą. Regis, telieka mėgautis išsvajota laisve, tačiau taip toli gražu nėra. Mariją, kad ir kur bėgtų, ir toliau persekioja praeities šmėklos.
8. Santa Montefiore „Senojo švyturio paslaptis“, 2015 m.
Populiarios anglų rašytojos Santos Montefiorės pasakojama tikroviška istorija pagauna nuo pirmo puslapio. Elena Troton vieną dieną ryžtasi palikti viską, kas ją laiko šurmulingame Londone: nemylimą sužadėtinį, nemielą darbą, valdingą motiną, seseris. Niekam nepranešusi išvyksta į nedidelį Airijos miestelį prie vandenyno, pas savo tetą, su kuria dar niekada nebuvo susitikusi. Nuostabios gamtos apsuptuose ir ramybe dvelkiančiuose tetos namuose mergina tikisi atgauti sielos ramybę ir išpildyti ilgai puoselėtą svajonę.
9. Diane Chamberlain „Įlanka vidurnaktį“, 2019 m.
Romane pasakojama apie vieną naktį, kuri pakeitė žmonių gyvenimus: Julijai Bauer jos šeimos namas Naujojo Džersio pakrantėje buvo laisvės ir palaimos kupina vieta tol, kol buvo nužudyta jos septyniolikmetė sesuo Izabelė. Praėjo daugiau nei 40 metų nuo tos rugpjūčio nakties, tačiau ta naktis ir sesers mirtis iki šiol trukdo Julijai gyventi. O dar kai kas iš praeities ėmė kelti klausimus apie tai, kas iš tiesų įvyko tą naktį.
10. Jerome’as Davidas Salingeris „Rugiuose prie bedugnės“, 1966 m.
Amerikiečių rašytojo kūrinys tapo paauglių ir jaunimo biblija, nepaliekančia savo pozicijos jau daugiau nei pusę amžiaus. Romane, subtiliai derinant liūdesį ir humorą, vaizduojamas paauglio dvasinis pasaulis, protestas prieš rutiną, taisykles. Pagrindinis veikėjas Holdenas Kolfildas turi savitą teisės ir dorovės sampratą, kalba autentiška 6-ojo dešimtmečio Niujorko kalba, yra atsiskyręs nuo savo civilizacijos, nors atvirai prieš ją nemaištauja. Jis tapo tikru maištininkų simboliu ir laisvų sielų įkvėpėju.