PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Rugpjūčio 27 d. 08:18

Tęsiami archeologiniai kasinėjimai Šarnelėje

Plungė

Ieškojimai, A. Kuprelytės nuotr

Dr. Tomas Rimkus, Aldona KuprelytėŠaltinis: Plungės rajono savivaldybės inf.


315528

Ertenio (Amerikos) ežeras, nors ir galutinai nusausintas, tačiau jo krantai ir salos praeityje buvo tankiai apgyvendinti. Pirmieji archeologiniai radiniai menantys vėlyvojo ledynmečio laikus, čia rasti XX a. viduryje atliekant melioracijos darbus. 1973 ir 1981–1982 m. čia vykdyti ir pirmieji archeologiniai kasinėjimai, atskleidę apie šiose vietose akmens amžiuje gyvenusius medžiotojus ir žvejus, bei leidę identifikuoti priešistorinę gyvenvietę Šarnelėje.

2023 m. tyrimus čia nuspręsta atnaujinti, siekiant suprasti apie akmens amžiaus žmonių gyvenseną ir veiklas ežero krantuose. Tyrimų rezultatai davė vaisių, kurių dėka 2024 m. rugpjūtį tyrimai buvo tęsiami. Kaip ir praeitais metais tyrimus iniciavo ir vykdė Klaipėdos universiteto ir Vilniaus dailės akademijos mokslininkai, sutraukę būrį jaunųjų specialistų į pagalbą. Per beveik dvi savaites trukusius kasinėjimus Šarnelės senovės gyvenvietės zonoje buvo detaliai ištirtas 16 m2 dydžio plotas. Tyrimai buvo atliekami šlapynės vietoje, t.y. buvusio ežero vietoje, kur per tūkstančius metų čia susiformavo ežerinės nuosėdos – sapropelis. Jame ir nusėdo visi archeologiniai radiniai. Daugiausiai surasta gyvūnų kaulų, priklausiusių sausumos žinduoliams, paukščiams ir žuvims. Be jų surasta iš akmens pagamintų dirbinių – titnaginių peilių, akmeninis kirvelis, tinklų pasvarų. Iš kaulų gaminti medžioklės įrankiai, surastas vienas strėlės antgalis su išlikusiu ornamentu. Kitas dirbinys ypatingai retas Lietuvoje – tai kaulinio ietigalio su grioveliu šone titnago ašmenėliams fragmentas. Tikėtina, kad šiais metais rasti radiniai datuojami tarp VII–III tūkst. pr. Kr. Visas archeologinis sluoksnis šiais metais buvo plaunamas per smulkų sietą, todėl surinkti net ir smulkiausi žuvų kauliukai. Visa archeologinė medžiaga jau ruošiama perdavimui į atitinkamas laboratorijas, todėl greitu metu bus galima papasakoti daug daugiau apie čia gyvenusias akmens amžiaus bendruomenes.

Archeologiniams tyrimams vadovavo Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotojas dr. Tomas Rimkus. Pagrindinę tyrimų komandą sudarė archeologai Vilius Memgaudis ir Irmina Pališkienė, Žemaitijos nacionalinio parko vyr. kultūrologė Aldona Kuprelytė, Klaipėdos universiteto archeologijos ir istorijos programos studentės Evelina Brezgytė, Salvija Markutė ir Austėja Navickaitė, Vilniaus dailės akademijos vyr. mokslo darbuotojas dr. Marius Iršėnas, Ramunė Iršėnienė ir Benediktas Iršėnas. Tyrimus konsultavo 1981–1982 m. Šarnelėje kasinėjimus vykdęs Vilniaus dailės akademijos vyr. mokslo darbuotojas prof. dr. Adomas Butrimas. Rugpjūčio 10 dieną visuomenė buvo pakviesta į susitikimą su archeologais Šarnelės senovės gyvenvietėje: pristatyti archeologiniai kasinėjimai, tyrimų metu rasti radiniai (pristatė tyrimų vadovas dr. Tomas Rimkus ir ekspedicijos komanda); demonstruota akmens amžiaus titnago, kaulo ir rago dirbinių ir gamyba (pristatė ir mokino dr. Gvidas Slah).

Tyrimus finansavo Lietuvos mokslo taryba, Plungės rajono savivaldybė. Juos numatoma tęsti ir kitais metais.

Gvidas demonstruoja senuosius amatus, A. Kuprelytės nuotr.

#ŠARNELĖ#ARCHEOLOGIJA#TYRIMAI