PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2017 m. Lapkričio 22 d. 14:01

Tolerancijos diena Šiaulių universiteto gimnazijoje

Šiauliai

Inga DaukšienėŠaltinis: Etaplius.lt


21013

Lapkričio 16 d. – Tarptautinė tolerancijos diena, kuri nuo 1995 m. kasmet minima daugelyje demokratinių šalių. Šią dieną Šiaulių universiteto gimnazija minėjo projekto „Diena kiTAIP“ kontekste: vyko netradicinės pamokos tiek gimnazijoje, tiek ir už jos ribų. Pirmiausia mokiniai su mokytojais, klasių vadovais aptarė tolerancijos sąvoką, netolerancijos atvejus įvairiose aplinkose, vėliau išvyko į įvairias numatytas veiklas, edukacijas, ekskursijas.

Ia klasės mokiniai lankėsi Šiaulių universitete, kur susitiko su Erasmus studentėmis iš Čekijos. Mokiniai bendravo anglų kalba apie kultūrų bei tradicijų skirtumus, aiškinosi, ar lietuviai yra tolerantiški. Studentės labai įdomiai papasakojo, davė naudingų patarimų dėl profesijos kelio pasirinkimo bei kaip svarbu būti tolerantiškiems kitų atžvilgiu. Mokiniai pokalbį filmavo ir artimiausiu metu planuoja pristatyti video filmą. Kiti pirmokai bei dalis ketvirtokų lankėsi Pranciškonų vienuolyne.

Mokiniai klausėsi vienuolio pasakojimo Kryžių kalno ir vienuolyno atsiradimo istoriją, kartu gvildeno religijos ir tolerancijos santykį. Tolerancijos dieną mokiniai tęsė Šiaulių m. pastoraciniame centre: kartu su ŠU gimnazijos tikybos mokytoja D.Kratukiene žiūrėjo meninį filmą „Drugelių cirkas“. Gimnazistai, gurkšnodami arbatą, įsitraukė į diskusiją, aptarė ne tik filmo, bet ir savo patirtis tolerancijos tema. IIa klasės mokiniai nutarė aplankyti Šiaulių Specialiojo ugdymo centro mokinius ir Tolerancijos dieną praleisti su bendraudami su vaikai: gimnazistai drauge su centro ugdytiniais dalyvavo pamokose, padėjo jiems gaminti tolerancijos pirštines, organizavo žaidimus. IIb klasė į svečius pasikvietė Lietuvos cerebrinio paralyžiaus Jaunimo reikalų tarybos pirmininkę Vidmantę Rausytę ir LR Seimo Stasio Tumėno ir Arūno Gumuliausko padėjėją-sekretorių Egidijų Elijošių. Jie pasakojo apie Šiaulių mieste vykdomas savanoriškas veiklas, skirtas žmonėms, turintiems negalią. Anot Vidmantės, kiekvienas iš jų savo negalią bando paversti į galią.

Dešimtokai išklausę pasakojimų pasižadėjo apsilankyti bent vienoje rengiamoje šventėje. Vėliau trys vaikinai ir šešios merginos apsilankė Motinos Teresės šeimų manuose, kurpadėjo pasiruošti pietums ir atvežė savo kepinių, kuriais vaišino namų gyventojus. Dešimtokams buvo aprodyti šeimos namai ir papasakotos kelios istorijos apie gyvenimą juose. Mokiniai apsilankė Motinos Teresės šeimos namų dirbtuvėlėse ir buvo nuoširdžiai sužavėti nuostabiais šeimos namų gyventojų sukurtais rankdarbiais. Kiti antrų klasių mokiniai susipažino su Šiaulių miesto erdvėse esančiais profesionalių grafiti menininkų kūriniais. Provokuojantys meno kūriniai – spalvos, formos, dinamika ir jų emocija – vertė sunerimti ir kažkaip reaguoti – geriau ar blogiau. Šioje veikloje gimnazistai mokėsi elementariausios abstraktaus meno skaitymo abėcėlės. Suprato šių kūrinių tikslas – tiesiog pažadinti žmonių vaizduotę, emocijas, mintis.

Trečių klasių mokiniai lankėsi Šiaulių apskrities gestų kalbos vertėjų centre. Lektorės mokiniams pasakojo, kad gestų kalba yra gyva kaip ir visos kitos kalbos. Ji skiriasi tuo, kad yra vizuali ir neturi savo rašytinės formos. Visas kalbas galime girdėti, perskaityti. Gestų kalbos užrašyti negalime. Tai gali atstoti filmavimas. Tada ją tokiu būdu galime skaityti, bet girdėti tikrai negalime. Gestų kalboje labai svarbi gramatikos dalis yra veidas ir mimika. Jei nori gerai kalbėti gestų kalba, reikia nebijoti rodyti mimikos. Tai – gramatika: pakelti antakiai, išplėstos ar primerktos akys, šypsena. Galima parodyti ir liūdesį. Lektorės mokinius mokė vardus pasakyti gestų kalba, kalbėjo apie toleranciją kitokiam žmogui. Kiti trečiokai vyko į Nacionalinį kraujo centrą, kur diskutavo apie žmogaus galimybėmis ir noru pagelbėti kitam.

Dalis ketvirtokų vyko į Chaimo Frenkelio vilą, kurioje klausėsi edukacijos „Visi esame žmonės: apie toleranciją kitaip". Gimnazistai galėjo daugiau sužinoti ne tik apie vienam didžiausių Rusijos imperijos odos fabrikų vadovavusį Lietuvos žydą Chaimą Frenkelį, bet ir apie to meto žydų ir lietuvių kultūrų sankirtas. Kiti abiturientai susipažino su žydų paveldu Šiauliuose, klausė paskaitą apie ekonominį smurtą. Būrelis mokinių dalyvavo Šiaulių universiteto paskaitos „Tolerancija socialiniuose tinkluose“. Šioje paskaitoje mokiniai atliko ir praktinę užduotį, kurios metu galėjo susipažinti su kitais paskaitos dalyviais. Jie turėjo sukurti vienos minutės socialinę reklamą apie toleranciją. Meno žinovai Tolerancijos dieną minėjo šiuolaikinio meno ir mados festivalyje VIRUS’22, vykusiame Šiaulių dailės galerijoje. IV B klasė lankėsi Šiaulių kultūros centre, aklųjų ir silpnaregių skyriuje. Gimnazistai dalyvavo edukacijoje „Bandau pamatyti pasaulį kitaip. Brailio raštas“. Renginio metu gimnazistai susipažino su brailio rašto ypatybėmis, patys bandė perprasti jo subtilybes užrašydami savo vardus ir pavardes, klausėsi neregio pasakojimų, kurie paliko neišdildomą įspūdį.

Kitoks mokinių žvilgsnis į tikėjimą, į žmones su negalia, kitatautį, kitaip mąstantį ar matantį pasaulį visada padeda augti, turtėti, ugdo norą padėti pagalbos stokojančiam žmogui.