PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Balandžio 10 d. 08:33

Tiltų bibliotekoje – įdomi popietė apie Lietuvos kariuomenės šimtmetį

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


79229

Minint Lietuvos Nepriklausomybės kovų atminimo metus, Tiltų bibliotekoje veikė literatūros paroda „Laisvės kovos už Lietuvos Nepriklausomybę 1919–1923 metais“, vyko popietė „Lietuvos kariuomenė prieš 100 metų ir dabar“, kurios metu skaitytojai susitiko su Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Kovos apygardos 8-osios rinktinės specialistu, tiltiečiu Gintaru Nemeikščiu.

Nepriklausomybės atkūrimo pradžioje jaunuolis nėjo tarnauti į sovietinę armiją, bet pasirinko savo šalies krašto apsaugą ir jau 27 metus dirba jos struktūrose. Jis kasmet po keletą kartų apsilanko bibliotekoje, dovanodamas naujus „Kario“ ir „Kardo“ žurnalų numerius, informacinį leidinį „Krašto apsauga“, laikraštį „Savanoris“. Šių žurnalų straipsniai ir publikuojamos archyvinės nuotraukos apie tarpukario Lietuvos kariuomenę gražiai iliustravo minėtą parodą.

Susitikimo metu lektorius išsamiai ir vaizdžiai pristatė Lietuvos kariuomenės ištakas nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų XII–XIII amžiuje, lietuvių kovas su Kalavijuočių ir Kryžiuočių ordinais, pasiektas pergales Saulės, Žalgirio, Pabaisko, Salaspilio mūšiuose, karuose su švedais ir rusais iki Lietuvos valstybės žlugimo 1794 m. ir Lietuvos Respublikos kariuomenės atkūrimo 1918 m. lapkričio 23 d. 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės aktas leido atkurti Lietuvos valstybę, tačiau tikrasis valstybingumas buvo įtvirtintas 1919–1920 m. Nepriklausomybės kovose su bolševikais, bermontininkais ir Lenkija. Jauna Lietuvos kariuomenė, nors negausi ir menkai aprūpinta, atrėmė priešų puolimus, apgynė ir išsaugojo Lietuvos valstybingumą. Lietuviai turėjo artileriją, karo laivyną, aviaciją. Kai XX a. viduryje, nepalankiai susiklosčius tarptautinei padėčiai, Lietuvos kariuomenė buvo sovietizuota ir likviduota, buvę kariai ir karininkai stojo į ginkluotas Laisvės kovotojų gretas ir kova už nepriklausomybę nenutrūko.

Lietuvos kariuomenės specialistas supažindino su pagrindiniais partizanų vadais, parodė kaip atrodė žeminės, papasakojo apie kariuomenės atkūrimo darbą po 1990 m. kovo 11 d., priėmus istorinį Lietuvos Respublikos atkūrimo aktą. Pradžioje įkurta Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba, o po 1993 m. rugpjūčio 31 d., kai Lietuvos teritoriją paliko paskutiniai okupacinės kariuomenės daliniai, suformuota kariuomenės struktūra, įsteigta kariuomenės vado institucija. Renginio dalyviai buvo supažindinti su Lietuvos kariuomenės Sausumos, Karinės jūrų, Karinės oro ir Specialiųjų operacijų pajėgomis, atskirais batalionais, jų veikla, darbais ir misijomis.

2004 m. kovo 29 d. Lietuva buvo priimta į Šiaurės Atlanto Sutarties Organizaciją – NATO. Minint šalies įstojimo 15-ąsias metines, lankytojams buvo pademonstruotas filmukas apie Lietuvos kariuomenės veiklą NATO. Pranešimą papildė staigmenos, dalyviai gavo naujų leidinių, dovanėlių su kariuomenės atributika, galėjo susipažinti su karių sausojo davinio paketo sudėtimi, paragauti greitai pagaminamos kareiviškos košės ir kitų produktų.

Tiltų bibliotekos bibliotekininkė supažindino su naujai gautu Prano Sasnausko istoriniu romanu „Savanoriai“ ir pakvietė apžiūrėti parodą. Kaimo poetas Vytautas Vilkišius paskaitė naujų eilėraščių apie laisvę, o jo kaimynas, taip pat Vytautas Vilkišius, pademonstravo šiai progai išleistą medalį „Lietuvos kariuomenės šimtmetis“.

Nuoširdžiai dėkojame Gintarui Nemeikščiui už puikiai praleistą popietę, išsamų ir įdomų Lietuvos kariuomenės pristatymą. Tai buvo vertinga pamoka ne tik suaugusiems, bet ir jauniesiems bibliotekos lankytojams.