Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Audronio Rutkausko nuotr.
Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt
Kai viena Šiaulių įmonė laimėjo konkursą dėl Savivaldybei priklausančio pastato dalies projektavimo ir remonto, negalėjo įtarti, kad atsidurs ties bankroto riba. Projekto vykdytojas, kurio įsiskolinimas įmonei siekia daugiau nei 65 tūkst. Eur, sako pats buvęs apgautas. Savivaldybė, iš pradžių žadėjusi padėti, neria į krūmus.
Prievarta pasirašytas priedas pakeitė žaidimo taisykles?
Savivaldybei priklausančiame Tiesos g. 3 stovinčiame pastate turėtų veikti šiuolaikiškas ir modernus vaikų dienos centras. Ne per seniausiai jame atlikta vidaus apdaila, pakeista elektros instaliacija, sudėti nauji langai, sumontuotas alternatyvaus šildymo katilas.
Šiose patalpose nuomininko teisėmis šeimininkauja VšĮ „Mūsų draugas“ ir dar kelios viešosios įstaigos su Vladimiru Karpovu priešakyje. Džiaugtųsi ponas Vladimiras savo naujuoju centru, jei ne kelios smulkmenos: Savivaldybės planai jį iš pastato iškeldinti ir remontą atlikusio rangovo UAB „Dairūnas ir kompanija“ skundai – jam už darbus iki šiol nesumokėta daugiau nei 65 tūkst. Eur.
Kad pakliuvo į keblią situaciją, UAB „Dairūnas ir kompanija“ vadovas Dainius Jurginas sako supratęs ne iš karto. 2016 m. gruodį jis pasirašė sutartį su projekto vykdytoju VšĮ „Mūsų draugas“ dėl pastato dalies, skirtos Socialinės rizikos grupės vaikų dienos centrui, projektavimo ir remonto. 2017 m. sausį, gavus avansą, pradėjo dirbti. Papildomos finansinės injekcijos įmonę turėjo pasiekti, užaktavus darbus – taip buvo numatyta sutartyje. Tačiau pinigų rangovas taip ir nesulaukė.
img-9764.jpg
Sunerimęs kreipėsi į projekto rengėjus – VšĮ Centrinę projektų valdymo agentūrą (CPVA) ir LR socialinės apsaugos ir darbo ministeriją (toliau – ministerija). „Paaiškėjo, kad 2017 m. sausį V. Karpovas nuvažiavo į Vilnių ir pasirašė priedą prie sutarties, jog už darbus bus apmokama, tik juos pabaigus. Apie tokį priedą nieko nežinojome, nors jis kardinaliai pakeitė sąlygas – konkursas turėjo būti skelbiamas iš naujo“, – sako D. Jurginas.
„Kaip man aiškino V. Karpovas, jis buvo pakviestas į ministeriją ir priverstas pasirašyti priedą“, – priduria UAB „Dairūnas ir kompanija“ vadovas.
Tarp kūjo ir priekalo
Galimybės trauktis iš šlubuojančio projekto nebuvo. „Ministerijos ir CPVA atstovai pasakė, kad jeigu nebaigsime savo darbų iki numatyto termino – 2017 m. balandžio 30 d., projektas bus pripažintas neįvykdytu ir pinigų apskritai negausime“, – prisimena D. Jurginas.
Rangovui pasiteiravus, iš kokių lėšų tęsti darbus, projekto rengėjai pasiūlė „išeitį“. „Buvo nuspręsta, kad jeigu VšĮ „Mūsų draugas“ iki 2017 m. balandžio 30 d. sumoka mums visą sumą, ministerija ir CPVA jiems ją grąžina kompensavimo būdu. Bet juk VšĮ „Mūsų draugas“ yra ne pelno siekianti organizacija, gyvenanti iš labdaros, paramos. Tikėtis, kad jie per trumpą laiką surinks tokią didelę pinigų sumą, yra daugiau nei juokinga“, – sako D. Jurginas.
img-9754.jpg
Jo abejonės pasitvirtino. 2017 m. balandžio 30 d. pastato, stovinčio Tiesos g. 3, remontas buvo baigtas, o rangovo kišenės – tuštesnės nei prieš tai. „Maža to, paaiškėjo, kad VšĮ „Mūsų draugas“ padarė finansinį pažeidimą. Projektas „pakibo ore“, – pasakoja įmonės vadovas.
Nevykdomų sprendimų įkaitai
Į UAB „Dairūnas ir kompanija“ duris ėmė belstis antstoliai. Nebematydamas išeities, rangovas kreipėsi į Savivaldybę. „Savivaldybė pažadėjo bėdoje nepalikti. Netgi yra administracijos direktoriaus Antano Bartulio raštas, kad darys viską, jog tvarkingai dirbanti Šiaulių įmonė išgyventų“, – sako D. Jurginas.
Yra ir šis tas daugiau. Rugsėjo 7 d. Šiaulių miesto Tarybos nariai nusprendė, kad Savivaldybė taps nauju projekto partneriu ir perims finansinius VšĮ „Mūsų draugas“ įsipareigojimus. Tiesa, sprendimo niekas neįvykdė iki šiol, o ateinančiame Tarybos posėdyje (2018-02-01) jį ketinama apskritai naikinti.
„Naujas partneris, perimdamas projektą, turi perimti ir skolas. Šiuo atveju – „Mūsų draugo“ finansinį pažeidimą. Kai Savivaldybė tai išsiaiškino, pradėjo sukti uodegą ir pakeitė poziciją: kol skola nebus sumokėta, jie nesikiš“, – aiškina D. Jurginas.
Dabar rangovas su nerimu laukia ateinančio Tarybos posėdžio ir bando ieškoti Tarybos narių užtarimo, nes iš mero Artūro Visocko jo sulaukti nebesitiki. „Labai liūdna, kad, kalbant su mumis, meras keletą
Savivaldybė: vaikų dienos centre nė karto nepavyko rasti daugiau nei 2 vaikų
Šiaulių miesto savivaldybės atstovas spaudai Vitalis Lebedis aiškina, kad administracija nebedalyvauti projekte nusprendė po to, kai buvo surinkti visi finansiniai duomenys apie projektą:
– Savivaldybės administracija 2017-09-07 kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybės tarybą su sprendimo projektu, kuriuo buvo siekiama tapti projekto partneriu ir tęsti projekto veiklas. Tačiau paaiškėjo, kad projekto vykdytojas VšĮ „Mūsų draugas“ nuo projekto pradžios neturėjo savo prisidėjimo prie projekto dalies (apie 19 000 Eur), taip pat, kaip buvo jų prašoma, nepadengė CPVA jiems pripažinto pažeidimo už netinkamai panaudotas lėšas (14 904 27 Eur).
Dėl šių priežasčių Savivaldybės administracija nusprendė projekte nebedalyvauti. 2018-02-01 Tarybos posėdžiui administracija yra paruošusi sprendimo projektą dėl 2017-09-07 sprendimo atšaukimo.
Pažymime, kad, vadovaujantis 2017-09-07 Tarybos sprendimu, nebuvo pasirašyta jokia sutartis, perdavimo aktas ar kitas dokumentas, kuris būtų įpareigojęs Savivaldybę vienokia ar kitokia forma dalyvauti šiame projekte.
Be to, kelis kartus apsilankius vaikų dienos centre adresu Tiesos g. 3, Šiauliuose, nė karto nepavyko rasti daugiau nei 2 vaikų, leidžiančių laiką nurodytose patalpose, nors deklaruojamas vaikų skaičius būdavo ne mažiau kaip 20. Dėl to Savivaldybės administracijai kilo pagrįstų abejonių dėl paties projekto tęstinumo tikslingumo ir tokių paslaugų poreikio šioje miesto dalyje.
Dėl nuolatinio įsipareigojimų nevykdymo (įsiskolinimo už šildymą, – aut. past.) svarstoma galimybė iškeldinti V. Karpovo viešąsias įstaigas iš patalpų adresu Tiesos g. 3.
V. Karpovas apie Savivaldybę: neliko naudos, neliko ir noro padėti
Su V. Karpovu kalbamės naujai įrengtame vaikų dienos centre, kuriame vaikų balsų šiuo metu negirdėti – VšĮ „Mūsų draugas“ veikla sustabdyta. „Situacija iš tiesų labai kebli“, – atsidūsta jis.
V. Karpovas pasakoja, kad, vos laimėjęs projektą, sulaukė tuomečio mero J. Sartausko ir teismo pirmininko vizito. Jiedu paprašė Tiesos g. 3 esančias patalpas 2 metams užleisti teismui ir pasiūlė laikinai apsistoti apleistame darželyje Dainų g. „Paskambinome į CPVA, paklausėme, ar nebus blogai, jeigu projekto veiklas pradėsime vykdyti laikinoje buveinėje, o remontus darysime, sugrįžę į Tiesos g. 3. Jie sutiko. Bet viskas užsitempė, į savo patalpas negalėjome įeiti ne 2, o 3 metus“, – sako V. Karpovas.
Teko skubiai rašyti prašymą pratęsti projektą iki maksimaliai galimos datos – 2017 m. balandžio 30 d. 2016 m. gruodžio mėnesį prašymas buvo patvirtintas, sutartys su rangovu pasirašytos, gavus avansą, prasidėjo remonto darbai. 2017 m. sausio pradžioje V. Karpovas, tuo metu laikinai ėjęs VšĮ „Mūsų draugas“ vadovo pareigas, kartu su projekto administratoriumi Vytautu Dilinskiu buvo iškviestas į ministeriją ir, kaip sako, verčiamas pasirašyti naują sutartį bei priedą, iš esmės pakeitusius apmokėjimo tvarką. Taip ministerija neva bandė išvengti nuostolių tuo atveju, jeigu projekto užbaigti laiku būtų nepavykę.
„Aš nesutikau pasirašyti, visą valandą su jais kovojau. Aiškinau, kad per likusius keturis mėnesius tikrai spėsime užbaigti darbus, kad nebus jokių nuostolių, kad taip jie žlugdo projektą ir varo įmones į bankrotą. Bet spaudimas buvo didžiulis. Galų gale pasirašiau, patikėjęs jų žodžiu, kad gautą avansą išskaitys tik su paskutiniu mokėjimo prašymu. Bet avansą jie užskaitė kaip apmokėjimą už anksčiau pateiktus prašymus ir mes likome be pinigų. Apmokėti rangovo pateiktos sąskaitos už statybos darbus nebegalėjome – pagal naujai pasirašytą sutartį šios sąskaitos nebekompensavo. Mus apgavo“, – sako V. Karpovas.
Apgautas jis jaučiasi ir Savivaldybės. Teigia, kad perimti projektą šioji norėjo tik dėl asmeninės naudos.
„Savivaldybė rankas trynė, kaip jiems bus gerai. Turi projektą remontuoti „Godos“ patalpas („Goda“ – Šiaulių miesto savivaldybės dienos socialinės globos centras, –
aut. past.). Galvojo, kad kol darys remontą, „Godą“ perkels į perimtas vaikų dienos centro erdves. Po remonto „Godą“ sugrąžins atgal, o į tuščias vaikų dienos centro patalpas įkels „Godos“ filialą, – aiškina V. Karpovas ir priduria, kad jo vykdomas projektas tęstinis – po užbaigimo turi trukti dar 5 metus. – Kitaip tariant, į suremontuotas vaikų dienos centro patalpas niekas negali būti įkeltas, dar 5 metus tose patalpose turi vykti projektas. Kai Savivaldybė tai išsiaiškino, suprato, kad planai neišdegė. Staiga pasikeitė noras perimti projektą ir padėti tiek verslininkams, tiek VšĮ „Mūsų draugas“ išeiti iš situacijos. Nors anksčiau teigė, kad projektą perima iš žmogiškų paskatų.“
14 tūkst. Eur pažeidimas dėl netinkamai panaudotų lėšų, anot V. Karpovo, susidarė dėl papildomai į vaikų dienos centrus įdarbintų specialistų. To reikalavo projekto rengėjai, o papildomų lėšų neskyrė – liepė kreiptis į Savivaldybę. Savivaldybė, pasak V. Karpovo, parašė garantinį raštą 20 tūkst. litų duoti, bet jų taip ir neskyrė. Dėl darbuotojų atlyginimų susidarė permoka.
Kad ištaisytų klaidą, V. Karpovo žmona, tuometinė
VšĮ „Mūsų draugas“ vadovė, pardavė sodo namelį, kreipėsi į banką, pinigų skolinosi netgi iš rangovo. „Jau būtume galėję sumokėti, bet tada Savivaldybė paskaičiavo, kad mes neįnešėme 10 proc. savo įnašo. Žinoma, kad įnešėme – taigi projektas jau užbaigtas! Tai tėra interpretacija, kad būtų pateisinama priežastis trauktis iš projekto“, – tikina V. Karpovas.
Jis viliasi, kad Tarybos nariai neatšauks sprendimo dėl projekto perėmimo. Kitu atveju VšĮ „Mūsų draugas“ teks bankrutuoti ir nutraukti savo veiklą – sugrąžinti 60 tūkst. Eur
viršijančio įsiskolinimo įmonė nebegalės.
Dar viena išeitis – kreiptis į teismą dėl sutarties, kuri galimai neturi galios. „Naujoji sutartis buvo pasirašyta, taikant spaudimą, negavus rangovų ir projekto partnerių sutikimo. Nes jeigu jie būtų nesutikę, nebūtų buvę laiko skelbti konkursą naujam statybos rangovui“, – sako V. Karpovas.
LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos komentaras:
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kartu su Centrine projektų valdymo agentūra kaip projekto įgyvendinimo sutarties šalys, matydamos problemišką projekto įgyvendinimą ir silpnus VšĮ „Mūsų draugas“ administracinius gebėjimus, inicijavo projekto įgyvendinimo sutarties pakeitimą, siekiant užtikrinti, kad projektas būtų įgyvendintas. Projekto įgyvendinimo metu su projekto vykdytoju buvo ne vieną kartą susisiekta dėl to, kad vėluojama pateikti įvykdytus darbus ir jų apmokėjimą įrodančius dokumentus, jis konsultuotas, daug tartasi ir mėginta padėti.
Nepavykus kitu būdu išspręsti Šiaulių mieste esančio VDC modernizavimo projekto problemų, teko pakeisti sutartį. Atkreipiame dėmesį, kad visada stengiamasi padėti projekto vykdytojams, juos konsultuoti. Toks atvejis šioje priemonėje, kurioje dalyvavo beveik 30 vykdytojų, yra vienintelis.
Projekto įgyvendinimo sutarties šalys: Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Centrinė projektų valdymo agentūra ir VšĮ „Mūsų draugas“, vadinasi, sutartis galioja tik šių šalių atžvilgiu. Rangovas nėra projekto įgyvendinimo sutarties šalis, dėl to nei ministerija, nei agentūra neprivalėjo informuoti rangovo. Projekto įgyvendinimo sutarties pakeitimo projektas buvo iš anksto derinamas su VšĮ „Mūsų draugas“. Įstaigos vadovas turėjo spręsti savarankiškai, kaip ir kada informuoti rangovus ar partnerius dėl būsimų pasikeitimų, galėjusių lemti ir pačios rangos sutarties keitimą.
Pažymime, kad projektas buvo įgyvendintas kartu su partneriu – Tarptautine žmogaus gerovės asociacija, kuriai vadovauja Vladimiras Karpovas, t. y. VšĮ „Mūsų draugas“ vadovės Tatjanos Karpovos sutuoktinis. Dažniausiai abu sutuoktiniai dalyvaudavo ministerijos ar Centrinės projektų valdymo agentūros pasitarimuose dėl projekto įgyvendinimo.
Norime paaiškinti, kad su rangovu sutarties nei SADM, nei CPVA nesudarė ir nesudaro tokiais atvejais. Rangos sutartį sudarė VšĮ „Mūsų draugas“. Jo vadovas pats privalėjo spręsti, ar pasikeitusios sutarties sąlygos turės įtakos rangos darbų atlikimui ir atsiskaitymui su rangovu.
SADM ir CPVA keletą kartų 2017 m. susitiko su Šiaulių savivaldybės atstovais, ieškant sprendimo, kuris padėtų išspręsti situaciją, kadangi suprantame, jog tai labai jautri sritis, susijusi su vaikų užimtumu ir priežiūra. Šių metų vasarį organizuojamas dar vienas susitikimas.