PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Balandžio 20 d. 17:05

Tėvai ministerijos nupirktų planšečių nenori – nori pinigų

Šiauliai

ŠMSM archyvo nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


126693

Lietuvoje įvedus nuotolinį mokymą, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (toliau – ŠMSM) nutarė socialiai jautrias šeimas aprūpinti kompiuteriais arba planšetėmis. Pastarosios kelia galvos skausmą mokyklų vadovams.

Užprogramavo konfliktą

Praėjusią savaitę Šiaulius pasiekė 540 ŠMSM nupirktų planšečių. Tai – tik dalis siuntos, iš viso Šiaulių miesto savivaldybei numatyta skirti 960 planšetinių kompiuterių.

Šiaulių „Sandoros“ progimnazijos vadovas Kęstutis Šaltis sako, kad planšetės vėlavo ir mokykla vaikus, neturėjusius priemonių nuotoliniam mokymui, jau aprūpino iš savų resursų.

K. Šaltis pasakoja, kad tiek jį, tiek kitų mokyklų vadovus neramina viešaisiais kanalais skleidžiama informacija: švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius žiniasklaidai yra sakęs, kad planšetės šeimai galėtų likti ir po karantino, Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys teigė, jog tėvų, kuriems perduodamos planšetės, neturi būti reikalaujama pasirašyti atsakomybės dokumentų.

„Mes, gavę planšetes, pasirašome ant priėmimo-perdavimo aktų. Jeigu jas tėvams atiduosime be jokių dokumentų, kaip tuomet bus su apskaita? Bet kuris auditorius gali mūsų paprašyti parodyti planšetes ir jam nepasakysi – neturiu, atidaviau. Mano akimis čia yra užprogramuotas konfliktas tarp mokyklų ir tėvų“, – sako K. Šaltis.

Kad problema ne iš piršto laužta, patvirtina ir su Etaplius.lt susisiekusi pedagogė, norėjusi išlaikyti anonimiškumą. Anot jos, mokykla, kurioje dirba, jau dabar susiduria su tėvais, kurie galvoja, kad planšetės yra dovana ir jų nereikės grąžinti. Taip pat atsiranda tėvų, kurie prašo ne planšečių, o grynųjų pinigų, atitinkančių įrenginių vertę.

Geriausia dovana – pinigai

Šiaulių miesto savivaldybės Žmonių gerovės ir ugdymo departamento direktorė Asta Lesauskienė sako, kad tėvų skambučių sulaukia ir Savivaldybė – pastarieji ieško, kur būtų galima atsiimti planšetes arba pinigus už jas.

„Kai kurios šeimos – aišku, ne visos – yra įpratusios gauti ir dažnai pasitaiko atvejų, kai norima dovanojamus daiktus iškeisti į pinigus dėl visiems suprantamų priežasčių. Taigi mūsų šita situacija nestebina. Norisi pasakyti, kad planšetinius kompiuterius gauna Savivaldybė ir atiduoda mokykloms, o jos, matydamos sąrašus, tariasi su šeimomis. Mokyklos yra biudžetinės įstaigos, kurių vadovai, manau, vadovausis ne spaudos pranešimais ar publikacijomis, o teisės aktais. Dovanos yra gerai, bet gaila, kad komunikacija šįkart yra ne visiškai teisinga. Suprantu, kad bendrauti su kai kuriais tėvais mokykloms dabar gali būti sudėtinga“, – komentuoja A. Lesauskienė.

Tik paskelbus karantiną ir pradėjus ruoštis nuotoliniam mokymui, Savivaldybė paprašė ugdymo įstaigų susisiekti su šeimomis ir išsiaiškinti, kiek vaikų neturi reikiamos įrangos arba interneto. „Gavome informaciją, kad iš beveik 13 tūkst. mūsų mokinių tik 82 neturėjo įrangos arba prieigos prie interneto. Iš to skaičiaus tik pusė vaikų gyvena nepasiturinčiose šeimose, – sako A. Lesauskienė ir priduria, kad dauguma mokyklų pačios pasirūpino minėtais mokiniais. – Turbūt akivaizdu, kad mūsų miestas visų gautų 960 planšečių šeimoms neatiduos ir vėliau panaudos tolesniame ugdymo procese. Juo labiau kad kai kurios šeimos iš mokyklų yra gavusios netgi geresnę įrangą nei nupirko ministerija.“

Išleido beveik šešis milijonus

ŠMSM duomenimis, iki šiol yra įsigyta 33 tūkst. planšetinių kompiuterių už 5 744 717 Eur. Viešieji pirkimai buvo organizuojami pagal ekspertų parengtas specifikacijas. Nupirkti penkių skirtingų modelių planšetiniai kompiuteriai: „Samsung Galaxy Tab“, „Huawei Media Pad“, „Huawei Media Pad T3“, „Lenovo TB-X605 L“, „Lenovo TB-X505 L“.

Įrenginių pristatymas iš tiesų vėlavo, tačiau, kaip teigė ministerijos atstovė, per trumpą laiką įvykdyti pirkimus ir operatyviai organizuoti tūkstančių planšetinių kompiuterių, kurių Lietuvoje buvo tik nedideli kiekiai, pristatymą yra didelis iššūkis. „Nacionalinė švietimo agentūra vykdė viešuosius pirkimus pačiais trumpiausiais galimais terminais. Pristatymo darbai taip pat atliekami kaip įmanoma greičiau”, – pridūrė ji.

Pasiteiravus, ar planšetiniai kompiuteriai yra dovana šeimai, ministerijos atstovė patikino, kad tai – mokyklų nuosavybė, tokia pati kaip, pavyzdžiui, vadovėliai. „Tad jos negali tapti kieno nors kito nuosavybe. Kaip jas toliau naudoti karantinui pasibaigus, spręs pačios mokyklos”, – pažymėjo ji.