PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Birželio 8 d. 08:54

Tinkamas vaistas – tik pusė žingsnio iki sveikatos

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


6076

Vedami noro kuo greičiau pasveikti Lietuvos gyventojai nesibodi imtis rimčiausių priemonių: įsigyja ir tuo pačiu metu vartoja mažiausiai po keletą vaistinių preparatų. Vaistininkai perspėja, kad tinkamo vaisto įsigijimas yra tik pusė darbo, nes net kas dešimtas žmogus yra linkęs užsiimti šiokia tokia savigyda, kai bando vaistų vartojimo pliusus ir minusus sužinoti skaitydamas jų informacinius lapelius ar tiesiog ieškodamas informacijos internete.

Balandžio mėnesį vykdyto Lietuvos gyventojų vaistų vartojimo elgsenos tyrimo metu paaiškėjo, jog vartoti per daug vaistų šalies gyventojai nebijo. Iš 1005 apklausos dalyvių daugiau kaip 60 proc. teigė susirgę vartojantys po 2-3 vaistus, o pagrindinis prioritetas – kad vaistas būtų efektyvus.

Daugiau kaip du trečdaliai, arba 68 proc. apklaustųjų teigė, jog rūpinasi tuo, kuris preparatas bus efektyviausias, 40 proc. nori gauti pigiausią alternatyvą, o dar 5 proc. jokiomis rekomendacijomis išvis nesidomi.

„Jei suserga, žmonės pirmiausiai stengiasi kuo greičiau pasveikti, todėl pirmasis ir pagrindinis reikalavimas, keliamas vaistui, yra jo efektyvumas. Tačiau žinant mūsų šalies ligonių įprotį vienu metu vartoti keletą preparatų, būtina prisiminti auksinę taisyklę - vartoti daug ir vartoti tinkamai ne visada yra tas pats. Nusipirkti tinkamą vaistą yra tik pusė kelio link sveikatos, nes ne ką mažiau svarbus yra teisingas jo vartojimas, pasitikrinimas, ar jis dera su kitais medikamentais“, - sako vaistininkė Jolita Skinderskienė.

Pasak jos, žmonės nori greitai pasveikti greitai, nusiperka didžiausias vaistų pakuotes ir geria juos vos pajutę požymius.

„Neramina tyrimo rezultatai, kad net kas dešimtas žmogus mano, kad jam užteks perskaityti vaisto informacinį lapelį ar panaršyti internete ir jis žinos kaip ir kada vaistą reikia vartoti. Noriu perspėti, kad svarbu atsakingai vartoti tiek maisto papildus, tiek vitaminus ar net žolinius preparatus, visada prieš vartojant siūlome pasitarti su specialistais. Jei vienu metu vartojate kelis vaistinius preparatus, jų suderinamumą tarpusavyje galima nemokamai patikrinti specialioje sistemoje, kurią yra įdiegusi „Gintarinėje vaistinė“, - pažymėjo vaistininkė.

Jos teigimu, vaisto informaciniame lapelyje nurodomi galimi šalutiniai poveikiai gali atsirasti kaip to vaisto vartojimo pasekmė, o perspėjimai nenaudoti kartu su tam tikros rūšies preparatais didžiajai daugumai ligonių nieko nesako dėl sudėtingos profesinės kalbos.

Pasak pasaulinės statistikos, dėl vaistų nesuderinimo kyla net 6 proc. visų sveikatos sutrikimų. Perkant vaistus jų suderinamumu su kitais preparatais ir galimais šalutiniais poveikiais domisi 22 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų.

Apie vaistų suderinamumą statistiškai dažniau klausia moterys bei aukštesnio išsilavinimo žmonės. Tiesa, vaistininkė teigia, kad teisingas vartojimas neturi nieko bendro su didesnėmis išlaidomis, greičiau priešingai – dažnai žmonės vartoja tiesiog per daug ar tarpusavyje nederančių vaistų.

Taip pat apklausos metu paaiškėjo, jog absoliuti dauguma norinčių išsiaiškinti galimus šalutinius vaisto poveikius tariasi su vaistininkais (43 proc.) arba gydytojais (34 proc.). 12 proc. apklaustųjų teigė, kad reikiamą informaciją sužino iš pažįstamų arba jiems vaistų pavojai tiesiog nerūpi. Būtent pastaruosius J. Skinderskienė ragina sunerimti.

„Labai dažnai vaistų pirkėjai galvoja, kad jei artimiesiems ar draugams vaistas padėjo, tai padės ir jiems. Bet kiekvieno organizmas yra skirtingas, juo labiau, jog vienas žmogus geria vieną vaistą, o kitas galbūt tris ir dar vartoja maisto papildus. Šiandien labai paprasta pasitikrinti, ar vaistai dera, ar ne, svarbiausia nenusiteikti, kad nesuderinamumo pavojaus išvis nėra – problema egzistuoja ir ji yra labai reali“, - teigia vaistininkė.